Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Carton  (Citit de 5468 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Carton
« : 22-09-2010, 23:59:58 »

Acum cateva saptamani m-a intrebat un modelist "care este cartonul bristol ?" care apare la mai multe instructiuni ale machetelor ca suport.
Am facut rost de 1 coala ?i pot spune ca este exact acelasi carton pe care sunt tiparite componentele machetei.
Are 0,2-0,3 mm (l-am masurat la ?ubler) ?i culoare alba.
Parerea mea este ca se poate inlocui cu cartonul duplex disponibil in orice librarie. 
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Carton
« Răspuns #1 : 18-10-2010, 20:13:22 »

Salutare...multam pentru lamurire....este bine ca atunci cand vorbiti de un anumit tip de lucru sa puneti si un echivalent mai comun ca multi nu stiu termenii astia de fabrica...
 
Respect Maxim
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Carton
« Răspuns #2 : 21-10-2010, 00:47:21 »

Cel pentru carti de vizita e un super carton, are o duritate exceptionala, singurul dezavantaj al lui e pretul .
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Carton
« Răspuns #3 : 03-08-2012, 21:08:40 »

Ce "apa calda" am descoperit eu in ultima vreme, de fapt chiar e destul timp de atunci.... cartonul de la cutii de detergent, anticalcar etc. Nu stiu daca toate cutiile respective au cam acelasi tip de carton, insa in general mie imi pare destul de misto pentru modelit - ma refer la subtirime versus duritate.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Carton
« Răspuns #4 : 04-08-2012, 16:56:43 »

Pe mine ma deranjeaza fata tiparita.
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Carton
« Răspuns #5 : 05-08-2012, 20:39:56 »

Ei, e un material de la "recycle bin", nu le poate avea pe toate :) fata tiparita mai e si lucioasa, lucru cred ca nu foarte prielnic aracetului, dar bun pentru superglue, la o adica.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus