Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: IAR-Potez 25  (Citit de 3678 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
IAR-Potez 25
« : 13-03-2010, 15:40:36 »

Ante Scriptum: Acest topic nu se doreste a fi un gen de reclama mascata.

Nu stiu cati dintre voi aveti suplimentul revistei ModelIST , eu am obtinut un exemplar de curand. Bineinteles ca am citit cartea imediat.
Subiectul , parerea mea, e unul inedit, avand in vedere penuria de carti romanesti ce trateaza istoria aviatiei romane. Monografia avionului IAR-Potez 25 scrisa de Dan Antoniu si George Cicos contine foarte multe poze de epoca ( neprelucrate ) , cateva profile , iar majoritatea informatiilor sunt din categoria celor care nu se gasesc pe internet.
Ca si concluzie vin cu o intrebare: merita ?  Raspunsul ramane la latitudinea fiecaruia, reamintesc totusi faptul ca astfel de carti nu se gasesc prin toate librariile sau chioscurile de ziare.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: IAR-Potez 25
« Răspuns #1 : 13-03-2010, 20:34:26 »

Scuze Dragos, dar ..... :)) :)) :)) ..... penuria de carti care trateaza istoria aviatiei romane, si nu numai....... este jalnic . Se pare ca istoria aviatiei romane, si nu numai este sortita uitari, iar pana acum numai cu efortul si bunavointa unor OAMENI cu inima de aur , aceste istorioare nu sunt trecute in nefiinta si impicit in uitare. Deci dupa mine..... RESPECT . Pacat ca la ALTII se poate ,iar la noi mai greu sau deloc. Totusi sa nu uitam ca am avut si noi un Vuia , un Vlaicu , un Coanda , un Serbanescu , un  Bazu Cantacuzino si multi altii , sau ca am avut un Potez-25 , un IAR -80 sau IAR-39, si multe altele, care ar merita enumerate, dar .........  Asa ca  RESPECT pentru acesti OAMENI cu suflet mare
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: IAR-Potez 25
« Răspuns #2 : 26-10-2010, 18:33:58 »

Salutare....stam nu prost ci foarte prost la capitolul reviste despre aviatie si alte treburi similare...daca intrebi pe strada pe cineva de Me 109 sunt sanse de 95% sa iti spuna ca e vreun jucator de fotbal ceva....
 
Respect Maxim
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus