Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3 4   Mergi Jos

Autor Subiect: Galeon ,,SMOK''  (Citit de 28280 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fragata

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #15 : 11-11-2009, 09:35:35 »

Nu arata rau de loc Traian, de altfel nici nu ar avea cum din mana ta. Uite asa, privind lucrarea ta, imi face pofta si mie si voi mai adaua ceva la barcutza mea.
In privinta intrebarii eu as opina spre alb.
Cele bune.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #16 : 11-11-2009, 10:34:29 »

Ce bine ca ai dovedit camera....
Interesanta abordarea ta cu lipirea polistirenului .......
 ....vopsitul - Acum au ramas 2 din 3...

    Nu stiu daca si altii, dar eu am obiceiul de a mai discuta din cand in cand cu uneltele pe care le folosesc. In cazul camerei, i-am soptit ca daca nu scoate pozele ca lumea o trec la sectorul dezmembrari si vad ca a prins  :11:
    Tehnica cu polistirenul e veche dar cum spuneam nu am folosit-o pana acum. Rezultatul e super si scuteste de multe dureri de cap daca se lucreaza cu atentie la finisaj dupa forma corpului. Singura problema e ca datorita structurii polistirenului, aracetul face priza mai greu lungind timpii de asteptare. E de preferat un adeziv mai rapid dar care sa nu atace polistirenul.
    Cu vopsitul m-ai ,,decis" - mai stiu o solutie referitoare la culoarea roz   :3:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #17 : 11-11-2009, 10:53:48 »

  m-ai ,,decis" - mai stiu o solutie referitoare la culoarea roz   :3:
  :10:  numa ca dupa acesta aventura va trebui sa mai lipe?ti un strat de file.... ai vazut ce efecte poate avea acesta culoare...
Acu serios, cred ca si eu tot pe alb a? merge, sunt curios de tehnica de realizare a filelor de bordaj.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #18 : 11-11-2009, 10:56:18 »

Nu arata rau...din mana ta.
...... imi face pofta si mie
..... as opina spre alb.

   Mana nu are mare importanta, principal e modelul si ce inseamna el pentru mana. Si nu sunt adeptul ideii de ,,mana ta''. Mana ori exista ori nu indiferent de proprietar.
   Am pohti sa vedem si noi ,,poftele'' tale, asa cum ai promis.
   Stiu ca albul e cel mai indicat totusi nu ma prea incanta dat fiind contrastul cu celelalte culori utilizate de Maly la realizarea kitului. Nu e un argument, dar in imaginile pe care le am eu cu nava, ceea ce se vede din opera vie e inchis la culoare. Oricum mai am ceva de lucru pana cand o sa ma decid.
                Multumiri pentru opinii.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #19 : 11-11-2009, 11:11:58 »

......ai vazut ce efecte poate avea acesta culoare...
....... sunt curios de tehnica de realizare a filelor de bordaj.

   Daca retii, efectul ,,roz" la mine a fost folosirea albastrului, deci pana la urma o sa fie ceva cat mai aproape de o realitate care sa ma multumeasca.
 O sa explic metoda filatului in momentul in care o sa ajung la faza, sa pot pune si imagini.
                                                                                                 Spor!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #20 : 25-11-2009, 17:33:03 »

  Progresele nu sunt uimitoare dar oricum am mai progresat. In primul rand am atasat la castelul prova, galbionul (puntea care serveste manevrelor la velele din prova navei si bompres). Apoi am decupat suportii intinzatorilor de sart si i-am atasat pe cei din tribord.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #21 : 25-11-2009, 17:57:07 »

si am inceput si filatul bordurilor. Pentru inceput, la croirea primei file imediat de unde se termina bordajul dat de kit, m-am folosit de conturul cartonului din care am decupat respectiva piesa, ca de un sablon, si am trasat pe o foaie de carton de 0,3 mm. Astfel am obtinut marginea de sus a filei pe care am decupat-o pe contur. Apoi cu ajutorul unui compas fixat la latimea filei pe care am apreciat-o la 3,5 mm, am trasat purtand compasul in lungul marginii decupate, ob?inand marginea de jos. Decupand am obtinut prima fila pe care am copiat-o ,,in oglinda'' pentru bordul opus. Operatiunea s-a repetat utilizand de aceasta data cartonul cu muchia rezultata la taierea filei. Dat fiind ca in zona centrala corpul are dimensiuni mai mari decat la capetele prova si pupa, a trebuit sa ingustez capetele filelor, cam in genul doagelor de butoi.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #22 : 25-11-2009, 18:22:05 »

   singura problema pana acum e ca nu am reusit sa scot nuanta de culoare a bordajului din kit, intr-o oarecare masura si din cauza diferentei de textura a cartonului. Intre bordajul kitului si cel croit de mine, pe lungul cusaturii am lipit un brau pe care l-am vopsit in rosu. Sub el e trasata linia de plutire. Dupa ce termin de filat carena si vopsesc, pe aceasta linie o sa lipesc un brau de culoare neagra. Sper totusi la o uniformizare a culorii- vopseaua cu care am vopsit filele are din fabricatie lac in ea si folosind acelasi lac si la restul modelului cred ca va mai inchide nuantele. Nu pot da amanunte despre vopsea si lac, le-am capatat, stiu doar ca sunt ecologice, se dilueaza cu apa, sunt rezistente la apa si sunt nemtesti.
 In ultima imagine e una din puntile de plimbare de la pupa si parti de la un tun.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #23 : 26-11-2009, 18:10:56 »

Incepe sa capete forma.
Intrebarea ar fi de ce atata procedura laborioasa la file?Nu ti-au placut cele date de kit?
Multumesc.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #24 : 26-11-2009, 21:25:06 »

Am facut oarece referiri la inceputul prezentarii. Maly Modelarz are o abordare proprie a modului de proiectare a filelor de la carena navelor, acestea fiind tronsoane de carton care acopera spatiul dintre doua coaste, sau mai mult daca modelul nu are forme curbate stranse si e mai lung, ce se lipesc vertical, de la chila spre punte. La modelele pe care le-am lucrat pana acum nu am avut probleme din aceasta privinta, cei de la Maly fiind destul de meticulosi in proiectarea subansamblelor. Am in lucru pe HMS Victory, inafara altor modele pe care le-am lucrat si nu am avut nici un fel de probleme in privinta ansamblarii. La Smok, poate si pentru faptul ca e o editie mai veche, nu m-a incantat modul de realizare a filelor in special in zona prova si pupa unde aveau multe clinuri pentru a scoate curburile iar in plus cartonul era fara culoare, vopsirea urmand a se face de modelist. Nu au fost singurele deficiente ale kitului, dar dupa cum am mai spus, acesta are o semnificatie mai speciala pentru mine, de asta l-am si pus in lucru inaintea celor pe care le am deja incepute, si vreau, inlaturand toate deficientele, sa scot un model cat mai aproape de cum ar trebui sa fie. Pentru exemplificare atasez o imagine a Victory.ei de la Maly Modelarz
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #25 : 26-11-2009, 22:26:34 »

Chiar daca ai lucrat mai mult la realizarea filelor, rezultatul este muuuult mai aproape de realitate, sper sa nimere?ti culoarea filelor.   :16: 
PS. cunosc semnifica?ia kitului.  SPOR !! :13:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #26 : 27-11-2009, 00:23:19 »

sper sa nimere?ti culoarea filelor.   
 :13:

    Deja nu se mai pune problema nimeritului, e ori - ori. Mi-ar fi fost mult mai simplu daca placam cu cupru dar cum am zis am dubii in privinta realitatii si actualmente nici nu am foita din motive de ,,maly modelarzy''. Oricum mai e ceva de lucru pana la asta.
     > Ce-mi place ochiosul de la timona !! Mi-ar fi drag un ,,papusel'' ca asta sa il pun pe un colt de la monitor ca sa se zgaiasca la mine. O sa studiez problema. <
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #27 : 29-11-2009, 19:34:32 »

TRAIANE modelele realizate de tine sunt ''beton"  :14: :14: :14:  vorba romanului << meserie te halesc>> Intr-un viitor apropiat sper sa postez si eu cateva '' cartoane '' spre rusinea mea recunosc ca am cam neglijat  in ultima vreme modelele din carton si am realizat modele clasice functionale si diorame, asa ca ... SCUZE...!!!!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #28 : 29-11-2009, 21:12:34 »

    Bine ai venit printre noi si multumesc mult pentru aprecieri. Totusi sa nu exageram, BETON se poate spune despre Santa Leocadia a meseriasului Papy. Nu vreau sa par ca ma scald in modestie dar sincer, nu vad chiar o ,,nebunie'' modelele mele. In mod normal sunt profilat pe lemn sau metal si doar de catva timp am extins la cartoane, chiar daca cu timp in urma am mai facut cate ceva din carton. Trebuie sa recunosc totusi ca atractia e din ce in ce mai mare iar la asta o contributie majoritara au avut cei cu care m-am intalnit pe aleea din carton a modelismului. Deocamdata modelele prezentate nu le-am vrut altceva decat o tentatie pentru cei de vor sa faca ceva si nu s-au hotarat ce anume.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Galeon ,,SMOK''
« Răspuns #29 : 30-11-2009, 20:12:21 »

Maestre pentru tine jos palaria :14: :14: :14: cat despre prietenul si colegul PAPY am avut grija sa-l felicit personal pentru realizare, deci....... mult SPOOOOOR
memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   Mergi Sus