Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: casa taraneasca cu prispa...  (Citit de 11492 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
casa taraneasca cu prispa...
« : 19-08-2013, 09:05:12 »

Salutare! Caut de mult un loc unde sa-mi expun machetele...si am gasit!Asta este una din machetele mele, o casa taraneasca cu prispa, realizata manual din materiale obisnuite, lemnu fiind folosit ce-l mai des.
memorat

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #1 : 19-08-2013, 09:24:02 »

casa taraneasca cu prispa...
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #2 : 19-08-2013, 09:29:03 »

Frumos si imi plac detaliile. Felicitari pentru realizare Si nu in ultimul rand bine ai venit printre noi.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #3 : 19-08-2013, 10:18:20 »

In primul rand bun venit printre noi cei din grupa mica. In "secund2" :)) :))  excelenta lucrare prezentata, banuiesc ca este doar un inceput ?! Nu fii atat de timid, si...... nu ai face rau sa ne faci o prezentare cat mai detaliata a realizarii minunatiei, si...... cat mai multe poze, nu strica cu nimic. :14:
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #4 : 19-08-2013, 10:52:59 »

Salutare man si bine ai venit pintre noi...lucrarea este superba .....am vazut niste detalii intresante........spor la treaba
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #5 : 19-08-2013, 11:09:44 »

Arate EXCELENT cu un decor adecvat in spate nici nu s-ar observa ca e o  reproducere la scara, da chiar ce scara e ?
memorat

aeroclubploiesti

  • Modelist
  • Mesaje postate: 311
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #6 : 19-08-2013, 12:13:23 »

Bun venit in grupa noastra.
Cat mai multe realizari sa vedem si alte bijuteri.  :1:
memorat

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #7 : 19-08-2013, 15:56:16 »

Salutare! Va multumesc pt cuvintele frumoase!Nu pot sa pun mai multe poze pentru ca depasesc 200 de KB.Dimensiunile machete sunt: 37X30X29 si 4 cm este egal cu un metru in realitate.Referitor la realizare, este astezata pe o fundatie din crengi...am ales niste crengi care sa semene cu niste busteni, peretii sunt din sipculite facute de mine din lemn de fag si finisaju este realizat din hartie cu aracet. Sita de pe acoperis este din fasii de lemn de balsa.Am cam un an de zile de cand fac machete, asta dupa ce am terminat liceu. Prima mea macheta am inceput-o prin clasa a 9-a si nu am terminat-o nici azi...o sa pun poze si cu ea...
memorat

eddie

  • Vizitator
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #8 : 19-08-2013, 19:59:54 »

Salut Sorin!
Excelenta realizarea! Mie unul imi place mult.
Pentru redimensionarea pozelor te astept cu un mesaj pe privat pentru a-ti oferi detaliile necesare.
Spor!
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #9 : 20-08-2013, 17:17:28 »

Foate frumos deci ar veni la scara de 1/25 nu?
memorat

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #10 : 21-08-2013, 11:55:35 »

Da, scara 1:25...
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #11 : 21-08-2013, 13:55:08 »

Sorin, pozele care depasesc 200 de kb pot fi redimensionate cu ajutorul mai multor programe din calculator pana la dimensiunea dorita si apoi  poti posta fara probleme. Incearca cu ACDSee sau cu editorul de poze al windows-ului microsoft office picture manager. O zi buna si poate ne mai arati poze cu minunile tale.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #12 : 21-08-2013, 22:06:03 »

   Salutare! Multumita lui Edy si a lui Cos am reusit sa redimensionez pozele care dapaseau 200 KB. Multumesc Edy pentru programel, multumesc Cos pentru sugestie...nu va zic cu jutoru carui program am reusit pentru a nu va supara  :P .   Nu am foarte multe poze facute in timp ce lucram...doar ce va arat aici.
memorat

sorin buzenche

  • Modelist
  • Mesaje postate: 24
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #13 : 21-08-2013, 22:09:37 »

si inca doua...
memorat

eddie

  • Vizitator
Re: casa taraneasca cu prispa...
« Răspuns #14 : 23-08-2013, 22:25:47 »

Vai, ce m-as supara pe Cos daca as stii ca le-ai redimensionat cu ACDSee... Cu view-erul de la Office ma mai gandesc daca m-as supara sau nu. Sau stai... pe cine trebuie sa ma supar, pe el sau pe tine???  :28:
 
 
 :)) :))  Glumesc, evident. Mi se pare firesc ca cei care au anumite cunostinte sa le impartaseasca iar cei care au nevoie de informatie sa filtreze astfel incat sa foloseasca ceea ce li se potriveste sau ce considera oportun intr-un anume moment dat.
"So, I don't give a damn" cu ce le-ai redimensionat, ma bucur doar ca am posibilitatea sa le vad. Imi plac maxim lucrarile tale!
 :14:
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus