Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: MARI CORABII  (Citit de 10525 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexutul96

  • Vizitator
MARI CORABII
« : 25-01-2011, 20:31:11 »

In atentia tuturor modelistilor!!!!
A aparut de curand o revista la chioscurile de ziare din toata tara care se intituleaza "MARI CORABII".Din cate am auzit prezinta un CD cu filmulete despre cum se realizeaza modelul ,  o revista si piesele modelului ,dar nu toate in acelasi numar.Acum depinde ce continut are revista  pentru ca eu nu mi-am luat-o  ,deoarece in Ploiesti nu a aparut inca !
Sper sa fie interesanta! :10:  Revista este mai mult pentru cei care sunt pasionati navomodelistica.
Pentru a vedea mai mult , urmariti reclamele   de la tv! :10:
 
Daca a aparut in orasul dumneavoastra va rog sa specificati intr-un mesaj!!!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #1 : 26-01-2011, 11:43:13 »

  Astazi a aparut primul numar si sunt deja in posesia lui. Despre subiect s-a discutat deja in prezentarea kitului HMS Victory facuta de Morden (Alex) la rubrica modelelor construite si din altceva decat carton. Personal nu am alte opinii diferit de cele deja expuse acolo. E decizia fiecaruia in a aborda sau nu aceasta cale de a obtine un model. Oricum impresia initiala de ,,comercial'' mi-a fost intarita de diferenta dintre publicitate si realitate. CD.ul promis lipseste, el fiind programat abia in numarul 2. Modelul prezentat e cel al galionului Sf. Ioan Botezatorul iar packetul contine 3 brosuri format A4 destul de ingrijit realizate, de prezentare, 2 ancore, o coasta, o parte de etrava, o portiune de punte, cateva file, o piesa de cavalet, o pila si o pensula. Modelul pare bine realizat din ce se vede in poze si revista apare saptamanal. Pretul primului numar e de 6,90 lei iar pentru urmatoarele e apreciat un pret de 14,90 lei. Ma abtin de la recomandari, fiecare ia decizia pe care o considera ca fiind cea mai potrivita pentru el.
                                                       Spor!
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #2 : 26-01-2011, 19:41:48 »

Astazi a aparut si la Ploiesti.
Mi se pare ca sunt foarte bine realizate piesele.
D-abia astept sa vina si urmatorul numar ,care am inteles ca apare peste doua saptamani! :12: :11:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1313
  • Est modus in rebus.
Re: MARI CORABII
« Răspuns #3 : 26-01-2011, 20:19:17 »

Ma abtin de la recomandari,

Si eu , nu vreau sa fac reclama negativa insa s-ar putea ca a un moment dat sa-i dezamageasca pe multi.
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: MARI CORABII
« Răspuns #4 : 26-01-2011, 21:21:54 »

Au mai fost incercari din acestea la noi in tara, dar din motive necunoscute nu s-au finalizat cu succes, dar sa fim optimisti!?
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: MARI CORABII
« Răspuns #5 : 26-01-2011, 21:36:37 »

Daca trece de numarul 4 o cumpar! :2:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: MARI CORABII
« Răspuns #6 : 26-01-2011, 21:38:03 »

sa-i dezamageasca pe multi.
Sunt unul dintre ei .... asta s-a intamplat acum 3 ani cu aceiasi corabie...  :2:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #7 : 26-01-2011, 21:39:40 »

  Incercarile au esuat in genere cam din aceeasi cauza iar din ea sunt exclusi modelistii. Nu dezvolt ca iarasi se isca furtuna. Poate de data asta o sa se treaca de nefastul numar 4. Ar fi pacat pentru parte din cei care si-au facut speranta de a avea un model frumos..
                                                        Spor!
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: MARI CORABII
« Răspuns #8 : 27-01-2011, 17:54:03 »

Am verificat si la noi la Satu Mare sunt pline standurile, iar cu partea buna o-m vedea, sa fiti optimisti, voi care o sa aveti rabdarea sa asteptati saptamini intregi ca sa construiti macheta.
memorat

pote

  • Modelist
  • Mesaje postate: 52
  • Rabdarea e cheia modelismului !
Re: MARI CORABII
« Răspuns #9 : 27-01-2011, 18:55:54 »

As vrea si eu sa o colectionez dar nu ma lasa parinti  :23:  in rest e o buna incercare de a deschide o cale spre latura aceasta din modelism.
memorat
Salutari din Ploiesti !

traian

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #10 : 27-01-2011, 20:22:03 »

As vrea si eu sa o colectionez dar nu ma lasa parinti

            De cand au parintii drept de a anula o intentie a copiilor? Cred ca le-ai dat cam multe libertati si e timpul sa pui piciorul in prag.  :)
     Acum, fara gluma dar poate ar fi mai bine daca ai reusi sa ii convingi ca e mult mai util sa iti cumperi ceva care te pasioneaza si contribuie la o dezvoltare sanatoasa a intelectului decat de exemplu sa iti cumperi un pachet de tigari.
                                                                        Spor!
memorat

alexutul96

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #11 : 28-01-2011, 14:13:34 »

Sunt de acord cu optimismul,si sper ca revista sa treaca si de numarul 4 si sa nu se mai intample ca acum 3 ani. ;)
                                  Doamne ajuta! :17:
 
memorat

pote

  • Modelist
  • Mesaje postate: 52
  • Rabdarea e cheia modelismului !
Re: MARI CORABII
« Răspuns #12 : 28-01-2011, 17:54:18 »

Mersi Traian de potn chiar a functionat :27:
memorat
Salutari din Ploiesti !

traian

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #13 : 28-01-2011, 18:46:37 »

....... chiar a functionat

            Ma bucur ca am reusit sa ma fac util cu ceva. Cu placere, oricand altadata. Iti doresc succesURI in primul rand la achizitionarea complecta a kitului si apoi la realizarea modelului. Daca o sa deschizi un topic pe subiect la rubrica de modele care au si altcva decat carton o sa te poti bucura si de alte sfaturi si nu neaparat numai de la mine.
                                                             Spor!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: MARI CORABII
« Răspuns #14 : 28-01-2011, 18:59:43 »

    Referitor la Sf. Ioan imi permit sa dau un sfat incepatorilor. Invingeti nerabdarea si nu incepeti ansamblarea reperelor. Asteptati macar pana se ajunge la jumatatea corpului, ar fi pacat ca dupa ce v-a bucurat achizitia sa fiti dezamagiti de o constructie nereusita ( nu cauzata de kit ). Urmariti si alte abordari referitor la constructia unui model fiindca nu toate indicatiile date de producator sunt cele mai fericite.
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus