Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Tarry  (Citit de 8172 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Morden

  • Vizitator
Tarry
« : 27-08-2010, 21:54:53 »

Buna tuturor,
   M-am gandit ca nu ar fi rau sa ma apuc de o corabie propie,conceputa de mine,cum as vrea sa arata propia mea corabie.Tarry inseamna manjit cu smoala,acesta este numele noii mele corabii,sora Pearlului care din pacate nu a putut fi terminat(Black Pearl a fost una dintre perimele mele corabii si prima in genul),de aceea Tarry are ceva detalii de la bordul lui Pearl,cum ar fi tunurile,catargele,velele vor fi si ele de pe planurile lui Pearl,barcile de salvare,bineinteles este aproape in intregime neagra si altele.Corpul este al corabiei Black Falcon pe care am prezenta-to pe forum dar nu a iesit exact cum vroiam...mai ales cum ar fi trebuit sa iasa...asa ca aseara uitandu-ma printr-o cutie cu machete nereusite am dat din nou de corpul Lui Black Falcon si mi-a venit ideea...Iata cam ce a iesit pana acum :
 
 
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #1 : 27-08-2010, 22:27:05 »

 :20:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #2 : 29-08-2010, 08:44:49 »

         Sa vedem ce iese pana la urma !
                                                 Spor!
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #3 : 30-08-2010, 18:22:03 »

   
         Sa vedem ce iese pana la urma !
                                               
Nimic mult prea special decat ce a iesit ultima data...dar cred ca arata mai bine decat atunci cand era Black Falcon.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #4 : 30-08-2010, 18:22:39 »

 :20:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #5 : 31-08-2010, 19:36:43 »

Ca sa nu schimbi numele din ,,Vaxuita'' in ,,Munca in zadar'' ar fi necesare unele schimbari. Sau faci velele mai mari, desi sunt suficient asa, sau scurtezi catargele. Dat fiind conceptul propriu poti merge si pe marirea velelor, e adoptabil orice face modelul sa arate bine. Si incearca sa te orientezi si spre alte grosimi de ,,ate'' pentru manevre. Cele care sustin catargele sunt mai groase decat celelalte si in majoritatea cazurilor sunt negre.
                                                                 Spor!
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #6 : 01-09-2010, 20:24:13 »

Am mai scurtat catargele urmeaza sa le pun din nou,iar ata este neagra,multe detalii sunt distruse sau neobservabile din cauza aparatului banuiesc,la fel cu petele albe care apar pe corp,era vopsea neagra apoi am pus culoarea care trebuia,asa ca apare alb,insa am rezolvat si aceasta problema,am scos din nou la imprimanta piesele corpului si am lipit peste piesele afectate de vopsea piese noi,acum arata mai bine...insa o sa postez poze dupa ce am pus catargele.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #7 : 17-09-2010, 17:21:02 »

  Buna tuturor din nou,
am zis sa mai dau un semn de viata cu noutati de la bordul Tarry-ului,din pacate fara poze de asta nici nu am mai postat in ultima vreme dar cum aparatu de fotografiat nu mai merge cum trebuie si mai mult deloc,am sa incerc sa explic noutatile pe santierul meu...Am pus din nou catargele pe pozitii,velele,a avut si un mic accident cu animalutul de casa,mici restaurari,alte mici bube care am considerat ca arata bine le-am lasat oarecum mai ascunse ca atunci cand privesc corabia la finalizare sau altcineva o face sa mai sara cate un detaliu in ochi da bine,am scos la imprimanta din nou unele piese si le-am lipit peste cele care erau patate cu vopsea cum am spus,am pus ceva parame,sau "ate" de manevre cum a spus cineva,mai tre sa mai fac 2 tunuri care s-au pierdut la accident dar asta va fi la urma de tot cand o sa fie spre gata si o sa ma gandesc la ce detalii sa-i mai dau,momentan lucrez la acele parame pe care marinarii le folosesc ca si scari ca sa se catere pe catarge ,nu stiu cum se numesc daca cineva stie la ce ma refer as fi bucuros sa aflu cum se numesc,le fac din carton deoarece am incercat cu ata dar la "modeli"t ata aparent nu ma pricep,am mai adaugat ceva detalii dar sper ca pana o finalizez sa pot face ceva poze noi.
   Numai bine si spor pana la urmatoarea postare...care sper ca va veni si cu ceva poze
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Tarry
« Răspuns #8 : 17-09-2010, 20:54:08 »

Respectivele prame fac parte din manevrele fixe si se numesc SARTURI sus?in arborii pe plan transversal, in ambele borduri.
Ele se fixeaza cu un capat pe arbore iar cu celalalt capat se fixeaza lateral, in borduri ?i se intind cu ajutorul intinzatoarelor.
Treptele prinse de sarturi, pe care urca marinarii pentru a ajunge in arborada, se numesc grijele.
 
Am avut profesor bun  :13:  ??
Spor la treaba pana rezolvi cu aparatul.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #9 : 19-09-2010, 13:34:52 »


Am avut profesor bun  :13:  ??

 Profesorii sunt mai buni sau mai putin buni, calitatea e discutabila dintotdeauna, sunt doar indrumatori.
 Faptic, elevii sunt mai buni sau mai putin buni,
                                                                  Spor!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #10 : 19-09-2010, 13:43:19 »

     E povestea aia cu orbii si elefantul. Chiar daca l-ai concura pe Sadoveanu la peisagistica literara, daca nu pui si o poza ............. :10:
                                                                    Spor !
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #11 : 01-10-2010, 15:54:30 »

   Buna tuturor din nou,
Am facut pana la urma niste poze cu telefonul...nu sunt chiar asa minunate dar se poate observa stadiul in care se afla Tarry : am revopsi-to,am pus parte din sarturi si vele
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #12 : 01-10-2010, 15:55:24 »

 :20:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #13 : 01-10-2010, 17:54:45 »

 :16: :16: :16:  se vede ca esti ....... pardon, ca ai avut un profesor bun. Batranul lup de mare are de ce sa fie mandru ca stafeta deja este predata mai departe.
 Respecte profunde .... mare mester mare ( deja eu unul consider ca meriti acest statut ). :14: :14:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Tarry
« Răspuns #14 : 02-10-2010, 14:39:53 »

      Calitatea camerei e mai putin importanta in privinta redarii unei realitati, se vede destul de bine si cu actualele tehnici asa ca da-i bataie.
  Intotdeauna e loc si de mai bine dar avand in vedere ca e primul model de conceptie proprie e promitator, sigur ce ai invatat la el o sa iti foloseasca la urmatorul.
 
        TAVI - stii povestea cu 2 vanzatori de bastoane? Unul din ei mergea in padure, alegea betele, le cioplea si le scotea pe piata. Celalalt avea o mica fabricuta, nu cioplea cu briceagul si normal ca avea avea bastoane mai aratoase. Care era totusi meseriasul?
                                                                         Spor!
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus