Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Drakkar  (Citit de 3652 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Morden

  • Vizitator
Drakkar
« : 06-03-2010, 21:25:41 »

 Buna tuturor din nou, :12:
  Dupa o lunga perioada de absenta,m-am gandit sa mai dau un semn de viata si sa surprind lumea intr-un mod placut sper, cu o noua macheta...Drakkar.
   Drakkar a fost prima mea macheta pe care am realizat-o acum mai bine de un an jumate...si m-am gandit ca nu ar fi rau sa o refac, prima oferind-o ca si cadou cuiva.Amintindu-mi de prima mea macheta si in acelasi timp ducandu-i lipsa am deschis santierul pentru acelasi model.
      Un model usor de realizat, foarte bun pentru incepatori...desi se pot intampina mici dificultati ca si mine de altfel fiind un incepator in domeniu...macheta in mana fie unui incepator sau unui priceput va arata super.
        Pentru realizarea Drakkarului sunt necesare urmatoarele :
  -modelul navei scaos la imprimanta(eu am modificat pe calculator vela inlocuind simbolul original dragonul cu un craniu de viking);
  -aracet;
  -carton de la blocul de desen(sau un alt carton bun pentru Drakkar pe care il folosisem la primul model este cartonul de la caietele dictando);
  -carioci(sunt necesare in caz ca esti incepator si mai apar mici erori care nu le poti dovedi altfel sau daca foaia se crapa si apar dungulite albe);
  - cater sau foarfeca...(eu am folosit foarfeca deoarece in acel moment nu am avut toate instrumentele necesare pentru o macheta asa ca am fost nevoit sa folosesc ce am la indemana);   
   -umpic de atentie si indemanare
      Si daca toate aceste unelte se afla pe masuta ta de lucru poti incepe prin a decupa piesele de pe foaie,lipindu-le apoi pe carton cu aracet,apoi decupandu-le din nou,dupa ce sunt lipite bine pe carton si de aici depinde de mana fiecaruia...
     Si va las sa vedeti pozele ca deja incep sa fac carte tehnica, sper sa va placa:
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #1 : 06-03-2010, 21:27:01 »

Mai adaug doaua poze :20:
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #2 : 06-03-2010, 21:37:26 »

Morden, nu arata rau deloc modelul tau.
Nu poti sa pui niste poze ceva mai mari, cu ceva detalii mai de aproape?
Evident te mai asteptam si cu alte modele.
Cele bune.
 
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #3 : 06-03-2010, 21:51:56 »

Multumesc de apreciere si iata cateva poze defapt aceleasi poze dar cu rezolutie mai mare
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #4 : 06-03-2010, 21:54:08 »

Inca doua poze
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Drakkar
« Răspuns #5 : 06-03-2010, 22:21:06 »

Frumos, e conceput de tine? intentionez sa fac si eu unul intr-o zi dar din p*****c  :2: . Cred ca ai mai putea sa-i mai adaugi niste scuturi , dar asta e doar parerea mea.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #6 : 06-03-2010, 22:34:51 »

nu in totalitate...modelul original e luat de pe un site free de catre tatal meu iar eu il am de la el,am facut doar mici modificari cum ar fi vela scutul de pe cort care nu stiu daca se vede in poze,scutul din prova corabiutei care l-am pus deoarece am intampinat o eroare pe care am ascunso astfel si arata si mai bine si alte cele mici detalii.m-am gandit si eu ca parca is prea putine scuturi  dar l-am terminat tarziu in noapte,si in momentu ala oboseala isi spunea prea puternic cuvantul dar nu e nimic pierdut inca se mai poate repara.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #7 : 07-03-2010, 00:08:07 »

    As fi vrut sa fiu primul la comentarii dar conform unor foarte vechi reguli nu tot ce iti propui se si realizeaza. Nu e esential dar era prntru o corectie de inceput.
 Asupra modelului nu am multe comentarii, il stiu, e un model dupa parerea mea de efect atat pentru incepatori cat si pentru avansati lasand multe posibilitati de perfectare. Am avut ocazia sa vad si prima varianta si cu toate ca actuala nu are toate elementele primei, se cunoaste totusi ,,rutina meseriei''. Asteptam urmatoarele modele.
 Acum e vorba de acea corectie. Se zice ca Napoleon facea o multime de lucruri in acelasi timp, fapt pe care nu il neg dar nici nu am mare incredere in faptul ca toate ieseau ca lumea. Tot cam asa si cu pozatul, e mai simplu decat la Napoleon dar e totusi mai dificil sa lucrezi si la model, sa faci si poze, sa si lucrezi pozele si sa postezi, asta in timp ce viata decurge normal. Si atunci mai apar si necalitati. In cazul de fata s-a incercat o remediere dar a ramas ceea ce calitativ e mai slabut si de aceea rog admin sa stearga dintre imaginile asemanatoare pe cele mai slabe si sa le lase pe cele mai bune.
                                          Multumesc si scuze pentru barbologie.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #8 : 07-03-2010, 00:22:43 »

Intradevar primul model avea 4 vasle langa cort,si vela avea alta imagine printata si multumesc de apreciere in special ca tu stii cum arata primul si poti face diferenta cel mai bine
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Drakkar
« Răspuns #9 : 08-03-2010, 12:35:29 »

Mie imi place  :16: , felicitari.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Drakkar
« Răspuns #10 : 09-03-2010, 17:47:54 »

Multumesc de apreciere
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus