Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Mirage III CJ_WAK  (Citit de 564 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lucian1975

• Modelist
  • Mesaje postate: 578
Re: Mirage III CJ_WAK
« Răspuns #15 : 23-11-2021, 19:08:27 »

Eu am finalizat macheta. Kitul celor de la WAK este unul bun, detaliat (grad de dificultate3 din 5) si vine cu instrutiuni in engleza (disponibile pe net). Singurele probleme au fost la ”sarmele” de la roti, care au fost mai mici decat ar fi trebuit. Am folosit o cupola ModelKom. Cam asta a iesit...
memorat

lucian1975

• Modelist
« Răspuns #16 : 23-11-2021, 19:39:48 »

Nr. 159 a avut 13 victorii (dintre care 11 ale lui Israel Baharav) in cadrul Escadronului 101. Pana in 1970, avionul a fost vopsit in argintiu, in culorile in care a fost vopsit de producator. Triunghiurile galbene cu margini groase negre a fost adoptat pentru a preveni confuzia cu aparate egiptene similare. Dupa ce israelienii au scos Mirage-ul 3 din serviciu, avionul a fost vandut Argentinei, care a revopsit aparatul, dar au pastrat insemnele victoriilor aeriene israeliene. Dupa iesirea la pensie, aparatul a fost recumparat de Israel pentru a fi expus la Muzeul Aviatiei de la Baza Aeriana Hatzerim, din desertul Negev.
memorat

lucian1975

• Modelist
« Răspuns #17 : 23-11-2021, 19:41:52 »

Revenind la macheta, foile revistei au fost scanate, fiind folosite pentru primul ”strat”, peste acesta fiind puse componentele originale, ”transate” piesa cu piesa, niturile fiind evidentiate prin... semiperforare, asa ca, daca macheta va fi vopsita ulterior, niciun detaliu nu se va pierde. :10: Acestea fiind spuse, ultimul set de poze si urarea de succes tuturor! :14:
memorat
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus