Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Victory - Shipyard  (Citit de 23936 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #30 : 19-12-2010, 20:03:39 »

Am inceput sa decupez locurile de imbinare ale coastelor

Verificand cum s-ar fi potrivit coastele cu piesa A, cred ca am gasit si o greseala a celor de la shipyard. La locasul unde trebuie montata prima coasta cred ca l-au facut mai mare(marcat cu rosu in ultima poza) decat trebuie( cu verde am marcat zonele unde vin montate puntile).
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #31 : 19-12-2010, 21:30:23 »

       Am verificat si intr-adevar sunt diferente intre proiectarea osaturii dar osatura ta e buna, m-am alertat degeaba. Lucreaza cu aceeasi atentie in continuare si totul e in regula. Nu fi ingrijorat de complexitatea modelului, daca urmezi etapele atent nu e nici o problema si la final o sa fii multumit de alegere. Coasta din prova e buna, verifica alinierea fantelor in raport cu celelalte coaste, acolo o sa intre prova de la puntea principala. De la nivelul puntii principale in sus o sa fie peretele castelului prova iar in fata ei, de la baza peretelui e puntea prova care e element separat, vezi ca e o piesa aproximativ semicirculara care are decupaj pentru baza bompresului.
  Tehnologia de constructie nu e diferita de cea de la modelele din lemn, elementele sunt in general cam aceleasi, planurile la fel, difera metoda care e intr-adevar cu mult mai migaloasa. Verifica de cateva ori inainte de a taia si in special inainte de a lipi. pe cat posibil evita in special la suprafetele mari sa ungi cu adeziv componentele mai subtiri, sub influienta lichidului din adeziv apar alungiri si implicit modificari ale zonei respective.
  Repet, unde ai neclaritati, intreaba ca de aia e forumul. O sa imi tin si eu la indemana kitul tau si daca mai observ ceva te atentionez.
                                                          Spor in continuare.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #32 : 21-12-2010, 20:07:29 »

Atat am taiat ieri si azi ca pana la urma voi face febra musculara :)) . Am terminat de taiat locasurile de imbinare.Uitandu-ma pe planuri am o nelamurire, piesa A trebuie taiata la pupa ca si piesele H? pe piesa nu este marcat, dar in instructiuni arata ca si cum ar trebui taiata.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #33 : 21-12-2010, 22:44:31 »

  Daca ai intentia sa faci saloanele de la pupa vizibile din exterior prin ferestre atunci trebuie decupat dupa acelasi contur ca piesele H. Daca nu, ramane asa. Eu te sfatuiesc sa nu decupezi nici la piesele H si sa pui ,,geam mat''. Chiar si cu decupajele indicate nu o sa ai saloanele complect deschise iar pentru asta ar trebui facute modificari pe care nu te sfatuiesc sa le faci. Eu la modelul meu, desi nu ma onoreaza, am lasat ochiurile de geam asa cum au fost scoase de producator. Nu mai am nici rabdarea si nici vederea de altadata ca sa fi decupat atatea ochiuri si m-am multumit cu ,,geam mat''
  Ai deslusit pozitia la prima coasta ?
                                                                            Spor.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #34 : 21-12-2010, 22:54:03 »

Am inteles, nu voi realiza saloanele, am deslusit-o si cu prima coasta, locasul unde trebuie ea montata trebuie decupat numai pana la jumate.Multumesc pentru sfaturi!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #35 : 22-12-2010, 10:59:54 »

Am montat toate piesele, inca nu le-am lipit. Daca se observa ceva nereguli va rog sa-mi spuneti.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #36 : 22-12-2010, 12:47:29 »

Eu nu vad nimic in neregula. Dupa de pui lipici sa lasi sa se usuce bine, abia dupa te poti apuca de slefuirea pieselor longitudinale dupa profilul coastelor.
Frumos mai arata Victory, felicitari pana acum  :16: , spuneai ca esti novice la machete din carton....   :P  nu se vede. 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #37 : 22-12-2010, 13:17:38 »

        Super !!
    De la faza asta eu am recurs la o cala de montaj facuta dintr-o scandura lata de 10 cm groasa de 2,5 cm si lunga cat corpul in care am aliniat dupa o linie centrala longitudinala 2 siruri de bucat de bagheta patrata lungi cat distanta dintre coaste. batute cu tinte. Intre cele 2 siruri e distanta cat grosimea chilei.Am fixat corpul cu chila intre baghete si asa nu am mai avut probleme cu torsionarea care e putin vizibila la tine. Ca sa nu sara corpul de pe cala il poti fixa cu 2 sarmite la prova si la pupa de cate 2 cuite batute in cantul scandurii. Abia dupa asta m-am apucat de lipit Dupa ce sunt lipiti si curentii laterali pe coaste corpul devine destul de rigid ca sa nu mai fie probleme.
  La lipit aplica metoda ,,sudurii'' adica pe osatura ansamblata cum e acum, pe toate imbinarile pui un ,,cordon'' de adeziv in asa fel incat sa arate ca sudura facuta cu electrod. Gasesti explicatii mai detaliate la Santa Leocadia lui Papy pe Cartula / Tehnici.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #38 : 22-12-2010, 13:20:43 »

