Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: imbatranire vopsea- cum procedez ??  (Citit de 5057 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
imbatranire vopsea- cum procedez ??
« : 13-05-2010, 15:40:19 »

Am o problema ... am facut bomba ?i conul elicei pentru Raiden ?i le-am vopsit cu culori acrilice. Am incercat cat de cat sa prind aceeia?i nuan?a, cred ca am reu?it. Totu?i respectivele piese par din alt film deoarece vopseaua se vede ca este noua. O sa revin mai pe seara ?i cu ceva poze.
A?i mai facut a?a ceva ??
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #1 : 13-05-2010, 17:10:48 »

Poti pune poze sa vedem despre ce e vorba ?, pt ca nu stiu ce fel de imbatrinire vrei, urme de uzura , rugina , murdarie .
 
Spor
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #2 : 13-05-2010, 17:38:53 »

Dupa ce am vorbit la telefon am inteles ca e vorba de uzura .
Teoretic etapele sint asa :
-construiesti conul, palele ,etc. chituiesti si finisezi elicea
-vopsesti su argintiu, bronz sau ce culoare are materialul de baza din care e facut elicea si lasi sa se usuce
-dizolvi sare de bucatarie in apa pina ajunge la saturatie maxima, dupa care cu solutia respectiva stopesti elicea si lasi sa se usuce( sarea o sa cristalizeze pe suprafata pulverizata
-acum vopsesti in culoarea finala elicea cu culorile finale; in speta la tine conul galben si palele negre, si lasi sa se usuce bine
- ultima etapa e ca stergi suprafata vopsita astfel incit cristalele de sare de sub vopsea sa pocneasca dind la iveala argintiul, aluminiul,bronzul de dedesupt dupa care dai cu lac mat si gata
 
tips : in loc de a pulveriza poti pune solutia salina cu pensula , in general vopseaua de pe elicii era mai pocnita pe bordul de atac al palelor iar inspre bordul de fuga erau mai mult dire sai ciupituri prelungi
 
Spor
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #3 : 13-05-2010, 18:16:31 »

Intre timp mi-am mai adus aminte de ceva mai usor si care se preteaza mai bine la suprafete mici gen elicii  si anume ca poti face acelasi lucru cu o pensula tare sau cu un burete :
- Finisezi  elicea si o vopsesti in culorile finale (negru cu galben), o lasi sa se usuce dupa care aplici ''vopseaua sarita''. Ai nevoie de o pensula tare si scurta la par  si mai tepoasa ( una din pensulele pe care vroiai sa le arunci pt ca s-au tocit a devenit dura si ciufulita). E, cu pensula asta vi si aplici vopseaua argintie prin tatonare in locurile pe care le crezi tu de cuvinta , arata bine sau ai vazut in fotografii document la avioanele reale.
Tipsul aici e sa nu te apuci de '' vopsit'' ci doar sa te faci ca vopsesti si asta prin miscari cit mai fugitive  sau de impungere cu pensula cit mai uscata , repet cit mai uscata. Daca ai prea multa vopsea pe pensula o stergi pe o cirpa bine si doar cu urmele alea iti faci treaba.
Spor
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #4 : 13-05-2010, 21:35:00 »

Poza:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #5 : 13-05-2010, 21:40:28 »

Culoarea pentru conul elicei nu ar fi a?a mare problema caci din cateva incercari cred ca pot ajunge la aceia?i culoare cu a bordului de atac al aripilor. Treaba e cum fac eu ca bomba sa aibe culoarea ?tearsa a bur?ii avionului. Ma gandeam acum sa mai dau un strat de vopsea ?i apoi sa o trec o data peste ni?te tifon sau o carpa pentru a mai "rupe" din suprafa?a uniforma a culorii.
Mul?umesc de sfaturi voi incerca prima varianta prezentata de tine.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #6 : 13-05-2010, 22:28:36 »

Treaba e cum fac eu ca bomba sa aibe culoarea ?tearsa a bur?ii avionului.

