Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Acrilice  (Citit de 2321 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Acrilice
« : 12-02-2010, 22:00:47 »

In acest topic voi prezenta culorile acrilice cu care lucrez.  :14:
Aceste vopsele le folosesc la retu?uri sau la vopisirea totala sau par?iala a unor componente.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Acrilice
« Răspuns #1 : 12-02-2010, 22:07:24 »

Voi incepe cu KOH-I-NOR, sunt 6 culori in tuburi de 16ml. Aceste culori nu m-au incantat deloc practic pot spune ca nici nu prea le-am folosit caci sunt prea groase, maro-ul face spume, scrie pe el ca este Dark Braun dar are o culoare nedefinita. Singura culoare folosita este albul dar peste el am dat alta culoare de la alt producator.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Acrilice
« Răspuns #2 : 12-02-2010, 22:11:55 »

Am mai gasit pe piata acrilice de la Herlitz in pachet de 2 tuburi de cate 7,5ml. Din pacate am gasit numai alb dar .. bun si ala. Sunt de calitate si se pot folosi chiar si in amestec pentru ob?inerea nuan?ei dorite.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Acrilice
« Răspuns #3 : 12-02-2010, 22:18:36 »

Cele mai bune care le am sunt Louvre de la Lefranc & Bourgeois  in set de 24 de culori la tuburi de 10ml. Le am cam de 2 ani si jumate din ele le-am consumat, de aceea am cautat pe piata si am gasit in tuburi la 40ml. Se gasesc si la set de 12 culori, daca gasiti nu le iertati, ca merita. 
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Acrilice
« Răspuns #4 : 12-02-2010, 22:26:24 »

Niste acrilice mai deosebite sunt cele de la Camel, eu am numai 2 tuburi un auriu si un argintiu si sunt chiar metalizate. Tuburile au 20ml. Foarte bune pentru acopriirea completa a pieselor.
Pensulele pe care le folosesc sunt de diverse forme ?i marimi. Daca vreau ca sa las o amprenta cat mai mica (fara dare) folosesc pensule cu par de ponei sau cu par de veveri?a (sa nu mai intrebati care-i una si care-i alta ca le am demult si .. nu le-am prins eu).  Daca vreau sa ramana dare atunci folosesc o pensula cu par de porc taiata drept.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Acrilice
« Răspuns #5 : 13-02-2010, 16:22:32 »

De asemenea  foarte bune sunt cele de marca Rembrandt . Imita foarte bine o gama variata de metale.Eu le-am experimentat si rezultatul mi s-a parut foarte bun.
Ar avea totusi si un neajuns, si pretul e "foarte bun".
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus