Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 3 [4]   Mergi Jos

Autor Subiect: Galeon ,,SMOK''  (Citit de 28278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #45 : 20-01-2010, 03:05:01 »

    Desi mai e de lucru la arbori, nu m-am putut abtine sa ii pun pe pozitie, ca idee la cum o sa arate. Mi-a tremurat putin mana din cauza distantei mai mari de la care am facut pozele dar la vremea pozelor finale o sa folosesc trepiedul.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #46 : 20-01-2010, 15:07:09 »

 :16: :16:  Exact dupa cum ma asteptam. Frumos, deci continua. :16: :16:
                       :14: Sa ai mult spor.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #47 : 21-01-2010, 23:32:21 »

Ce bine ca ai studiat problema, cu negru arata mult mai bine decat cum am propus eu.    :16: :14:
 
 
Ai lasat porturile tunurilor  :9:  am gre?it, se numesc saborduri de artilerie nedecupate, nu vrei sa pui tunurile ?
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #48 : 22-01-2010, 11:02:56 »

Hola Almirante,
 
Desi sunt adeptul vopsirii modelului, in totalitate,  trebuie sa recunosc ca arata foarte bine.
La arbori si vergi vei incerca ceva tonalitate de culoare, sau vor ramane natur?
Cele bune.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #49 : 22-01-2010, 13:28:02 »

   Multumesc pentru aprecieri. Am avut multe oscilatii pentru variantele de culoare la opera vie, inclusiv placarea cu cupru dar pe rationamentul ca multe din marinele vremii depuneau eforturi considerabile financiar pentru a se dota cu o nava mai performanta, traditia zonala in constructia de nave si de ce sa nu recunosc si o oarecare preferinta personala, am considerat ca e mai bine intai sa scotocesc si apoi sa aplic tinand cont de cele aflate. Daca ar fi fost doar modelul realizat, inca as mai fi avut unele dubii dar fiind si stampa vremii nu am putut decat sa ma bucur ca tendinta mea initiala a fost confirmata. Sabordurile de sub puntea principala vor fi cu obloanele inchise. Celelalte urmeaza sa le decupez si vor avea obloanele ridicate si tunurile pe pozitie. Dat fiind ca doar tunurile exterioare au afet nu e nici o problema in faptul ca nu am decupat si armat pana acum si nici nu am riscat deformari ale bordajului la lipire datorate modificarilor de rezistenta in zonele decupate. Acum ca materialul ,,sa asezat'' se poate decupa linistit.
 Arborii deja au primit culoare iar vergile vor primi aceeasi culoare si e culoarea pe care o au la oferta kitului. Desi am ales sa fac unele modificari ele se limiteaza la a remedia unele deficiente de proiectare dar pastrand datele initiale. Se poate merge si pe metoda vopsirii integrale dar daca lucrul acesta e facut deja de producatorul kitului si nu e neaparat necesar, de ce sa modificam imaginea? Si e si functie de kit. Daca elementele componente sunt distincte, ele pot fi vopsite in parte dar cand parte din ele sunt deja tiparite pe suprafetele altora existente, procedura e destul de dificila si consider eu ca stirbeste din calitatea modelului. Un kit sau il lucrezi asa cum e dat de producator, sau il faci in conceptul propriu de la un cap la altul. Parerea mea....
                                                             Spor!
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #50 : 22-01-2010, 20:10:16 »

  .... Arborii deja au primit culoare iar vergile vor primi aceeasi culoare si e culoarea pe care o au la oferta kitului. Desi am ales sa fac unele modificari ele se limiteaza la a remedia unele deficiente de proiectare dar pastrand datele initiale. Se poate merge si pe metoda vopsirii integrale dar daca lucrul acesta e facut deja de producatorul kitului si nu e neaparat necesar, de ce sa modificam imaginea? Si e si functie de kit. ... Un kit sau il lucrezi asa cum e dat de producator, sau il faci in conceptul propriu de la un cap la altul. Parerea mea....
                                                             Spor!

 Scuze,  mi-am dat seama, ulterior, ca ar fi vopsiti arborii.
 In privinta vopsirii, parerea ta conteaza in realizarea modelului, insa as intreba pe care metoda mergi? Vopsind deja opera vie, banuiesc ca e ceva intre modul dat de producator si "conceptul propriu de la un cap la altul "...in functie de kit :2: .
 Intre timp o sa urmaresc cu placere mai departe topicul, e interesant.
 Cele bune.
 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #51 : 23-01-2010, 02:25:49 »

    Capitane, un fir il poti despica in cateva suvite, cand insisti cu despicatul se scamoseaza. De foarte multe ori, dupa ce s-a scamosat nu se mai poate impleti la loc. Am specificat atunci cand am inceput lucrul la model ca, destul de surprinzator pentru mine a fost sa constat ca spre deosebire de destulele kituri de la Maly Modelarz care mi-au trecut prin mana, acesta are unele deficiente de proiectare si editare si de aceea dat fiind ca e un model care pentru mine are o semnificatie deosebita (nu pentru ca se numeste Smok, nu pentru ca a apartinut flotei unei tari vecine si pretene, nu pentru ca ar fi o nava de exceptie, nu pentru inca 100 de motive) pentru simplul fapt ca e cadou de la un prieten, am ales sa il fac iar ca sa iasa cat de cat in limite rezonabile sa imi permit unele modificari. Simplu.
   Dar decat sa dezbati tu conceptul meu nu ar fi mai interesant sa ne arati la toti conceptul tau?
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #52 : 18-10-2010, 19:27:16 »

Salutare....foarte frumoasa nava spor la cat mai multe asemenea opere....buna si ideaia cu umplerea golurilor cu zapada artificiala,  atat ca eu nu suport cum scartaie cand o tai, mi se face parul maciuca, efectiv nu suport sunetul care il scoate dar cand o sa am nevoie imi bag ceva dopuri in urechi ascult muzica la maxim in casti ca sa nu aud zgomotul.....oricum faina lucrare
 
Respect Maxim
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #53 : 18-10-2010, 20:27:41 »

Traian imi cer scuze daca poluez topicul tau dar trebuie sa-i raspund lui SORY1976.
Daca este considerat off-topic se poate ?terge sau muta la "Tehnici".

Polistirenul expandat (zapada artificiala) se taie cu fir de nichelina incins, daca nu ai aparat de pirogravat po?i folosi cu succes ?i pistolul de lipit la care pui o ansa mai lunga. 
A?a oricum nu o sa mai scar?aie.  :)
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #54 : 18-10-2010, 22:52:18 »

Salutare....merci Papy...iar mai invat ceva....

Respect maxim
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #55 : 19-10-2010, 12:25:17 »

  Eu sunt mai putin pretentios in privinta interventiilor pe subiect si cu atat mai putin daca au o legatura in general, deci nici o problema, e chiar binevenit.
  SORY - nu stiu cu ce tai tu polistirenil, cunosc fenomenul de care povestesti. Am folosit pentru taiat un cater obisnuit din cele cu lama fragmentara. La decuparea calupurilor am ,,cracanat'' putin materialul pe lungul taieturii ca sa nu frece lama iar la finisat dupa contur am mers pe metoda curatatului de ceapa, pe feliute si nu a scartait. Finalizarea am facut-o cu smilgher.
  Metoda descrisa de Papy e deja ,,tehnica si meserie''.
                                                             Spor!
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #56 : 19-10-2010, 16:05:25 »

Salutare....merci mult...ce bine e sa ai prieteni....tot timpul inveti cate ceva.....


Respect Maxim
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #57 : 19-10-2010, 21:47:06 »

...ce bine e sa ai prieteni....tot timpul inveti cate ceva.....

       Tocmai in asta consider ca e esenta unui forum
 
                                                      Spor !
memorat
Pagini: 1 2 3 [4]   Mergi Sus