Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?  (Citit de 12323 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexutul96

  • Vizitator
Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« : 15-12-2010, 19:02:56 »

Daca aveti tehnici despre lacuire ,va rog frumos sa ma ajutati si pe mine,pentru ca dupa ce am lacuit un model din carton care imi iesise chiar bine s-a decolorat dar din ce cauza nu stiu!!!    PS: m-am enervat :23: 
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #1 : 15-12-2010, 20:22:04 »

In primul rind daca folosesti vopsele care deja sunt lucioase, nu mai ai nevoie de lacuire, iar la celelalte modele care deja sunt vopsite mat sau ai folosit vopsea mata exista in comert spray incolor de lac lucios, semilucios sau chiar mat, Iti poti alege tu varianta ideala tinind colt la macheta ce necesita, dar atentie se agita sprayul si se tine la o distanta de aproximativ 30 de cm, lacuirea se face in conditii bune de aerisire, niciintr-un cay in incaperi inchise. Lacuire se poate face si cu pensula, dar este necesar o mare indemina la aplicare fiindca cu pensula nu poti face o pelicula asa de uniforma.Atentie parti din plastic sau geamuri din plexi etc, care se pot dizolva in cazul lacuirii, in aceste cazuri se lipesc pe suprafetele respective folii de protectie.

Cu stima Wittman
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #2 : 15-12-2010, 21:07:13 »

   Se poate folosi cu succes si aracetul dar cu testare in prealabil, nu orice marca da rezultate bune. Eu am testat (dupa indicatiile primite de la Papy) cu rezultate sensibil egale si aracetul obisniut pentru lemn si pe cel de la Bison. Esentialul e sa iti dai mana pentru o pelicula foarte fina si uniforma cu o pansula lata. Nu trebuie sa te sperie faptul ca imediat dupa aplicare pelicula e alb-mat. Dupa uscare devine transparenta si in plus da rigiditate modelului. Repet, trebuie sa iti dai intai mana cu tehnica. Altfel e spray-lac lucios sau mat la magazinele de piese auto, eu de acolo iau si in cazul asta aplicarea e foarte usoara. Decolorarea poate fi cauzata de mai multi factori dependenti unii de altii si in primul rand, lac/metoda de aplicare/calitatea suprafetei lacuite. Calitatea suprafetei poate fi compensata doar prin un prim strat foarte fin apicat fara insistente care sa nu atace suportul (de obicei tus mai putin rezistent la agenti externi) si care sa creeze pelicula de contact pentru urmatorul strat de lacuire. Metoda e functie de lacul utilizat insa indiferent de tip e bine ca lacuirea sa se faca fara insistente pe suprafata si in pelicula foarte fina chiar daca ulterior uscarii se va reveni de cateva ori pana la uniformizare. Natura lacului e factor care sa poata provoca alterarea suprafetei datorita componentei diluante pe care o contine. Totul e bine de testat, nu e o regula generala, aceeasi metoda putand avea succesiv rezultate bune/devastatoare la suporti diferiti.
                                                                      Spor!
                                                       
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #3 : 15-12-2010, 21:54:02 »

s-a decolorat dar din ce cauza nu stiu
S-a decolorat sau au intrat culorile una peste cealalta? Ce model este?
Iti pun aceste intrebari sa stiu ce sa-ti raspund.
Citat

 m-am enervat :23:
Nu e o solutie.
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #4 : 15-12-2010, 23:13:29 »

@ alexutul96
Depinde de macheta , ce reprezinta , ce materiale folosesti , cum e construita.
 Daca o sa te apuci sa lacuiesti un tank sau ori ce taratoare militara cu lac lucios , mai bine nu te apuca.NU EXISTA nimic militar lucios , doar mat.
Daca o sa lacuiesti o aripa de avion cu ori ce vrei tu sau un tub care are inauntru doar citeva nervuri , o sa se transforme intr-o superba ''omida''.
Uite doar doua exemple cu asa nu.
Da-ne mai multe detalii despre ce vrei sa lacuiesti si te ajutam
 
ps- modelul care s-a decolorat poate sa se decoloreze :
1 -in proportie de 99% datorita faptului ca ai scos printul la imprimanta ta cu jet. Foloseste una laser daca tot e free sau nu-l cumperi
2  - 1% si asta in cazul in care e un model comercial achizitionat , datorata solventiilor din lac. Solutia e sa schimbi lacul
 
 
Spor
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #5 : 16-12-2010, 14:34:50 »

