Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Victory - Shipyard  (Citit de 23998 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

norbi

  • Vizitator
HMS Victory - Shipyard
« : 18-07-2010, 16:33:56 »

Salutari tuturor!
 
Deoarece am urmarit cu mult interes topicul lui PaperModel cu Santa Leocadia am decis sa imi cumpar si eu o corabie deoarece imi plac foarte mult si am ales HMS Victory. Sunt nou pe acest forum, iar Victory este prima mea macheta din carton dar si primul navomodel.
 
Pana acum am realizat piesa A dar si cateva coaste:
 




 
Astazi am lipit inca 8 coaste pe carton si le-am pus la presat.
 
 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #1 : 18-07-2010, 16:50:00 »

Bine ai venit si la noi maistre. Frumoasa lucrare si......... deosebita. Jos palaria pentru curajul pe care il afisezi pentru o asemenea lucrare de amploare. Te-am tot urmarit si pe a..., iar acum........ i-ti urez un bun venit printre cartonisti.
    Spor la marea piguleala, si ......... la cat mai multe modele de carton.
   RESPECT.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #2 : 18-07-2010, 19:33:49 »

Salutari norbi, bine ai venit printre noi. Corabia aleasa de tine este poate cea mai frumoasa a tuturor timpurilor.
i?i doresc sa ai multa rabdare, mult timp ?i sa te delectezi cu superba realizare a celor de la Shipyard.
 
SPOR !!
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #3 : 19-07-2010, 09:05:07 »

Nu arata rau, deocamdata, dar nu e cam greu cu expunerea pe doua forumuri?
Cele bune si spor.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #4 : 19-07-2010, 12:07:42 »

          Bine ai venit pe forum si consider un castig prezenta ta aici atat pentru tine cat si pentru comunitate. Ma bucur ca ai luat in considerare propunerea mea, cateva minute adaugate pentru postare o sa te rasplateasca cu scutiri de injuraturi si naduf. De la putin efort in plus nu moare nimeni, doar de prea multe griji se moare.
                                                              Spor!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #5 : 19-07-2010, 17:20:12 »

Multumesc pentru primire. Nu va fi grea expunerea pe doua forumuri nu e greu sa butonezi, iar timp este.
Spor!
Norbi
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #6 : 19-07-2010, 20:46:17 »

Abia astazi am reusit sa decupez coastele, deoarece le-am mai lasat o zi la presat, iar acum dupa ce le-am taiat, le-am pus sub niste carti pana maine.
 

memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #7 : 19-07-2010, 21:21:24 »

     Pana acum arata foarte bine. Fiindca tot esti la lipit eu zic sa continui si cu subpuntile si abia dupa aia sa treci la decupatul locasurilor de imbinare.
     Pozitia ta legat de postari ma multumeste. As fi fost cu constiinta incarcata daca te limitai sa postezi doar aici.
                                                                       Spor!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #8 : 20-07-2010, 15:26:12 »

La coaste in cele 2 borduri (vezi imaginea) sa decupezi exact dupa ?ablon. Cele 2 mici ridicaturi e bine sa le intare?ti inainte de imbinare cu lipici cianoacrilic (Picatura sau Superglue), vor intra in punte ?i i?i vor da paralelismul coastelor.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #9 : 20-07-2010, 21:32:43 »

Are importanta daca ramane linia de marcaj sau trebuie sa dispara?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #10 : 20-07-2010, 21:40:36 »

Conturul l-ai decupat exact pe linie, respecta regula ?i este  :27: 
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #11 : 20-07-2010, 21:54:01 »

multumesc Papy
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #12 : 21-07-2010, 18:29:39 »

Am mai taiat astazi cateva coaste, mai am inca 3 , dar mai spre seara deoarece le mai las la presat. Intre timp cred ca ma apuc de piesele B C D E F.
 

memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #13 : 21-07-2010, 20:07:48 »

 :16: :16: Pana acum frumos lucrat, curat si explicit. O lucrare pe masura. Felicitari, dar...... ochiul critic urmareste din umbra.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #14 : 21-07-2010, 21:13:20 »

A intervenit o mica problema la piesa B pe care nu o inteleg, deoarece ea e formata din 3 bucati(B1, B2, B3) am pregatit fiecare parte pentru a forma o singura piesa B, iar cand am verificat daca se alineaza cum trebuie am descoperit ca zona dintre B2 si B3 nu se pupa cum trebuie. Ce am gresit? Si ce as putea face? La fel se intampla si piesa B de pe partea cealalta.
 
memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Sus