Nu prea am eu treaba cu aviatia, asa ca intreb, in loc de a afirma; bomba trebuie sa aiba culoarea avionului?
Nu am vazut asa ceva in nici o poza, parca.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #7 : 14-05-2010, 00:12:07 »

bomba trebuie sa aiba culoarea avionului?
Pe coperta revistei apare ?i bomba care are aceia?i culoare cu avionul iar conul elicei este galben. Putem sa o vopsesc negru a?a cum am facut la Wildcat dar la el piesele pentru bombe au fost negre. La Raiden - revista este din 1984, conul ?i bomba nu au avut piese tiparite ci au doar desene scara 1:1 fa?a de macheta.
Pe vremurile acelea, prin 1944, avioanele se vopseau pe burta in culoarea cerului, erau mai putin vizibile pentru posibili inamici. Te citez
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #8 : 15-05-2010, 10:37:47 »

1.Conul elicei putea avea si alta culoare , in general putine Raiden-uri aveau conul galben.
 2. Bomba ? Care bomba? Ai nu-i bomba, daca va uitati cu atentie nici macar nu arata a bomba . Nu-s vorbitor de poloneza dar "zapasowy zbiornik paliwa" Gogu zice ca se traduce prin  "rezervor de combustibil". In situatia asta zic eu ca lucrurile se simplifica : daca era bomba fregata are dreptate pentru ca in general bombele sunt negre ori au o alta culoare inchisa insa cum piesa aia e rezervor ar trebui sa aibe cam aceeasi culoare cu burta avionului.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #9 : 15-05-2010, 21:49:55 »

Legat de inbatranirea vopselelor de pe avioane si nu numai exista o multime de tehnici si de metode,  care ar trebuii enumerate , dar........  . Revenind la imbatranirea cu apa salina ( de fapt cu ajutorul ei ) si continuind cu artificii tehnice ca pensule, invechite, tampoane de vata, pasla, trecand apoi la diluarea vopselelor, folosirea decanolului, a vopselelor pe baza de ulei, a patinatorilor si a fardurilor si fondurilor de ten, pana la folosirea diferitelor tipuri de pilituri de materiale feroase sau neferoase, eu unul consider ca ar merita toate dezvoltate, dar asta numai cu acordul moderatorului ; cat despre asa numita bomba de pe RAIDEN care de fapt si de drept este un rezervor de combustibil, ma aptin de la ori si ce comentariu, atat asi mai putea adauga , ca RAIDEN-ul ca si ZEROUL nu au folosit niciodata bombe mai mari de 50 kg. cu exceptia avioanelor folosite de catre pilotii KAMICAZE care au folosit bombe de 100 kg.
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #10 : 16-05-2010, 13:49:02 »

Of topic: toti cei care doresc sa faca un articol despre tehnici de vopsire au tot suportul meu.
Spor
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #11 : 16-05-2010, 16:25:06 »

MERSI MULT DOMNULE MIHAI :14: :14:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #12 : 16-05-2010, 21:52:47 »

 :))   :))   foarte tare faza cu rezervorul, multumesc Dragos de aten?ionare... cautand pe net imagini cu Raidenul, color, am dat de o realizare care la respectivul rezervor avea chiar aripioare... data viitoare voi citi instruc?iunile .... dar nu promit.  :14: 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #13 : 17-05-2010, 15:30:03 »

o realizare care la respectivul rezervor avea chiar aripioare.
Corecta afirmatia. Exista anumite rezervoare care beneficiaza de asa numitele aripioare pentru a atenua turbulentele care se creaza datorita scurgerii cerentilor de aer de-a lungul rezervorului si care afecteaza destul de mult curentii de aer, sau mai exact fileurile de aer care se scurg pe intradosul si extradosul aripilor, pe scurt se creaza un vid care afecteaza serios de mult portanta.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: imbatranire vopsea- cum procedez ??
« Răspuns #14 : 20-05-2010, 01:03:18 »

     Eu zic ca daca o sa pui piesa pe un dulap si o sa o cauti peste vre-o 60 de ani, mai mult ca sigur o sa arate asa cum iti doresti. Incearca si imi zici daca am avut dreptate.(  :'(  )
                                               Spor!
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus