Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Mergi Jos

Autor Subiect: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard  (Citit de 39734 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #30 : 18-02-2010, 21:54:00 »

Cat de jucat cu ele -mai am ceva de joaca  :14:

Ma refeream daca vei avea ceva sau cateva adunate pe verga sau intinse partial?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #31 : 18-02-2010, 22:16:29 »

Acu am inteles, da, doua din vele vreau sa le intind partial.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #32 : 19-02-2010, 00:58:49 »

...... incerc sa adun cat mai multe date despre fregata aceasta din 1777, pentru ca fregate Sta. Leocadia au fost mai multe, pentru a aborda si eu modelul...........

     Poi da, si e foarte bine sa le pastrezi doar pentru tine ca sa iasa al tau cel mai super. De cand te-am rugat, daca afli ceva sa imi zici si mie !!!!!
                                                                       Spor!
 
 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #33 : 19-02-2010, 08:54:26 »

Nu te-am uiitaaat!!!
Dupa amiaza iti voi trimite un eMail sau voi pune pe forum, pentru toti, ceea ce am gasit.
Cele bune.
 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #34 : 19-02-2010, 10:00:00 »

Nu te-am uiitaaat!!!

    Cred ca cel mai bine ar fi sa pui pe forum, poate mai intereseaza pe cineva.
                                            Multumesc
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #35 : 19-02-2010, 18:23:59 »

Deci iata ce am gasit referitor la fregata spaniola Sta. Leocadia. Nu prea multe, saptamana viitoare mai astept un mesaj, cu noi informatii
1)      Armamentul  standard era conform ordonantelor ( in momentul constructiei) de 34 tunuri, din care – 28 erau de 12 libras pe puntea principala
                          -    8 pe puntea superioara de 6 libras
Cu mai mult de 40 de tunuri, 40 sau 44 si Pomona(caz unic) de 48 de guri de foc,  au aparut mult mai tarziu, in a doua jumatate a sec. XVIII, cu venirea la tron al regelui  Carlos III, cand se standardizeaza sa zicem asa fregata de mai mult de 30 de tunuri si de 40.
Insacu Las Mahonesas, fregate construite in santierul din insula  Mahón(Insulele Baleare), incepand cu 1798 a fost atinsa “culmea”, fregatei spaniole daca se poate spune asa. Erau bine ármate, adica cele 34 de tunuri  erau de calibru mai mare, se manevrau foarte bine si atingeau o viteza apreciabila comparativ cu ce exista in vremea respectiva, iar pe langa aceasta erau nave foarte frumoase,  referitor la linia si aspectul ce le aveau.
2)      Conform art. 723, Titlul XXIII din ordonanta regala culoarea exterioara era galben pe linia bateriei si negru in rest, interioarele( intre punti) erau vopsite in rosu tierra roxa si albastru sau porcelana(alb cu o usoara tenta de albastru) cabinele. Parapetul pe interior si afeturile tunurilor in rosu  tierra roxa, adica nu era un rosu viu, era un rosu oxid. De asemenea barcile de la bord erau in culori galben- negru ca si cele de pe exteriorul navei,  iar pupa in porcelana cu emblema regala.
3)      Galionul  galben.
    4)Oglinda de pupa nu era atat de incarcata, din contra era destul de sobra, vopsita in negru , eventual pe curbura oglinzii putea exista o banda de fier de culoare galbena, dar de multe ori si acesta era lustruita fara ornament si vopsita in negru. Puteau sa aiba numele sub balconada pe o placa, gen panglica sau dreptunghiulara, de culoare alba,  cu ceva ornamente in jur, dar aceasta era mai mult la navele engleze.
  5)A fost prima nava din marina spaniola ce a avut opera vie placata cu cupru, noiembrie 1780.
  De aici se poate descarca o carte( in spaniola), de unde se pot scoate multe date despre navele si fregatele spaniole, insa sunt cele construite de Landa.Trebuie stiut ca evolutia constructiei  navale in Spania a fost influentata, de trei mari curente, iar fregata Sta. Leocadia e in stilul Gautier.
http://www.udc.es/publicaciones/documen ... FLanda.pdf
   Pe www.todoababor.es se pot gasi diferite picturi (pe langa “teorie”), unde se poate vedea aspectul navelor spaniole ale sec. XVIII, capacitatea de lupta a navelor spaniole, batalii navale, istorie navala, etc.
    Sper ca informatia sa fie utila si va stau la dispozitie, daca pot ajuta cu ceva, ca in privinta modelismului in sine nu prea, mai am inca de invatat eu.


 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #36 : 19-02-2010, 18:32:09 »

Doua picturi de Thomas Whitcombe unde se poate vedea aspectul fregatelor spaniole. Exista insa pe web mult mai multe. Daca sunt de ajutor mai am si de la Royal Navy din epoca.
In prima capturarea fregatei Hermione.
In a doua captra fregatei Thetis de catre HMS Ethalion, in batalia de la Cap Finisterre 16.10.1799
 
Sursa: www.todoababor.es
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #37 : 19-02-2010, 18:36:32 »

Aici pot fi vazute multe altele:
http://www.todoababor.es/pinturas/index.htm
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #38 : 19-02-2010, 18:40:43 »

Pentru aspectul navelor de la Royal Navy sec. XVIII, picturile lui Geoff Hunt sunt cele mai recomandate, fiind unul dintre cei care a studiat indelung si a redat cel mai fidel in picturile lui navele engleze ale epocii, atat ca si culori cat si ca arborada.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #39 : 19-02-2010, 20:55:29 »

Gracias capitán. Al igual que está más cerca del espíritu de un foro.
                                        Saludo e Spor!
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #40 : 19-02-2010, 21:04:43 »

Con mucho gusto para Ustedes.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #41 : 19-02-2010, 21:21:50 »

Iata o clasificare, a fregatei din ultimul sfert de secol XVIII, in Spania,  gasita pe www.todoavante.es
conform cartii lui Landa de care am vorbit mai sus; clasificare facuta dupa trei factori:numarul bateriilor, calibrul tunurilor, si latimea(manga) lor. Asta asa, pentru a se forma o idee despre fregata spaniola din aceasta epoca.
Iata tabelul:
(de traducere nu cred ca este cazul)
1º Tipo:
Manga: 38 pies y 6 pulgadas
Cañones: 34
Primera Batería: 26 cañones de 8 libras (una batería, el resto 8 en el castillo de proa)
Tipo: Santa Barbara y San Gertrudis


2º Tipo:
Manga: 41 pies y 5 pulgadas
Cañones: 34
Primera Batería: 26 cañones de 12 libras
Tipo: Santa Teresa, Santa Rosa y Magadalena

3º Tipo:
Manga: 43 pies y 2 pulgadas
Cañones: 40
Primera Batería: 28 cañones de 18 libras
Tipo: Santa Sabina
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #42 : 19-02-2010, 22:12:34 »

Tot ca idee dotarea unei fregate de 44 tunuri in campania de Trafalgar. E vorba de fregata Flora de 44 tunuri sub comanda capitanului D. Pablo Pérez, din escuadra lui Federico Gravina.

26 cañones/tunuri de a 24
4 cañones de a 4
2 obuses de a 36
12 obuses de a 24
12 obuses de a 3

La dotación, según el Reglamento, debería ser de:

84 de tropa de Infantería de Marina
24 de tropa de Artillería de Marina
5 Contramaestres y guardianes
5 Carpinteros/tamplari
5 Calafates /calafatuitori
4 Armero, farolero, buzo/scafandru y cocinero/bucatar
10 Artilleros/tunari de Mar de preferencia
55 Artilleros ordinarios
60 marineros
60 grumetes
10 pajes /paji

El mando está formado por:

Oficiales de Guerra/razboi: 1 capitán de fragata, 2 tenientes de navío, 2 alfereces de navío, 3 alfereces de fragata, 1 
1º piloto /pilot de primera

Guardias Marinas: 1

Oficiales Mayores: 2  contadores/contabil, 1  capellán/preot, 1 -  2º cirujano/chirurg-doctor de secunda , 2 -   3º pilotos/pilot de clasa a III-a
Sursa: www.todoababor.es
Am tradus unde am crezut ca e cazul.
Cred ca am cam sarit calul cu fregata :20: . Asa ca ma opresc.
Cele bune.
 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #43 : 20-02-2010, 11:12:37 »

Alta intrebare :20: :Pe copastie , in dreptul puntii principale, nu ar fi trebuit sa montezi suportii pentru hamace?
Cele bune.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96 de la Shipyard
« Răspuns #44 : 20-02-2010, 12:43:06 »

Sa sti ca la asta inca nu m-am gandit, dar este o idee buna. Multumim pentru informatiile prezentate.  :14:
memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Mergi Sus