Ma bucur ca va place :) , macar stiu ca lucrez cat de cat bine si nu fac greseli mari si imi da incredere pe mai departe. Deocamdata cred ca voi face noi piese si maine voi lipi corabia.Mai am o intrebare legat de piesele 3al, 3bl, 3cl si celelalte asemanatoare, le pot construi separat sau trebuie dintr-o singura bucata precum puntile? Si a doua: Merg lipite pe carton de 1mm? hartia pe care sunt ele imprimate este destul de groasa.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #39 : 22-12-2010, 13:34:19 »

    Piesele respective sunt curenti laterali ( asa se cheama) si se lipesc pe suport de 1 mm. Dealtfel vezi ca pe plan ai trecut la fiecare piesa grosimea pe care trebuie sa o aiba.
   Revenire. Revizuind cele postate constat necesar o complectare, sper sa nu fie tardiva. Curentii respectivi sunt dintr-o bucata iar in structura vor constitui si ,,pragurile'' de sus si de jos a sabordurilor de pe linia aferenta. In acest sens pe foaia mai subtire cu ansamburi colorate ai si fetele acestora, nu am acum la indemana plansa ca sa iti zic numarul de identificare, dar sunt niste fasii lungi si curbate dupa conturul bordajului culoare rosie. Acestea se lipesc pe fetele curentilor inaite ca acestia sa fie fixati la locul lor. Ulterior se lipesc si lateralele care sunt tot rosii astfel obtinand rama interioara a sabordurilor. Eu nu am folosit metoda asta dar asta e indicatia producatorului. Mai pe seara o sa pot reveni si cu numarul de identificare.
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #40 : 02-02-2011, 21:37:27 »

Salut Traian! Abia acum am vazut edit-ul. Momentan sunt la Cluj ca sunt in sesiune si nu am macheta aici, dar din ce imi amintesc curentii aveau un singur set fete pentru fiecare curent de la tribord si babord. Macheta este in acelasi stadiu, de luni cred ca incep iar lucrul la ea ca am vacanta, pana atunci ma tot gandesc cu groaza la tunuri, ca sunt al naibi de multe.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #41 : 02-02-2011, 21:48:59 »

 E timp pana atunci ca sa revin la subiect. Abia am ajuns acasa si sunt cam zgribulit.
      Bafta la examene
 
   REVENIRE inafara de foaia pe care sunt tiparite sabloanele pentru curenti mai e o foaie subtire cu o multime de chestii colorate. Intre ele se disting fetele interioare de la obloanele sabordurilor (460a, 461a, 465a, 469a), canturile laterale ale sabordurilor (127 - 129 ; cu literele aferente) si pragurile (3,4,5,6,7,8 ;cu literele aferente). Toate sunt vopsite cu rosu. Pragurile se lipesc pe curenti inainte ca acestia sa se fixeze la locul lor iar canturile ulterior, eventual dupa fixarea bordajului si tinand cont de inclinarea acestuia. 
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #42 : 07-02-2011, 10:21:43 »

Bun. M-am uitat prin toata rezista foaia cu sabloanele nu am gasit-o, am doar foaia cu piesele colorate. Lipisem de mai demult piesele 3,4,5,6,7,8 pe carton, sper ca nu am gresit.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #43 : 07-02-2011, 16:23:18 »

      Nu ai gresit, trebuie doar sa tii cont de pozitionare corecta la montare. partile colorate trebuie sa fie ,,fata in fata'' fiind dupa cum ziceam pragurile de sus si de jos a sabordurilor.Ai dreptate, in kitul tau nu sunt, ti-am zis ca sunt unele diferente intre editii, la al meu erau si sabloane pe foaie subtire pentru curenti, e drept ca fragmentate dar in final rezulta suportul pentru fasiile colorate. Nu e problema daca le ai pe astea pe suport de 1 mm. e acelasi lucru.
                                                       Spor!
memorat

norbi

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #44 : 09-02-2011, 11:01:50 »

Am lipit osatura, sunt destul de multumit cum a iesit, pare umpic torsionata, dar momentan e greu de observat. Curentii laterali inca nu sunt lipiti, mai intai construiesc pupa si apoi ii lipesc si pe ei.
memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Sus