Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Carti romanesti .... la straini.  (Citit de 3473 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Carti romanesti .... la straini.
« : 22-05-2010, 21:00:03 »

De curand am intrat in posesia unor carti, care eu unul consider ca nu ar trebuii sa lipseasca din biblioteca nici unui modelist, sau poate ca .... exagerez.
 Cu oarecare greutate, si un pret pe masura am reusit sa achizitionez cartile:
1. IAR-80 (publicatie franceza, 290 pagini , prezentare de exceptie )
2. Bombardierele SAVOIA cu inmatriculare Romaneasca ( publicatie franceza, 74 pagini, prezentare de exceptie )
3. Idienii cu doua pene ,ataca - Ploiesti 1 august 1943 ( publicatie bilingva franco-engleza , 140 pagini, 150 poze rare si prezentare de exceptie )
4. Ploiesti-Romania B-24 Liberator in TIDAL WAVE 1944 (publicatie in limba engleza, 60 pagini, poze si probile de exceptie )
5. Polikarpov I-16 pentru Romania (194 pagini, publicatie in limba engleza , fara comentarii .... super )
6. Aeronautica Romana in primul razboi mondial ( bilingva Romano-engleza , 300 pagini, foarte detaliata , peste 500 poze edificatoare , peste 100 profile color )
  Sunt profund dezamagit ca in Romania exista un dezinteres total cu privire la asemenea publicatii, si nu numai. Am ajuns sa fie publicate in strainatate, aricole si carti legate de aeronautica romaneasca, sa ne ridice altii ( STRAINII ) in slavi aviatorii si avioanele romanesti , iar la noi sa murdarim totul cu noroi.
 Am ajuns ca natie , sa ne facem de rusine, si sa primim inprumut de la americani un IAR -80 pentru a 85 aniversare de anul acesta de la cea ce a mai ramas din ICA Ghimbav -Brasov.
   Voi revenii si cu poze ale acestor publicatii, pana atunci ........ slaviti fie americanii pentru IAR-80 , ca noi......... le-am aruncat pe toate la gunoi, iar IAR-ul de la Baneasa, seamana mai mult cu un.... container de gunoi, iar ca avion este numai cu numele ca altfel......... numai un 80 nu este, poate stiti voi ce este ?!
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Carti romanesti .... la straini.
« Răspuns #1 : 22-05-2010, 21:22:10 »

Pai ai vazut si tu ca tot ce e istorie nu intereseaza, nici avioane, nici nave, nici tancuri, nici trenuri, nimic. Daca se poate vinde bine, daca nu, nu valoreaza nimic. Asa ca nici vorba de restaurari, nave muzeu(ce-am stat a scrie????), si asa mai departe.
Insa in tonul tau pot adauga de exemplu ca revista spaniola Fuerza Aerea, avea acum cateva luni, intr-un articol pe doua capitole sa zic asa, in doua numere ale revistei, cuvinte laudative la adresa Mig-ului Lancer.Un articol bine elaborat si documentat.
Dar dupa titluri si continutul ce l-ai pus, cred ca ai investit ceva. In general aceste publicatii valen un dineral, cum zic spaniolii.
Chiar si la mana a doua la un targ de carte de luna cartii pe aici, preturile nu prea erau chiar la mana a doua, dar cum ce zboara sau blindate nu prea "consum", nu am investit.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Carti romanesti .... la straini.
« Răspuns #2 : 23-05-2010, 15:26:53 »

Ce spui tu tavi e ceva normal pentru un popor de ghiolbani amatori de manele si telenovele cu minoritari ( stiti voi de care ) . In timp ce altii ( cehi, polonezi, germani, etc ) au o adevarata cultura in a-si petrece timpul liber in mod util sau constructiv noi admiram prostia si te miri de ce nu au succes de exemplu cartile in general ( sa nu mai zic cele  istorie fie militara sau generala ) . Dar incep sa ma abat de la subiect, asa ca poate pui ceva poze.  :22:
memorat

FLAK-Panzer

  • Modelist
  • Mesaje postate: 225
Re: Carti romanesti .... la straini.
« Răspuns #3 : 28-06-2010, 18:25:24 »

Mai sunt si straini ca nu apreciaza lucrarile de specialitate, personal am gasit astfel de carti la .... kilogram in magazine de second-hand.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus