Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Busola Capitanului Jack Sparow  (Citit de 2561 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Morden

  • Vizitator
Busola Capitanului Jack Sparow
« : 02-04-2010, 16:33:12 »

 Cu totii stim celebra busola a vestitului Capitan Jack Sparow...o busola despre care se spune ca nu indica un punct cardinal anume ci  functiona in baza celui care o utiliza: putea sa indice directia prin care posesorul avea posibilitatea sa ajunga la ceea ce isi dorea mai mult. Daca dorinta nu era una arzatoare, busola percepea confuzia, acul se invartea "confuz"  in gol si nu mai indica nimic.
   Cam asa cum este si in realitate daca punctul de referinta catre unele dintre scopurile tale in viata nu este ajutat de o dorinta arzatoare pentru scopurile dorite totul se invarte confuz in jurul tau...de aceea de ziua mea m-am gandit ca aceasta busola ar fi cadoul perfect care mi l-as putea face.
    Busola este facuta din carton,aracet,o scobitoare si modelul scos la imprimanta, este foarte usor de "asamblat" si de efect, cel putin eu sunt foarte impresionat de cum mi-a iesit.
   si iata cateva poze :
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Busola Capitanului Jack Sparow
« Răspuns #1 : 02-04-2010, 17:09:02 »

Intr-adevar de efect , per ansamblu ti-a iesit foarte bine, doar o mica carcoteala ( sau poate e din cauza pozelor ) : iti sugerez ca sa folosesti ceva de colorat marginile ( chiar si un creion obisnuit cu mina moale ) , o sa vezi ca prin mascarea marginilor albe macheta devine mult mai realista.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Busola Capitanului Jack Sparow
« Răspuns #2 : 02-04-2010, 17:12:04 »

merci de sfat si apreciere :)
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Busola Capitanului Jack Sparow
« Răspuns #3 : 02-04-2010, 17:47:03 »

    Mi se pare mie sau acul e usor confuz ??
          Revin asupra mentiunii ca parte din meserie consta in scule. Doar foarte putini chinezi batrani pot folosi numai o scobitoare ca sa sculpteze un elefant intr-un bob de orez, noi, astilalti avem nevoie de oarece scule mai de calitate.
   Obiectul e de efect, ma tenteaza si pe mine desi eu am steluta mea de orientare, dar ca si Dragos recomand acordare de atentie mai mare la finisaje in special la muchiile aparente taiate. Merge foarte bine si cu carioca dat fiind ca, cel putin la noi, creioanele colorate sunt de foarte proasta calitate.
                                                                                Spor!
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Busola Capitanului Jack Sparow
« Răspuns #4 : 02-04-2010, 20:17:55 »

M-am uitat mai bine la poze si  ce apare alb pe busola este gri,este conturul muchiilor,oricum ms de sfat o sa tin cont de asta la corabioara
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Busola Capitanului Jack Sparow
« Răspuns #5 : 04-04-2010, 09:05:24 »

        Iti sugerez ca dupa ce revizuiesti problema retusurilor la canturi sa treci busola la sectiunea ,,finalizate''. Dat fiind directa legatura cu navigatia puteai alege sa postezi la sectiunea ,,nave'', denumirea de busola fiind cam depasita dat fiind constructia sa care e mai apropiata de compas (compasul e un instrument de navigatie care are la baza principiul busolei dar e mai complex prin adaugarea unor componente specifice orientarii navale)
                                                                              Spor!
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus