Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3   Mergi Jos

Autor Subiect: Amintiri , amintiri ........... amintiri  (Citit de 17363 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #15 : 24-05-2010, 14:12:23 »

    ,,Stie El Cine Este'' momentan isi manifesta multumirea pentru ceea ce ochiul lui ii bucura aici. Cu amintirile proprietate, deocamdata e mai problematic. Dupa cum ziceam imi e destul de incomod sa lucrez cu camera langa mine iar la amintiri nici nu se punea problema de asa ceva, asa ca pozele sunt cam lipsa. Tot in problematica, mi s-au dus acumulatorii de la camera si aricii pe care ii am prin buzunare nu ma lasa sa bag mana prea adanc asa ca inca nu mi-am luat altii noi, motiv pentru care in ultima vreme nici nu am mai putut veni cu noutati. Deci momentan asteptam sa se mai toceasca tepii.
                 Pana atunci multumiri pentru cele oferite   :14: :14: :14:
                                                   Spor!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #16 : 27-05-2010, 19:46:53 »

Dragi confrati in ale modelismului, in speranta ca nu am plictisit....... iata-ma ,  dupa cum am promis revin cu episodul II al serialului : AMINTIRI , AMINTIRI .......... AMINTIRI.
 In acest episod , cu bunavointa si acordul vostru am sa va prezint 3 modele , sau ce au mai ramas din ele, construite in perioada epocii de aur si a pionieratului meu , .......... EEEEEEEEE CE VREMURI !!!!!!! ( parca si vara era altfel ) .
   Sa nu o mai lungesc cu ...... bla-bla-bla , primul model din acest serial este nimeni altul decat ..... GAZ 69 ( in atentia distinsului si bunului meu prieten <CLAUDIU>  :P ::) ::) ::)  )
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #17 : 27-05-2010, 19:52:04 »

....... EEEEEEEEEEE  si pentru mine a fost un model de suflet, ma atasasem de fapt de IMS-ul unui vecin caruia din prea multa dragoste pe care o aratam masinii lui , i-am taiat cauciucurile si i-am gaurit prelata , Ce vremuri erau .... ::) ::) .
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #18 : 27-05-2010, 20:03:11 »

........ si ce copios ma m-ai distram cand Nea Mircea ( caci despre el este vorba , un vanator destoinic si priceput, dar si un mare simpatizant a lui Nea Nicu ) ma fugarea  :23: :23: :23:  sa-mi jumuleasca perciunii si sa-mi rupa urechile........ dar ........ asta a fost acum 21 ani , prin 1989..........
  Apropos draga Clau, si eu am realizat un GAZ,  dupa cum se vede, dar spre deosebire de cele 2 ale tale, relicva mea inca mai este , si nu am nici un gand sa o dau la REMAT :P :P :P  SAC , SAC ,SAC
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #19 : 27-05-2010, 20:08:53 »

.....
 Al II-a model scos din cufarul cu amintiri , este un autoblindat de prin primul razboi mondial , si se numeste , asta daca-mi aduc bine aminte , Wz 28 Armored Car.
 Eheeee ..... si minunatia asta de relicva are o poveste ...........
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #20 : 27-05-2010, 20:16:37 »

......... pe asta l-am construit de Craciun in 89 , ca sprijin pentru revolutionari, cand pe strazile din Brasov se auzeau gloantele suierand si oameni nevinovati simteau pentru ultima oara mireasma iernii , si-si traiau ultimul Craciun din viata.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #21 : 27-05-2010, 20:24:38 »

....... pentru mine acest model reprezinta ceva aparte. Trebuie sa recunosc ca de aceasta bucata de carton pe care am modelato ma leaga niste amintiri dureroase , care s-au cuibarit adanc in sufletul meu , este ............. dureros, ca in acel Decembrie 89 , unchiul meu a trebuit sa moara ca un caine pentru ca astazi ........... alesii sa ne condamne, sa ........ GENOCID.........
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #22 : 27-05-2010, 20:31:34 »

........... si in fine ....al III-a model din acest episod, dar nu si ultimul este un submarin , si anume , ORP DZIK.
 Acest model a fost construit  in 1990 , cand visam si eu , ca multi altii , sa traversez marile lumii si sa ma aleg cu un trai mai bun, dar..........
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #23 : 27-05-2010, 20:39:55 »

....... pentru mine acest model reprezinta ceva aparte. Trebuie sa recunosc ca de aceasta bucata de carton pe care am modelato ma leaga niste amintiri dureroase , care s-au cuibarit adanc in sufletul meu , este ............. dureros, ca in acel Decembrie 89 , unchiul meu a trebuit sa moara ca un caine pentru ca astazi ........... alesii sa ne condamne, sa ........ GENOCID.........

Un model cu o semnificatie aparte, ai dreptate si sunt de acord cu tine. Regret ce s-a intamplat unchiului tau si ce este mai dureros e ca acei oameni, care au murit la revolutie, se pare ca s-au sacrificat in zadar.
Dar sa privim inainte.
¡Animo!
 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #24 : 27-05-2010, 20:45:21 »

........ eeeeeee ........... dar acest model a avut o viata (asta in paranteze spus) foarte tumultoasa.
 De el , m-am apucat in 90, dar de finalizat l-am finalizat in 98 . poate va intrebati de ce ? ei bine , cand modelul a fost finalizat pe jumatate, raposata bunica , a avut grije ca o data cu curatenia de primavara , sa curete si ..... jumatatea de submarin gata finalizata , iar cand am ajuns acasa de la scoala , DZIK-ul meu era deja cred ca la groapa de gunoi.
 In fine , dupa mai bine de 7 ani am gasit o noua revista la o cunostinta si am reusit sa finalizez modelul cu restul pieselor ,copiate pe hartie de calc de pe revista luata cu inprumut.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #25 : 27-05-2010, 20:50:04 »

...... asa ca ......... asa a iesit dupa 8 ani ......
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #26 : 27-05-2010, 20:57:20 »

Cam asta a fost cu episodul 2. Pana la episodul 3 , va doresc.....
          SPOR la pigulit, si , de ce nu ......... si voi cei de pe forum..........sa incercati sa va aduceti aminte de tinerete, chiar daca nu mai aveti modele pe care sa le puteti prezenta.
     Eu unul va invit , si sper sa aveti curajul sa faceti acest pas.
   :14: :14:  RESPECT
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #27 : 27-05-2010, 22:14:52 »

M-ai dat gata cu Gaz-ul.   :P   Va trebui sa mi-l ara?i " live ".
Sunt frumoase toate trei modelele.  :14:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #28 : 27-05-2010, 22:23:55 »

  Va trebui sa mi-l ara?i " live ".
Atunci......... te poftesc la o dezbatere , la o sedinta  :22:  , si dece nu ,si la :3: ca doar a trecut postul si putem sa ne  :35: ....... ametim ????? :20: :20: 
                           RESPECT :14:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #29 : 27-05-2010, 23:41:04 »

Accept invita?ia la o ?edin?a foto, pentru partea a doua a mesajului cea cu  :3:   ramane pentru intalnirea cartoni?tilor.  :11:
memorat
Pagini: 1 [2] 3   Mergi Sus