Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?  (Citit de 12364 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexutul96

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #15 : 20-12-2010, 21:54:32 »

Am inteles despre ce este vorba multumesc pentru indicatii :14:
 
 
Respect maxim!!!
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #16 : 20-12-2010, 22:08:18 »

Sau Paperkura Designer.
memorat

Razvan

  • Modelist
  • Mesaje postate: 4
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #17 : 16-01-2012, 03:08:38 »

Salut toti modelistii , apropos de lacuit eu folosesc lac de unghii transparent de la sotie pentru machetele 1:100 si cu putina indemanare ies destul de frumos.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #18 : 16-01-2012, 18:43:53 »

eu folosesc lac de unghii transparent de la sotie ..... si cu putina indemanare ies destul de frumos.

Da' nu ies cam lucioase? Pentru chestii militare nu prea merge suprafata lucioasa...

pentru machetele 1:100
Nu ne arati si noua?
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #19 : 27-08-2012, 12:40:40 »

Domnilor, atunci a inceput sa lucrez la o macheta de viora, fiind printata la o imprimanta inkjet am fost pus in situatia de a o lacui pentru a parea mai reala. Citind la vremea aceea acest topik am fost sceptic fata de aceasta operatie drept pentru care am si incercat pe un carton imprimat inkjet. Dupa doua incercari am reusit sa lacuiesc cartonul si arata foare bine. Atunci am constatat ca in situatia in care primul strat de lac se da repde si un pic mai suprficial ca sa zic asa fara a insista culorile se pastreaza intacte si dupa finalizarea operatiei (doua trei straturi) macheta va arata super. Atentie insa, avand in vedere faptul ca unele dintre machete sunt proiectate fara a se tine cont de o eventuala lacuire daca aceasta se face, exista riscul ca o parte din cartonul mahetei sa se onduleze.
 Din poprie experienta am constatat ca aceste locuri sunt situate acolo unde nu exita suficiente intariri interioare (suprafete de carton mari, fara intariri interioare). Deci atentie la aceste spatii. In rest ... lacuire usoara.. si spor la  :18: 
 
Stima si respect since domnilor  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

TinTin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 183
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #20 : 01-07-2013, 20:10:57 »

Se gaseste lac mat pe baza de apa la 100ml,50ml intre 7 Cu o sticluta dai o gramada de modele!
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #21 : 02-07-2013, 18:29:39 »

Din pacate nu merge la inkjet din cate stiu se deterioreaza culoarea.Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus