Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Magazie CFR  (Citit de 6513 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TudorM

  • Modelist
  • Mesaje postate: 19
Magazie CFR
« : 20-09-2010, 21:25:39 »

Stiu ca mergea si la arhitectura,dar am zis ca fiind si numele de CFR e mai ok la feroviare.Daca nu,subiectul poate fi mutat,no problem.

Din colectia "Nu este kit,imi fac eu" sau "Ce-mi mai trebuie pentru module" va prezint o magazie,cred ca destul de intalnita in statiile CFR.
Dupa cum am prezentat si la topicul "Module MIT" gara ce doresc sa o reprezint este Ciprian Porumbescu de pe magistrala 500,intre Suceava si Gura Humorului.

Materiale necesare:
-carton de mucava(eu am gasit de 1,5 mm)
-cutter
-aracet/adeziv pentru parchet
-planuri
-baghete de lemn de 0,4x0,4 mm

Astfel se incepe lucrul cu baza magaziei,ma exact rampa:




Acum ca rampa este in mare parte gata,urmeaza corpul magaziei.Fiindca ar fi fost mai tricky de desant pe carton cu creionul,am zis sa desenez partile componete in Microsoft Visio.
Am desenat,am printat,am lipit pe carton si am decupat:


 

Apoi a urmat asamblarea pieselor astfel obtinute.Pentru a fi sigur ca va fi un unghi drept intre piese am folosit atat pentru a creste rezistenta cat si pentru a pastra un unghi de 90 baghete luate de la magazinul de modelism.




Apoi am pus si acoperisul,si structura de rezistenta a acestuia:








Am reusit sa fac si usile magaziei.Pentru a da impresia de scandura nu am facut decat sa tai in carton cu cutter-ul santuri.
Pentru vopsire am folosit vopsele acrilie,acel verde si negru pentru asa zisele suruburi. Si pozele:


Acum,o intrebare.Cum ar fi mai bine?Sa vopsesc totul cu acrilice?Sau sa vopsesc numai magazia,si la rampa sa fac textura pe PC si sa o printez pt a o aplica,sau textura totul?Sau orice alta varianta.

Si sa nu uit,cateva poze cu magazia reala,poze realizate de Marian D.:
 
    
    

Va urma!

Toate cele bune!
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Magazie CFR
« Răspuns #1 : 20-09-2010, 21:59:29 »

Eu as vopsi magazia, rampa as face-o la PC , iar restul din "iarba" din plicuri de ceai si condimente.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Magazie CFR
« Răspuns #2 : 16-02-2012, 17:23:21 »

Sper sa nu te superi, imi place ce ai facut dar eu in loc de acele puncte negre as fi folosit ace cu gamalie (bolduri) care de obicei dau impresia de cap de cui si au efect. de preferat este sa folosesti imprimanta si apoi reliefarea cu ajutorul unei spatule de lemn (asa fac eu). Imi cer scuze pentru interventie. Pa
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Magazie CFR
« Răspuns #3 : 16-02-2012, 21:47:36 »

Sper sa nu te superi, imi place ce ai facut dar eu in loc de acele puncte negre as fi folosit ace cu gamalie (bolduri) care de obicei dau impresia de cap de cui si au efect. de preferat este sa folosesti imprimanta si apoi reliefarea cu ajutorul unei spatule de lemn (asa fac eu). Imi cer scuze pentru interventie. Pa
La scara asta mica acele de gamalie sunt prea mari, eu nu le-asi fi facut deloc mai bine lasa-l verde, imi place ce faci si eu am facut magazie cfr dar l-am pus la arhitectura, vreau sa vad cum va iesi in final, eu am folosit si chit la imbinari sa iasa mai perfect si geamuri de plastic in loc de sticla. Spor!
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus