Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Adezivi  (Citit de 13886 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Adezivi
« : 17-11-2009, 10:03:33 »

Am deschis acest subiect pentru a prezenta adezivii care-i folosesc in prezent. 
  • Aracetul - dupa parerea mea cel mai bun pentru machetele din carton. Acest adeziv este un poliacetat de vinil care se foloseste pe la scara industriala in produc?ia de mobila. Este un adeziv vascos de culoare alba care dupa uscare devine transparent. Are un timp de uscare mare, dar nu atat de mare incat sa influen?eze ritmul lucrarii. Pe vremuri foloseam ARCETUL de la Romacril Rasnov pe care-l ?ineam inchis ermetic intr-o cutie metalica. Acum folosesc Bison Wood Idroresistente care este ambalat intr-un borcanel de plastic de culoare galbena, la diferite cantitati. Folosesc aracetul la lipirea pieselor inveli?ului machetelor, orice opera?ii unde rezultatul trebuie sa fie o lipitura curata ?i chiar la lacuirea machetelor la final.
  • Clear glue - este un adeziv transparent care se gase?te in orice librarie. Este foarte ieftin iar principalul avantaj il constituie sita de la capatul tubului care este un aplicator excelent pentru suprafe?e mari. Eu il folosesc atunci cand lipesc piese ale structurii de rezisten?a pe carton.
  • Picatura - este un adeziv cianoacrilic cu lipire instantanee. Am folosit acest adeziv la lipirea rapida a pieselor foarte mici. Nu folosesc Super Glue deoarece am constatat ca acest adeziv albe?te suprafe?ele dupa uscare. Picatura se comporta foarte bine la lipirea paramelor, antenelor sau altor elemente facute din sarma dupa ?abloane.
Subiect deschis.
 
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Adezivi
« Răspuns #1 : 17-11-2009, 13:07:27 »

Interesant subiect. si eu folosesc aracet, de productie ruseasca (altceva pe piata nici nu-i), care se numeste PVA-M, e destul de bun. in plus, pentru piese mari sau vopsite utilizez Moment Kristall, produs de germanii de la Henkel. acesta este transparent si lipeste foarte bine orice suprafete, ramanand relativ elastic dupa intarire. mai am si un Gluestick, care-l folosesc pentru a lipi foi subtiri pe carton. mai folosesc si cianacrilat de productie chineza - dar mai mult pentru a impregna cartonul sau piesele ce necesita o duritate sporita, sau pentru a lipi piese din alte materiale decat hartia sau lemnul. se intareste imediat dar este foarte toxic la evaporare si contact direct cu pielea, prin formaldehidele eliminate. se foloseste cu fereastra deschisa cu toate masurile de precautie.

mai demult utilizam adezivul de silicat (sau siliciu)- o substanta galbuie, care se cristalizeaza la uscare. nu recomand folosirea sa din cauza ca deformeaza hartia, o ingalbeneste, nu este rezistent la vapori de apa si in doi-trei ani modelul de dezlipeste. am scris fiindca pe la noi se mai intalneste si cinestie, poate cuiva ii va parea potrivit
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Adezivi
« Răspuns #2 : 17-11-2009, 18:29:04 »

   Eu folosesc de ceva timp Vinil Fix. E asemanator la aspect cu aracetul insa timpul de priza e foarte scurt, de ordinul zecilor de secunde. E un produs italian (posibil sa fie si in alte variante) in bidonase din plastic alb de 100 g. asemanatoare cu cele de la Bison. Lipitura e foarte rezistenta dar pe suprafete lasa pata alba, nefiind transparent.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Adezivi
« Răspuns #3 : 17-11-2009, 19:47:11 »

La inceput foloseam un adeziv care se numea clei de hartie ( fot mai jos), din pacate nu am gasit pe nicaieri . Acum vorba lui Papy " ZA ARACET RULES! " , folosesc din belsug aracetul . Cand vreau sa laminez ceva subtire si mi-e frica ca aracetul va valuri hartia apelez la adezivul baton . Personal il prefer pe cel de la Kores , celelate m-au dezamagit , cel mai mult UHU , firma care de altfel e laudata.

Pentru accesoriile din plastic apelez la un adeziv universal produs de firma Scotch, dar e bun si lacul de unghii transparent.
memorat

aeroclubploiesti

  • Modelist
  • Mesaje postate: 311
Re: Adezivi
« Răspuns #4 : 25-06-2010, 18:25:39 »

Daca vreti un adeziv bun folositi cu incredere cleiul ago. diluat cu nitroslov poate fi folosit si ca emaita, pentru impanzirea modelelor cu hartie japico.
Pentru informatii de unde puteti cumpara acest clei va pot da pe mesagerie , pentru a nu face reclama saitului si produsului in sine pe forum.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Adezivi
« Răspuns #5 : 26-06-2010, 13:52:11 »

     Daca e vorba de acel ago care era pe piata inainte de '89 as fi interesat. In legatuta cu publicitatea, parerea mea e ca atat timp cat intr-un cerc de interesati comun se discuta despre ce, unde, cum, se poate gasi un produs care poate fi dorit, sau mai bun decat unele din cele momentan utilizate, nu poate fi considerat publicitate, dimpotriva e un gest colegial.
                                                                              Spor!
memorat

aeroclubploiesti

  • Modelist
  • Mesaje postate: 311
Re: Adezivi
« Răspuns #6 : 26-06-2010, 21:19:31 »

Am sa fac o poza tubului de clei si o sa postez pe site.
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Adezivi
« Răspuns #7 : 21-09-2010, 01:38:50 »

Salutare...eu sunt nou pe aici ....ca lipici eu folosec pernandezul de la firma byson la tub sau romansec tot la tub, mie mi se pare bun, face priza foarte repede, lipitura este elastica, lipeste cam orice. Din ce am citit pe aici am vazut ca este numai lume buna care fac machete numai de calitate. Am gasit tot aici si sursa de carton si diverse idei de scule mai ales a lui colegu ptr decupari circulare, cutitul de la olfa pare tampenie pe langa balerina colegului care se vede ca are vana

SPOR LA TREABA
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Adezivi
« Răspuns #8 : 21-09-2010, 09:18:09 »

Salut, prenandezul il folosesc mult si polonezi sub denumirea de Butapren, eu nu ma impac cu el a?a ca folosesc la "scara industriala" aracetul. La Sea King nu am mai folosit lacul de unghii sau oja pentru lipirea parbrizului ci am folosit Poxipol Transparent cu uscare in 10 minute. Sunt 2 substan?e care se combina 1:1, il recomand.
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Adezivi
« Răspuns #9 : 28-09-2010, 01:12:51 »

Intervin pentru a va aduce in atentie un adeziv foarte bun . Se numeste Uhu Twist & Glue , miroase asemanator prenandezului se comporta la fel si e excelent pt lipirea suprafetelor mici de carton pentru a forma o piesa mai groasa. De ce il recomand pentru supraafete mici e ca se intareste destul de repede, nu gen superglue dar mult mai repede ca aracetul de la Bison.
Il recomand, atentie totusi ca se formeaza fire de adeziv intre suprafata de contact si virful tubului.
 
Spor
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Adezivi
« Răspuns #10 : 04-08-2012, 16:59:29 »

Din ciclul : Feriti-va de....adeziv universal.
Desi pe ambalaj scrie "adeziv universal", eu l-am luat prin urmare pentru plastic transparent, e cam apa chioara. Abia daca lipeste hartia.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus