Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Jurizare  (Citit de 240 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DragosP

• Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1030
  • Est modus in rebus.
Jurizare
« : 31-05-2017, 21:59:28 »

Primul comentariu am sa il fac chiar eu.
Anul acesta datorita faptului ca nu avem juriu, alegerea castigatorilor se va face prin vot. Pentru a evita eventualele tentative de frauda, vor putea vota doar cei care erau deja membrii la momentul inceperii concursului. Stiu ca nici unul din sisteme nu e perfect, anii trecuti au fost tot felul de comentarii din partea unor membrii nemultumiti dar anul acesta nu prea avem de ales.
memorat

Cristi

• Modelist
  • Mesaje postate: 200
  • Gotta love the MiGs!!
Re: Jurizare
« Răspuns #1 : 02-06-2017, 12:11:19 »

Cred ca anul asta, dupa o lunga perioada de pauza de modelit, o sa imi re-aprind pasiunea spre modele, si o sa intru si eu, evident, cu un avion in concurs ;) Dupa clasa a 12-a si primul an de facultate, cred ca a venit timpul sa imi re-fac si eu escadrila de vanatoare pe care am lasat-o acasa :D
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

iliecojo

• Modelist
  • Mesaje postate: 197
« Răspuns #2 : 03-06-2017, 09:41:05 »

Buna ziua. Am si eu o intrebare privind jurizarea modelelor. Concurentii, sunt fireste membri ai forumului, dar, au dreptul sau nu au dreptul sa voteze in final?
memorat

DragosP

• Administrator
  • Modelist
  • Est modus in rebus.
« Răspuns #3 : 03-06-2017, 13:09:04 »

Teoretic, ar trebui sa aibe dreptul sa voteze, n-ar fi "deontologic" sa se voteze singuri.
memorat

iliecojo

• Modelist
  • Mesaje postate: 197
« Răspuns #4 : 04-06-2017, 15:01:40 »

Pai ar trebui stabilit de la inceput daca au voie sa se voteze singuri sau nu, dar nici deloc nu e bine pentru ca ar trebui sa asteptam votul unor membri care de obicei nu sunt activi.
memorat

DragosP

• Administrator
  • Modelist
  • Est modus in rebus.
« Răspuns #5 : 04-06-2017, 19:07:28 »

Am adaugat in regulament propozitia: Concurentii pot vota insa nu propriile machete
Sistemul de jurizare nu e nici pe departe perfect, discutii au fost in fiecare an. Anul acesta asa cum am mai zis in lipsa unui juriu nu avem de ales decat sa alegem varianta cu vot. Ma astept sa fie concurenti nemultumiti pentru ca in modelism se merge pe principiul "important e doar locul I, restul nu conteaza". Temerea mea era ca inainte de votare vom avea brusc un numar important de membrii noi care vor vota. Probabil ca vor fi si alte tentative de frauda.
Reamintesc ca am acceptat sa moderez concursul doar pentru a continua traditia concursurilor, pentru binele forumului, initial nu am vrut sa ma implic ( si nici Claudiu).
Prin urmare nimeni nu este obligat sa concureze, insa daca o fac trebuie sa respecte regulile, bune sau rele.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus