Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4   Mergi Jos

Autor Subiect: Galeon ,,SMOK''  (Citit de 28384 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #30 : 02-12-2009, 12:16:18 »

   Inca o data multumiri pentru aprecieri. Cat despre postura de ,,personal'' nu pot decat sa va invidiez si sa astept ,,rapidul'' care sa imi aduca si mie o ocazie.
                             Spor !
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #31 : 02-12-2009, 18:02:29 »

Garantat ajunge si la tine ,,rapidul '' :2:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #32 : 07-12-2009, 17:56:37 »

     Am terminat de cateva zile filatul carenei, principalul inamic ramane in continuare camera, nu prin existenta si functionare ci prin faptul ca, ma repet, nu sunt invatat si nici nu imi place sa lucrez cu ,,pozarul'' langa mine.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #33 : 07-12-2009, 18:04:58 »

desi am umplut spatiul dintre coaste cu polistiren, pe parcursul croirii si lipirii filelor, dat fiind diferenta de structura a materialelor, au aparut mici diferente de planeitate in zona coastelor, lucru pe care a trebuit sa il remediez prin slefuire, lucru care se vede si care ar fi fost mai greu de remediat daca nu umpleam cu polistiren
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #34 : 07-12-2009, 18:17:02 »

  kitul ofera chila cu etrava si etamboul dar sectionata pe lungime fiindca formatul A4 nu putea sa ii redea intreaga lungime si doar pentru o fata, cea in oglinda nefiind tiparita. Dat fiind ca realizarea implica unele improvizari, am ales sa realizez separat cele 3 piese, respectiv etrava, chila si etamboul, pe care sa le ansamblez pe rand pentru a finaliza chila.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #35 : 07-12-2009, 18:25:09 »

ceea ce e colorat in galben e chila din kit iar ce e ,,natur'' sunt componentele facute de mine. Am folosit tehnologia recomandata de Papy de a ,,pensula'' filele cu aracet, de aceea si aspectul de lacuit al carenei
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #36 : 07-12-2009, 20:48:28 »

Si cu pavilionul cu cap de mort cum ramine???  :2:  si poate asemi si un chior sau un schiop in cuibul de cioara :2: :2: :20: :20: :20: , dar pana atunci , modelul a iesit super :14: si sper sa nu te superi pentru remarcile facute.  Pana atunci multa bafta si spor la << pigulit>>     
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #37 : 07-12-2009, 21:32:17 »

Mi-am permis sa iti modific postarea lasand maximul din ceea ce pot accepta ca apreciere. In privinta modelului mai e pana cand sa se poata face o evaluare, deocamdata incerc sa scot cat mai mult din ce se poate la clasa asta de kituri si la modelul asta in special. Sa vedem ce o sa iasa pana la urma.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #38 : 07-12-2009, 23:49:13 »

Sunt mai mult de cat sigur ca va iesi ceva deosebit tinand cont numai de velatura pentru Leocadia....................... ce mai .......... te invidiez :8:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #39 : 10-12-2009, 00:59:01 »

desi am umplut spatiul dintre coaste cu polistiren, pe parcursul croirii si lipirii filelor, dat fiind diferenta de structura a materialelor, au aparut mici diferente de planeitate in zona coastelor, lucru pe care a trebuit sa il remediez prin slefuire, lucru care se vede si care ar fi fost mai greu de remediat daca nu umpleam cu polistiren
La urmatoarea ta postare legata de macheta ai zis ca ai lacuit carena, parerea mea este ca daca mai dai un strat de aracet peste cel deja uscat ?i apoi vei ?lefui carena cu un jmirgel fin va disparea orice urma lasata de coaste, iar daca vei vopsi carena cu ceva acrilice totul va fi bine.  Filele de bordaj au ie?it foarte bine.  :16:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #40 : 10-12-2009, 01:38:20 »

    Deja am facut asta, ceea ce se vede ,,pe coaste'' sunt urmele de la slefuire si se vad prin transparenta. Dupa ce pun chila mai slefuiesc o data in ansamblu, mai dau un strat de aracet peste toata carena si apoi vopsesc. Si fiindca veni vorba de vopsit, am gasit pe net o imagine de epoca si un model a Smokului, ambele direct din patria mama si ambele au carena neagra. Asa ca tendintele mele initiale fiind confirmate, o sa vopsesc opera vie cu negru.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #41 : 11-12-2009, 21:00:08 »

    Am fixat chila, etrava si etamboul.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #42 : 11-12-2009, 21:34:30 »

  Am fixat si cele doua punti exterioare, de promenada de la pupa si suportii de intinzator. Am gasit si vopsea neagra mata asa ca in cateva zile o sa revin cu noutati.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #43 : 20-01-2010, 02:40:25 »

    Dupa o trandaveala cam prelungita am hotarat ca e timpul sa continui lucru la Smok si am vopsit opera vie. Pe linia de plutire am lipit un brau, vopsit tot cu negru, din carton de 0,3 mm.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #44 : 20-01-2010, 02:53:41 »

si incep si fixarea elementelor de pe punte. Am fixat si galionul dar la acesta mai am ceva finisaje de facut.
 In paralel am dat pe strung, din baghete de lemn, forma arborilor pe care i-am vopsit cu aceeasi vopsea folosita si la bordajul lateral. Si am inceput si confectionarea gabiilor.
memorat
Pagini: 1 2 [3] 4   Mergi Sus