Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 10   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Alert  (Citit de 37552 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fragata

  • Vizitator
HMS Alert
« : 21-11-2009, 15:17:58 »

Dupa mai multe luni de maltratare, la propriu,a unui kit de Shipyard, HMS Alert, permiteti-mi sa-mi prezint "opera", la stadiul in care se afla.
Materialul folosit e carton ( de modelism si "sandwich" de productie proprie sau de la diferite cutii), aracet si superglue ptr. fixarea pieselor mici sau care ar trebui sa suporte mai tarziu o anumita forta(sarturi sau manevre).
Nu cred sa fie o lucrare care sa incurajeze lumea sa lucreze in carton, dar stiti cum e cu perseverenta,...pofta vine mancand.
 Si de asemenea pana acum acest forum prea pare o manastire de carmelite,....prea  multa liniste, si dupa cum bine stiti nu sunt dintre cei cu "limba scurta", sau mai bine zis "se duce repede" mana la taste..
 O rugaminte: nu folositi totusi bateriile grele, fiti mai blanzi si nu omorati pianistul, pardon ucenicul.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re:HMS Alert
« Răspuns #1 : 21-11-2009, 15:20:02 »

vin cu noi poze`pentru ca nu merg mai multe dintr-o data.Aici as avea o intrebare: daca tot sunt atatea instructiuni in engleza, cum sa faci si cum sa dregi pe aici, de ce nu pune-ti si in spaniola ca pana am reusit sa urc mesajele si pozele....
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #2 : 21-11-2009, 15:22:01 »

 si in continuare altele.
 dupa cum se vede la pupa va trebui sa vin cu un "artificiu", e ceva mai lata decat ornamentul, insa la final, nu cred ca va arata rau la cum am gandit sa o "dreg". O sa-i vina randul.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re:HMS Alert
« Răspuns #3 : 21-11-2009, 15:23:56 »

si ultima.
Cam asta ar fi situatia pana la aceasta ora.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Alert
« Răspuns #4 : 21-11-2009, 15:43:14 »

acum acest forum prea pare o manastire de carmelite,....
manastire sau nu ma bucur ca te-ai hotarat sa ne ara?i lucrarea, mai ai ceva de lucru la ea si se pare ca o vei termina inaintea mea..... 
Citat
fiti mai blanzi si nu omorati pianistul, pardon ucenicul.
fiind cum spuneai o adunatura de maicu?e ... suntem impotriva violen?ei, mai ales ca nu esti ucenic, dupa cum se vede. 
 
SPOR  :13:
memorat

traian

  • Vizitator
Re:HMS Alert
« Răspuns #5 : 21-11-2009, 21:08:16 »

de ce nu pune-ti si in spaniola ............
   ...fiindca, ca, dupa cum bine stii limbajul universal utilizat in informatica e engleza. S-ar mai putea adauga un cuvant la instructiuni si anume ,,sapa frate" si urmandu-l, pana in urma o sa ajungi la rezultatul dorit.
memorat

traian

  • Vizitator
Re:HMS Alert
« Răspuns #6 : 21-11-2009, 21:14:18 »

Cam asta ar fi situatia pana la aceasta ora.

  Ce nu inteleg e de ce a trebuit atatea taraganari pentru a arata ceva care trebuie sa recunoastem, pana acum, arata destul de bine.
                                                     Spor in continuare !
   P.S. Ai fi preferat intr-o discoteca de metalisti?
memorat

fragata

  • Vizitator
Re:HMS Alert
« Răspuns #7 : 22-11-2009, 18:14:56 »

   ...fiindca, ca, dupa cum bine stii limbajul universal utilizat in informatica e engleza. S-ar mai putea adauga un cuvant la instructiuni si anume ,,sapa frate" si urmandu-l, pana in urma o sa ajungi la rezultatul dorit.

  Acum ca m-am iluminat, subtitlurile instructiunilor fiind in limba romana, mi-am dat seama ca nu sunt in limbaj universal, utilizat in  informatica :2: .
 Mai "sap", sa ma dumiresc bine.
 Multumesc.
            Cele bune.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Alert
« Răspuns #8 : 22-11-2009, 20:02:58 »

Salut, ceea ce nu am apucat sa traduc in totalitate se afla la butonul de ajutor. in masura in care voi avea timp voi rezolva si aceasta problema, daca e vorba de altceva te rog sa-mi spui. Spaniola nu stiu... dar poate voi inva?a. 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #9 : 22-11-2009, 20:21:38 »

 Nu o lua in nume personal, trebuie sa carcotim ceva, ca barcutze nu sunt :3: .
Dar, serios acum,  fiind vorba de un forum romanesc, sunt de acord cu tine ca ar fi bine sa fie  instructiunile in limba romana, ca sunt dublate si intr-o limba de circulatie internationala, foart bine.
Cele bune si scuzele de rigoare.
 
P.S. ¿En paz? :2:
 
 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #10 : 02-02-2010, 21:27:41 »

Domnilor, am mai lucrat si eu cate ceva. Sper ca nu m-ati uitat :2: .
Intre timp am rezolvat si problema fotografiilor, asa ca sper sa pot posta mai des.
Aici ar fi ancorele, ceva din tunuri si o vedere din varful arborelui.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #11 : 02-02-2010, 21:31:32 »

Ceva din "lemnul" arboradei, intre timp toate elementele sunt terminate.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #12 : 02-02-2010, 21:35:06 »

Dupa cum se poate observa am "impletit" si eu ceva din manevrele mobile :2: .
Subsemnatul langa un tun real de a 24 libras.
Voi reveni.
Un cordial saludo!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Alert
« Răspuns #13 : 02-02-2010, 21:59:17 »

Bine ai revenit  :14:
La penultima imagine lipse?te un singur lucru .... faclia din mana dreapta.  :11:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #14 : 02-02-2010, 23:30:19 »

EEEEEEE       LUME NOUA. Bine ai revenit printre maniacii modelisti. Dupa o absenta destul de indelungata se pare ca ai revenit in forta cu ALERT-ul. Frumoasa lucrare, si sunt nerabdator sa vedem finalul. se pare ca la orizont se intrevede o RE- confruntare dintre HMS ALERT si LE COUREUR.
     :16:  SA AI MULT SPOR IN CONTINUARE  :14:
memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 10   Mergi Sus