 Este foarte indicat sa ai foarte multa rabdare sa nu te enervezi ca acesta este baza modelismului, si foarte multa exercitie caci nu o sa-ti iasa la prima
 
 
mesaj modificat by moderator
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #6 : 16-12-2010, 20:24:56 »

Alexutul, in functie de cele aflate incearca sa iti dai seama de cauza si astfel pe viitor o sa stii sa eviti efectul fara a fi nevoit ca ulterior producerii sa intrebi de ce.
                                                                           Spor!
 
 
mesaj modificat by moderator
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #7 : 19-12-2010, 20:27:54 »

Acest mesaj este pentru papy :
-in primul rand da !,culorile au intrat una peste alta,dar acest fapt m-a mirat fiind o macheta din carton . :1:
-in al doilea rand dupa ce s-a uscat lacul macheta a capatat o noanta de alb peste culorile deja amestecate un peste cealalta
 
O cauza a acestui lucru cred ca ar fi   faptul ca nu am folosit o imprimanta cu cartus neadecvat sau o "hartie cartonata" foarte buna
 
 
 
Va multumesc tuturor  pentru tehnicile spuse !!!!! :14: sunt chiar interesante si am sa le aplic!!!
 
                                    SPOR TUTUROR!!! 
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #8 : 19-12-2010, 20:50:28 »

Salut alexutul96.
Este cum am banuit, ai folosit o imprimanta jet. Imprimantele jet folosesc cerneala.
Aceasta cerneala nu este cerneala tipografica. Daca ai fi folosit aceasta tehnica la un kit tiparit in tipografie nu ai fi pa?it acest lucru.

Cum este pacat de munca depusa trebuie sa recuperezi macheta. i?i recomand ni?te culori acrilice cu care sa incerci sa dai peste lacul care ?i-a facut atatea probleme.

Bafta !
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #9 : 20-12-2010, 14:21:47 »

  La ,,Finalizate'' gasesti doua modele produse de mine dupa aceeasi tehnica folosita de tine, e vorba de Naboo Flighter si Tunul AT. Am folosit pentru lacuit un spray- lac auto (se gaseste la magazinele cu accesorii auto in varianta lucioss si mat). Am suflat un prim strat foarte fin care sa usuca rapid si nu ataca cerneala, dupa aceea am revenit cu al doilea strat tot fin dar mai uniform cu care am obtinut stratul de suport si abia cu al treilea strat am insistat pentru finisare. E bine ca intre momentul printarii si lacuire sa treaca cateva zile mai ales daca ai imprimanta setata pe maxim pentru a lasa timp de uscare suficienta a cernelii. La varianta cu aracet prima pelicula trebuie sa fie la fel, foarte fina si nu aplicata prin intindere ci prin tamponare si atent in special in portiunile unde se imbina culori diferite.abia dupa ce s-a uscat foarte bine primul strat devenind perfect transparent poti veni cu al doilea pentru uniformizare. Nu insist asupra modului in care va iesi suprafata lacuita, in privinta asta preferintele sunt impartite de la lucios la mat, de la curat la patinat. Repet sfatul cu testare pe un esantion pana iti formezi mana si tehnica, doar din explicatii tine de noroc daca iti iese sau nu din prima.
  La actualul model, dupa cum a spus si Papy, singura posibilitate de recuperare e revopsirea. Ia partea buna a lucrurilor, din greseli se invata si mai ales din cele proprii.
                                                                   Spor!
                                                                     
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #10 : 20-12-2010, 20:58:10 »

Multumesc pentru sfaturi domnule Traian si tuturor celor ce m-au ajutat .O sa incerc toate metodele
 
   Multumesc tuturor!!! :14: :14: :14: :14:
 
 Cu stima Alexandru
 
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #11 : 20-12-2010, 21:05:13 »

Mai am o intrebare pentru toti modelisti !
 
Exista vre-un program pentru constructia planelor machetelor pe pc?
Daca da care este ?
As dori daca se poate sa atasati si link-ul de unde se poate lua acest program.
 
 
Multumesc foarte mult!!! :14:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #12 : 20-12-2010, 21:34:52 »

Poti fi mai clar ? Te referi la proiectarea machetelor?
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #13 : 20-12-2010, 21:40:21 »

Da ,exact!
Adica vreau sa m-i le compun eu singur!
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Cu ce pot sa lacuiesc o macheta din carton?
« Răspuns #14 : 20-12-2010, 21:49:09 »

Exista mai multe programe de proiectat 3D modele : Metaseq, Zmodeler,  Blender .... Eu am creat primele machete proiectate 3D folosind Google Sketchup
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus