Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 10   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Alert  (Citit de 37521 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #15 : 03-02-2010, 09:25:52 »

Frumoasa lucrare, si sunt nerabdator sa vedem finalul. se pare ca la orizont se intrevede o RE- confruntare dintre HMS ALERT si LE COUREUR.
     :16:  SA AI MULT SPOR IN CONTINUARE  :14:

Multumesc pentru aprecieri, dar pana la o confruntare cu voi, cred ca va trebui sa mai muncesc putin. Asa ca aceasta "provocare" :20: , o voi amana pentru urmatorul model.
In privinta finalului va fi o diorama. Deja am terminat suportul si "apa", (tot din carton), si asta tocmai pentru motivul ca nu-mi place cum a iesit opera vie, si o voi ascunde. Grosso modo modelul nu merge rau, dar nici spre ce mi-as fi dorit.
Voi reveni cu poze.
Cele bune.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #16 : 03-02-2010, 10:36:48 »

 
 lipse?te un singur lucru .... faclia din mana dreapta.

    Daca te uiti atent e ascunsa in maneca stanga  :13: -am vazut eu....
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #17 : 03-02-2010, 11:22:53 »

- pana la o confruntare cu voi, cred ca va trebui sa mai muncesc putin. 
 - nu-mi place cum a iesit opera vie, si o voi ascunde.
 - nici spre ce mi-as fi dorit.

    Pana la o confruntare cu noi o sa trebuiasca nu sa mai muncesti putin ci sa astepti mult si bine fiindca AICI noi nu ne confruntam decat cu problemele vietii, restul e stima si apreciere pentru munca depusa, ajutor la nevoie, felicitari pentru realizari si incercarea de a atrage si pe altii intr-o activitate creativa si placuta. Pentru confruntari sunt alte locuri. Tavi facea referire la cele doua modele pe care le ai tu in kit si pe care o sa trebuiasca sa le pui la distanta ca sa nu se bata.
    Opera vie si modelul in general, pana acum arata bine, avand in vedere ca e primul model pe care il lucrezi din carton as spune ca arata foarte bine si nu ar fi cazul de ascuns, dar cum fiecare hotaraste ceea ce crede el ca e mai bine, alegerea iti apartine. Personal raman la parerea ca arata foarte bine. O singura observatie legata de afetul tunurilor: lateralele trebuiau sa fie putin mai apropiate in partea dinspre gura tevii, cat de cat paralele cu conicitatea tevii.
   Sentimentul de ,,se putea mai bine'' o sa il ai si la adanci batraneti, dupa zeci de ani de modelit si indiferent cat de perfect ar iesi o macheta. E ceva ce tine de natura umana (sau macar la unii reprezentanti ai speciei) ca ceva sa se fi putut face mai bine, iar asta e o cale spre evolutie.
       Deci, felicitari pentru munca de pana acum, pentru ce se vede pana acum si speram sa vedem mai des cate ceva.
                                                                  Spor!
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #18 : 03-02-2010, 12:39:40 »


    Pana la o confruntare cu noi o sa trebuiasca nu sa mai muncesti putin ci sa astepti mult si bine fiindca AICI noi nu ne confruntam decat cu problemele vietii, restul e stima si apreciere pentru munca depusa, ajutor la nevoie, felicitari pentru realizari si incercarea de a atrage si pe altii intr-o activitate creativa si placuta. Pentru confruntari sunt alte locuri. Tavi facea referire la cele doua modele pe care le ai tu in kit si pe care o sa trebuiasca sa le pui la distanta ca sa nu se bata.
    Opera vie si modelul in general, pana acum arata bine, avand in vedere ca e primul model pe care il lucrezi din carton as spune ca arata foarte bine si nu ar fi cazul de ascuns, dar cum fiecare hotaraste ceea ce crede el ca e mai bine, alegerea iti apartine. Personal raman la parerea ca arata foarte bine. O singura observatie legata de afetul tunurilor: lateralele trebuiau sa fie putin mai apropiate in partea dinspre gura tevii, cat de cat paralele cu conicitatea tevii.
   Sentimentul de ,,se putea mai bine'' o sa il ai si la adanci batraneti, dupa zeci de ani de modelit si la cat de perfect ar iesi o macheta. E ceva ce tine de natura umana (sau macar la unii reprezentanti ai speciei) ca ceva sa se fi putut face mai bine, iar asta e o cale spre evolutie.
       Deci, felicitari pentru munca de pana acum, pentru ce se vede pana acum si speram sa vedem mai des cate ceva.
                                                                  Spor!

 Filozofic, ca de obicei :2: . In privinta confruntarii, nu trebuia luata ad literam, era un mod de a comenta cele expuse de tavi, stiind ca are in intentie francezul. Banuiesc ca nu l-a cumparat sa-si intreageasca "magazia" de kit-uri. Deci nu am intentii "bataioase" :3: .
 
Si in final cartoniada e o "confruntare", parera mea. De ce nu ar fi si forumul? Intrebare retorica.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #19 : 03-02-2010, 12:41:25 »

Revin cu noi imagini asa cum am promis.
Cutia de care vorbeam ieri si "apa" de moment alba si plata.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #20 : 03-02-2010, 12:42:26 »

Elementele de arborada, si modul, de orientare a velei trapezoidale. Va merge mult spre exterior pentru a nu iesi din "cadru".
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #21 : 03-02-2010, 12:47:05 »

 Alta. Aici doresc sa va intreb daca linia de plutire e buna, sau mai trebuie coborat in apa? L-as mai cobora o idee.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #22 : 03-02-2010, 12:48:43 »

Un apus de soare. Nu e cel mai artistic apus de soare, pe langa asta e un petrolier, dar data viitoare promit ceva mai interesant.
Cele bune.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #23 : 03-02-2010, 13:10:55 »

  intreb daca linia de plutire e buna, sau mai trebuie coborat in apa? L-as mai cobora o idee.
  Linia de plutire e in genere marcata intr-un fel iar la modelul tau e data de diferenta de culoare dintre opera vie si opera moarta,deci mai poti ,,lesta".
 
  Vela trapezoidala se numeste ,,randa''.
 
 ,, Filozofia e parte a realitatii in aceeasi masura in care insasi realitatea e o notiune filozofica '' (mama, cum am zis-o !!!!)  - citat din ,,eu''.
  Chiar nu vad ce ai gasit filozofic la niste aprecieri cat de cat in limite normale de conversatie cu atat mai mult cu cat am mai discutat parte din subiect si cu alte ocazii si am fost de comun acord cu normalitatea.
                                                                             Spor !
 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #24 : 03-02-2010, 14:07:34 »

,, Filozofia e parte a realitatii in aceeasi masura in care insasi realitatea e o notiune filozofica '' (mama, cum am zis-o !!!!)  - citat din ,,eu''.
  Chiar nu vad ce ai gasit filozofic la niste aprecieri cat de cat in limite normale de conversatie cu atat mai mult cu cat am mai discutat parte din subiect si cu alte ocazii si am fost de comun acord cu normalitatea.
                                                                             Spor !
 

Sa stii ca si mie imi place cum ai zis-o. De puta madre.
Tee-am ruugaaaaat, nu ad literam.
Multumesc pentru sfat. O voi mai "lesta". Am intrebat, pentru ca intr-o replica a francezilor, Renard, l-am vazut putin mai sus la apa. Dar si mie mi s-a parut ca ar mai trebui mai jos.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #25 : 03-02-2010, 14:51:02 »

   Acum mai e si problema veche, indelung disputata si inca nelamurita (de fapt lasata balta), despre care stii, referitor la linii de plutire. Nu in toate situatiile nava e ,,pe linia de plutire''. Cea marcata vizibil printr-o dunga sau brau sau diferenta de culoare e linia de plutire la incarcarea maxima. Sub ea mai pot fi luate in considerare pozitii intermediare pana la cea de plutire a navei goala. Dar marcajul se face la linia de maxima incarcare. Mai poate fi luat in considerare si situatia in care nava e ,,canarisita'' adica e aplecata constant intr-un bord ceea ce face ca bordul aplecat sa fie in apa peste linia de plutire iar cel opus sa aiba parte din opera vie vizibila.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #26 : 03-02-2010, 16:13:27 »

Multumesc, pentru completare. Voi tine cont de ea.
Cele bune.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Alert
« Răspuns #27 : 03-02-2010, 21:48:18 »

 
Daca tot te-ai hotarat sa pui corabia pe apa (parerea mea - este pacat sa o ascunzi intr-o cutie, caci a iesit foarte bine) atunci poti sa o la?i ceva mai jos, cam 5-8mm.   
Spor la treaba  :3:
Aten?ie la "Calendario 2009"  :2: 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #28 : 03-02-2010, 23:19:59 »

Asa cum am presupus si eu il voi mai cobori putin, iar nivelul "apei" e cel care se vede, modelul nu va fi "ascuns" in cutie, inaltimea cutiei vine de la pescajul modelului.
Multumesc pentru parerile voastre.
Pentru Papy:
Povestea cu calendarul e urmatoarea: E de la revista Barcos Modelismo y Radiocontrol(care revista are si o varianta trimestriala Barcos RC modelismo naval) , evident pe 2009. Dar pe ultima pagina sunt si primele doua luni din 2010, dar  calendarul fiind "gata", trebuind sa fie intors, imaginea a rezultat rasturnata. Nu stiu daca stii cum e cu povestea ca s-a rasturnat un tren.Asa "s-a rasturnat" si vaporul de pe calendar.Si cum inca pe 2010, revista respectiva nu a scos nici un calendar, raman deocamdata cu ce am . Cealalta revista de profil ce apare(referitor la cele in limba spaniola) pe aici más Navios, nu editeaza calendar.
Cele bune.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Alert
« Răspuns #29 : 04-02-2010, 10:59:33 »

      Stii vorba din batrani ,, cand unul iti zice ca esti beat, nu il bagi in seama, cand iti zic doi, deja trebuie sa iti dea de gandit iar daca iti zice si al treilea neaparat trebuie sa mergi sa te culci ca asa e''. Nu e nici o aluzie le vre-o intalnire a ta cu Bachus ci doar o licenta filozofica la faptul ca opera vie arata bine. Sa vedem ce o sa zica, daca o sa zica, al treilea...
  Normal ca tu o sa faci asa cum e parerea ta ca e mai bine dar asta nu inseamna ca pe cavalet ar arata rau/inestetic.
  Si o intrebare: ghiul e fixat pe catarg in pozitia aia ? E cam prea sus, banuiesc ca e doar ceva provizoriu. Iar daca e picul, e prea jos.
                                               Spor (parca se simte o adiere din pupa)
memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 10   Mergi Sus