Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 4   Mergi Jos

Autor Subiect: Westland Sea King Mk. 41  (Citit de 18762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Westland Sea King Mk. 41
« : 25-06-2010, 22:39:33 »

  Elicopterul Sikorsky Sea King a zburat pentru prima oara in 1959 ?i intrat in serviciul Marinei Statelor Unite in iunie 1961 ca HSS-2. in 1962 indicativul elicopterului se unifica la H-3, urmand sa se foloseasca diferite prefixe pentru a indica utilitatea. Ini?ial elicopterul a fost folosit in lupta impotriva submarinelor dar treptat a devenit elicopter de salvare in larg, transport ?i comunica?ii.

  Westland Sea King este versiunea britanica elicopterului Sikorsky SH-3 Sea King al Statelor Unite produs inca din 1969. Modificarile pentru Sea King britanic constau in folosirea motoarelor Rolls-Royce Gnome Bristol, a avionici britanice ?i echipamentului pentru lupta cu submarinele. imbunata?irile aduse ulterior nu au mai respectat licen?a ini?iala cea ce a dus la un numar mare de versiuni care sunt in serviciu in diferite scopuri.
Unele dintre cele mai reu?ite versiuni au fost cele de lupta impotriva navelor maritime la suprafa?a ?i de salvare in larg (SAR - Search And Rescue). in parallel elicopterul a fost adaptat ?i pentru transport de trupe, suport in lupta ?i bruiaj electronic (ECM - Electronic Counter-Measures). Elicopterele Westland Sea King au fost exportate in Australia, Belgia, Egipt, Germania, India, Norvegia, Pakistan ?i Qatar.
  Din 1975 in serviciul Marineflieger (Marina Militara Germana) au fost folosite 23 de elicoptere Sea King inregimentate in Marinefliegergeschwader 5 (Regimentul 5 al Aviatiei Marine) ?i sta?ionate la la baza Kiel-Holtenau. Salvarile in largul marii au fost principala lor sarcina. Elicopterele au fost in permanen?a echipate pentru salvari ?i au a?teptat pregatite de interven?ie in bazele din Westerland, Borkum ?i Peers, ocazional ?i in insula Helgoland.
Spre sfar?itul anilor 80 elicopterele germane Sea King au primit un rol combatant prin echiparea cu radarele Sea Spray pentru bruiaj electronic ?i rachetele aer-apa Kormoran. Sea King au fost deasemenea folosite pentru transport pentru Bundesmarine, Luftwaffe ?i Bundeswehr pe timpul opera?iunilor de men?inere a pacii. Pentru prima oara au avut acest rol pe timpul Razboiului din Golf, impreuna cu avioanele Tornado ?i elicopterele Lynx constituind Krisenreaktionkrafte – For?a de reac?ie rapida.
 
Modelul reprezinta elicopterul Westland Sea King Mk. 41 al Marinefliegergeschwader 5 de la baza Kiel-Holtenau, realizat la scara 1:33.
  Caracteristici
  Diametru rotor principal -18,9m
  Diametru rotor coada -3,15m
  Lungime totala cu rotorul in mi?care - 22,15 m
  Lungimea corpului -17,01 m
  inal?ime totala - 4,85 m
  La?ime - 2,16 m
  Ampatament ?asiu - 3,96 m
  Greutate maxima la decolare- 9525 kg
  Greutatea maxima a incarcaturii suspendate - 2948 kg
  Viteza maxima la nivelul marii - 208 km/h
  Autonomie de zbor cu rezervoare de combustibil   -1230 km

  Rotorul principal este ac?ionat de 2 motoare cu turbine, Rolls-Royce Gnome H1400-1 cu o putere de 1222 kW
  Echipaj 2 sau 4 persoane, depinde de misiune.
 
Traducere din revista.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #1 : 25-06-2010, 22:41:13 »

De?i alegerea a fost destul de grea pana la urma am luat o hotarare, SPOR tuturor participan?ilor  :14:
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #2 : 26-06-2010, 10:42:32 »

Deocamdata doua elicoptere. Poate vedem o infruntare de elicoptere.
Spor.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #3 : 01-07-2010, 00:27:32 »

Poate vedem o infruntare de elicoptere.
intre timp paleta s-a diversificat.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #4 : 08-07-2010, 18:25:52 »

Eu am inceput  :36:
Am lipit piesele structurii de rezisten?a pe carton de 1mm ?i de 0,5mm.
Apoi am decupat ?i lipit structura de la cabina.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #5 : 08-07-2010, 18:52:59 »

 COMANDORULE....... arata tare fain  :27: :27: ....... Sunt curios la coocpit ???
  Tine-o  tot asa, si un loc pe podium il ai asigurat. :14: :14:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #6 : 12-07-2010, 19:51:53 »

Continuare, inca 2 poze.
Se pare ca voi avea o macheta destul de mare.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #7 : 13-07-2010, 15:37:17 »

Bag sama ca 2 luni e un termen mult prea lung pentru ritmul in care decurg lucrarile. Cred ca era bine sa se intoduca in regulament si conditia de nr. subansamble/zi. Sa vad ce o sa faceti dupa ce terminati modelele si o sa mai fie o gramada de timp pana la jurizare. Si guma de mestecat si tutunul s-au scumpit  :2:
                                    Spor!
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #8 : 13-07-2010, 16:27:18 »

Bag sama ca 2 luni e un termen mult prea lung pentru ritmul in care decurg lucrarile. Cred ca era bine sa se intoduca in regulament si conditia de nr. subansamble/zi.

Desi e un concurs si la orice concurs trebuie sa existe si ceva presiune din punctul de vedere al timpului. Gandindu-ne ca e totusi perioada vacantelor/concediilor ( pentru unii  :20: ) , am hotarat sa fie ceva mai lejera atmosfera.

 
Sa vad ce o sa faceti dupa ce terminati modelele si o sa mai fie o gramada de timp pana la jurizare. Si guma de mestecat si tutunul s-au scumpit  :2:
                                    Spor!

Pai se mai pot construi inca odata si inca odata...  :)) :)) :))
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #9 : 13-07-2010, 19:39:54 »

Sa vad ce o sa faceti dupa ce terminati modelele si o sa mai fie o gramada de timp pana la jurizare.
Inten?ionez sa ma plimb pe malul Dunarii, poate pana atunci se mai retrag apele.  :20:
 
Citat
  Pai se mai pot construi inca odata si inca odata... 
La asta inca nu m-am gandit, dar avand in vedere antecedentele (vezi GAZ 69) mi se pare o idee buna.  :)) :))
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #10 : 13-07-2010, 22:55:29 »

Inten?ionez sa ma plimb pe malul Dunarii, poate pana atunci se mai retrag apele
              Depinde de zona aleasa; daca e de la Tr. Severin la vale, functie de sector si de Sf. Ilie se retrag mai mult sau mai putin ; daca e de la Tr. Severin la deal, tot functie de Sf. Ilie e foarte posibil sa creasca pana la cota normala. Momentan ar fi prielnic romanilor sa se plimbe prin Dacia. Oricum intentia e interesanta.
                                                                           Spor!
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #11 : 14-07-2010, 08:38:02 »

Asta imi aduce aminte de cind eram mic si asccultam o tantii la radio : Calafat - san san sentimeter  :)) .
Spor
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #12 : 21-07-2010, 23:28:52 »

Acum va prezint la ce lucrez de o saptamana. Banchetele, conform kitului se pot realiza din carton sau din sarma.
Eu am ales a 2-a varianta ?i iata ce a ie?it:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #13 : 21-07-2010, 23:36:22 »

in prima imagine, de mai sus, se observa pe alocuri pasta decapanta care s-a scurs cand am lipit cu cositor.
Am folosit conductor FY intins (prin tragere) ?i dezizolat.
 
memorat

FLAK-Panzer

  • Modelist
  • Mesaje postate: 225
Re: Westland Sea King Mk. 41
« Răspuns #14 : 22-07-2010, 20:57:52 »

Macar vor fi vizibile la final? Exista kit-uri care au componente relativ complicate are la final sunt ascunse.
memorat
Pagini: [1] 2 3 4   Mergi Sus