Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: AH-64A Apache 1:33 de la Maly Modelarz  (Citit de 4189 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
AH-64A Apache 1:33 de la Maly Modelarz
« : 13-03-2010, 14:23:30 »

Kit-ul editat in 2003 de Maly e foarte detaliat , o grafica excelenta , iar diagramele de asamblare par destul de clare. Revista contine 9 pagini cu piese , 3 pagini si un sfert cu instructiuni in rest date despre elicopter si descrierea constructiei bineinteles in poloneza. Ce as avea de criticat: parca cartonul nu mai e cel de alta data , adica mi se pare mai subtire decat de obicei.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: AH-64A Apache 1:33 de la Maly Modelarz
« Răspuns #1 : 13-03-2010, 20:08:09 »

Ce este corect este corect. Ce sa-i facem, calitatea in detrimentul grosimii cartonului, dar tot raul spre bine.  :14:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: AH-64A Apache 1:33 de la Maly Modelarz
« Răspuns #2 : 14-03-2010, 02:31:00 »

   Treaba cu grosimea cartonului am remarcat-o si eu dar calitativ e mult mai bun decat cel vechi iar culorile mai bune deasemeni. Grosimea se poate compensa, un strat de dublura nu poate decat sa inbunatateasca calitativ modelul, lucru constatat de mine la Victory varinta Maly in noua editie.
                                                                     Spor !
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: AH-64A Apache 1:33 de la Maly Modelarz
« Răspuns #3 : 14-03-2010, 11:00:07 »

Parerea mea e cain urma cu multi ani machetele ( multe dintre ele ) puteau fi considerate niste jucarii insa la capitolul rezistenta/rigiditate erau cam la fel ca suratele lor din p*****c. In ultima vreme , multumita si proiectarii digitale , cartoanele zic eu ca se "bat" de la egal la egal in ceea ce priveste detalierea insa rigiditatea nu mai e ca inainte. Asta daca bineinteles nu sunt ramforsate suplimentar de catre modelist.
In cazul Apache-ului exista piesele pentru ambele fete , deci cartonul e practic dublat , asa ca banuiesc ca la final nu va fi fragil totusi.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus