Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3 4 5   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Victory - Shipyard  (Citit de 23939 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #15 : 21-07-2010, 21:42:04 »

Este vorba de o diferen?a de 1mm, la respectiva imbinare B3p are 39mm iar B2p are 38mm.
Aliniaza cele 2 piese dupa linie a?a cum ai a?ezat-o ?i cum am trasat eu linia ro?ie, a?a se vor a?eza perfect pe piesa A.
Pe exterior piesele le decupezi la imbinare "pierdut" ?i diferen?a va disparea la ?lefuirea structurii. 
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #16 : 21-07-2010, 21:50:51 »

Am inteles. Multumesc Papy pentru ajutor!
Toate cele bune,
Norbi
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #17 : 21-07-2010, 22:38:07 »

 :14:  cu placere.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #18 : 21-07-2010, 23:17:26 »

          Asta o remediezi dupa ce le fixezi pe coaste. Sau fixezi definitiv si corectezi cu slefuitorul sau trasezi cu creionul noul contur si modifici separat. Am avut si eu problema. Intr-un bord am slefuit dupa fixare iar in celalalt am corectat separat. Rezultatul e acelasi dar am muncit mai mult la slefuit.
                                                                 Spor!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #19 : 23-07-2010, 23:55:54 »

Chiar si cu mici probleme aparute, si care v-or mai apare pe parcursul constructiei, Doris o sa fie invidioasa pe lucrarea ta, care, incepe sa prinda contur si amploare. :14: :14: 
  Respect si spor la pigulit
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #20 : 11-08-2010, 12:48:21 »

   O intrebare, o constatare, o poza mica, ceva acolo cat de cat.....
      Nu tine lumea in tensiune  :13:
                                                    Spor!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #21 : 14-08-2010, 12:21:52 »

Salut Traian, macheta este in acelasi stadiu, am fost plecat de acasa o perioada destul de lunga, voi relua in curand munca la ea
 
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #22 : 18-12-2010, 21:05:50 »

Dupa o lunga pauza am intrat in vacanta si am reluat lucrul la Victory. Am facut piesele D, E si F.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #23 : 18-12-2010, 21:11:56 »

Frumos pana acum...am impresia ca e chit asemanator cu cel care il face tata...concurenta...o sa creasca audienta la forum mai ceva ca la OTV.
  Spor in continuare...
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #24 : 18-12-2010, 21:24:27 »

Salut norbi, bine ai revenit printre cartonisti, azi am vazut avioanele facute de tine si postate pe cartula, sunt super realizate. Felicitari !  :27:
Dupa cat de atent observ ca esti la toate detaliile sunt sigur ca o sa faci o Victory foarte frumoasa.

SPOR la treaba. 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #25 : 19-12-2010, 08:47:37 »

   Salut norbi si bine ai revenit. Lucratura e super dar undeva e o nebuloasa. Sau e o foarte mare diferenta intre kitul pe care il ai tu si cel dupa care am lucrat eu sau e vorba despre alta nava sau nu ai taiat unde trebuia. Nu am acum posibilitate de acces la planurile de forme, diseara ajung acasa si analizez dar la prima vedere nu se incadreaza in constructie deschiderile pe care le ai in punti iar diferentele sunt foarte mari, atat de mari incat ma duce gandul ca e vorba de alta nava si nu Victory. Analizez si revin diseara.
                                                                         Spor!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #26 : 19-12-2010, 11:05:00 »

Salut Traian. Nu cred ca am gresit la taiat. Macheta este Victory de la Shipyard, dar eu am nr. 31 si coperta e alta fata de ce ai, poate au facut cei de la Shipyard ceva modificari, de exemplu eu am primit doua coaste in plus pe care scria ca sunt corectate.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #27 : 19-12-2010, 11:27:44 »

   ...... undeva e o nebuloasa. Sau e o foarte mare diferenta intre kitul pe care il ai tu si cel dupa care am lucrat eu sau e vorba despre alta nava sau nu ai taiat unde trebuia. ....... la prima vedere nu se incadreaza in constructie deschiderile pe care le ai in punti iar diferentele sunt foarte mari, atat de mari incat ma duce gandul ca e vorba de alta nava si nu Victory.....
In primul si in primul rand, bine ai revenit norbi si excelent locrat pana acum.
 In speranta ca nu sunt Off-topic, si incercand sa ma limitez strict legat la subiect, cer permisiunea :20:  de a ma alia cu norbi in contextul subiectului abordat. ..... Asa ca.. dragul meu prieten si coleg Traian , initial am crezut si eu ca este vorba despre o alta nava, dar...... dupa ce am studiat si rasfoit pe indelete revista...... nu este nici o greseala. Aduc in atentie faptul ca este vorba despre kitul produs de Shipyard , numarul 31(care conteaza prea putin) , varianta GOLD EDITION, care intruchipeaza varianta lui Victory din anul 1765 si este kitul dupa care a lucrat si Doris ( dar cu modificarile de riguare)
 Daca gresesc cumva, te rog sa ma corectezi norbi , dar din cate se pare, in proportie de 99% cred ca am dreptate.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #28 : 19-12-2010, 14:31:01 »

In primul si in primul rand, bine ai revenit norbi si excelent locrat pana acum.
 In speranta ca nu sunt Off-topic.....
 .......... varianta GOLD EDITION, care intruchipeaza varianta lui Victory din anul 1765

    Salut Tavi
  Termiati cu prostiile astea cu off-ticile in hangarele mele. Tot ce se spune si nu e injurios sau de natura a leza normele comportamentale nu e nici un off.
  Fratele meu, vorbim despre aceeasi treaba. Vezi ca am si eu inceputa nava si e tot aici deci stiu kitul. E drept ca editii mai noi au unele mici modificari fata de kitul meu dar nu in esenta si nu la osatura. Gastile sunt la moda dupa cum considera unii analisti asa ca nu ma supar si nu ma deranjeaza mai ales daca e constructiv. Nu sustin ca nu aveti dreptate, am facut aprecierea dimineata, cand am descoperit postarea si doar in ideea de a nu se continua cu greseli daca intamplator am dreptate si ele exista. Am zis ca diseara o sa ma uit, am toate editiile si o sa fac comparatia. Repet, al meu nu a fost asa desi normal ar fi trebuit sa semene. Pana cand ochiul meu nu vede nu pot sa mai apreciez nimic .
 
  norbi - stai linistit cateva ore si o sa verific. Sunt convins ca nu ai facut prostii dar vreau sa vad despre ce e vorba. Daca nu ar fi trecut osatura prin mana mea nu as fi sesizat dar asa iti zic ca e ca halogenul fata de lumina de pozitie.
                                                              Spor!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #29 : 19-12-2010, 16:55:13 »

Eu nu stiu de ce ar putea fi diferit, nu sunt priceput nici in domeniul marinei si e prima macheta de carton care o realizez, as zice ca-s umpic ticnit ca m-am aruncat asa cu capul inainte la ceva atat de complex, dar incepe sa-mi placa si ma intereseaza produsul final, deoarece unii "m-au imbolnavit" cu Leocadia :20: . Pentru ca este ceva nou pentru mine, incerc sa fiu foarte atent. Cartonul nu permite sa faci repartii cum permite plasticul.
memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 5   Mergi Sus