Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Santa Leocadia 1:96  (Citit de 5088 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Santa Leocadia 1:96
« : 01-02-2011, 11:23:38 »

Santa Leocadia - fregata spaniola construita in portul Ferrol in secolul al XVIII-lea. A fost lansata la apa in anul 1777. Era o fregata de mari dimensiuni ce avea un deplasament de 951 tone. Aceste dimensiuni permiteau amplasarea a 44 tunuri cu pulbere. In anul 1781 pe data de 1 mai, cand incerca sa intercepteze un convoi inamic Santa Leocadia a fost capturata de mult mai puternica HMS Canada aflata sub drapel britanic. In momentul capturarii Santa Leocadia era inzestrata cu numai 34 de tunuri iar HMS Canada cu 74. Fregata spaniola nu a avut nici o sansa in fata unui inamic atat de puternic.
Conform scriptelor, din anul 1785, Santa Leocadia atingea o viteza de 12 noduri si era usor de manevrat pe orice mare.
A navigat sub drapel britanic pana 23 septembrie 1794 cand a fost vanduta.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #1 : 01-02-2011, 11:25:16 »

...
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #2 : 01-02-2011, 11:26:59 »

...
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #3 : 02-02-2011, 11:24:49 »

  La cat am tot carcotit de cand ai inceput si pana acum si adaugand ceea ce se vede, constat ca am lacune mari in vocabular, nu mai am ce zice. Poate doar ca sunt multumit de invitatia in cabina comandantului la un pahar de rom.
                                                                :14:        :3:         
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #4 : 02-02-2011, 11:31:25 »

sunt multumit de invitatia in cabina comandantului la un pahar de rom.
                                                                :14:        :3:       
imi cre?te inima sa aud asta, sanatate!!!
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #5 : 02-02-2011, 16:44:25 »

Dupa lupte seculare care au durat cativa ani , nu potea iesi decat foarte bine. Steagul e din kit sau e pus de tine ca imi pare cam supradimensionat.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #6 : 02-02-2011, 16:54:08 »

Doi ani jumate ?i mai bine  :) , efectiv lucru cam 2 ani, steagul este cel din kit.
Ma bucur ca-?i place fregata, cand pui in lucru o corabie? 
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #7 : 24-02-2011, 12:14:22 »

Fifteen men on a dead man's chest
Yo ho ho and a bottle of rum
Drink and the devil had done for the rest
Yo ho ho and a bottle of rum.

a venit timpul s-o vad gata!!! maiestre, jos palaria, n-am cuvinte nici eu... atat ca vin si io la un gat de rom cu prietenii :)

P.S. am aratat pozele unui coleg numai ce, si am primit un scuipat in fata - nu m-a crezut ca e hartie :)
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #8 : 24-02-2011, 12:42:41 »

Yo ho ho, e gata.  :))
Te a?tept cu drag la un rom, poate totu?i ne-om in?elege in vara cumva ?i om face o intalnire la un romule? la poalele Tampei sau in alta parte. Si atunci putem ciocni de ea un pahar cu rom  :9:  .... glumesc Traian.
Si poti sa ii spui si amicului sa vina sa o vada live ... ?i i?i iei revan?a  :2:
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #9 : 24-02-2011, 13:13:47 »

merci pt invitatie, sper si eu sa facem candva un offline veritabil - ar fi fenomenal!!! dar nava s-o pui neaparat in vitrina, sa nu pice pe ia nici macar un firicel de praf, ca e pacat mare!!!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #10 : 24-02-2011, 15:11:14 »

........... steagul este cel din kit.

      E multumitor sa mai gasesti cate ceva de carcotit, nu se pierde traditia..
   Se numeste  PAVILION.
 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #11 : 24-02-2011, 15:15:06 »

........... sa nu pice pe ia nici macar un firicel de praf, ca e pacat mare!!!

     Fii linistit, a fost deja atentionat.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #12 : 24-02-2011, 15:16:11 »

Ne-ai prins  :13:
Pavilion,  sa trai?i! :14:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #13 : 24-02-2011, 20:19:58 »

   Se numeste  PAVILION.

Toate?
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Santa Leocadia 1:96
« Răspuns #14 : 26-02-2011, 13:04:14 »

Nu toate. Denumirile difera dupa forma, pozitie in arborada, simbol. Cele nationale sau cele de forma dreptunghiulara asemahator celui national se numesc pavilioane. Cele cu forma drptunghiulara, inguste si foarte lungi sau crestate la capat, sau triunghiulare lungi se numesc flamuri, Cele mai mici, patrate se numesc ghidoane. Mai sunt o seama de ,,stegulete'' cu diferite coduri de culori dispuse dupa norme internationale care se numesc pavilioane de semnalizare. Pavilonul natoinal se arboreaza doar la bastonul pupa sau la picul randei acolo unde exista, functie de situatia in care se afla nava, respectiv in mars sau in stationare. La pic se arboreaza cand nava e in mars. Sunt situatii impuse de modelul constructiv al navei cand pavilionul se arboreaza la cruceta arborelui mare la tribord, tribordul fiind bordul de onoare al navei. In orice situatie, pavilionul national se arboreaza in pozitia cea mai de sus a suportului, pozitii joase indicand stare de doliu la bord.
       Sunt o multime de lucruri de discutat in legatura cu asta , e un capitol la fel de larg ca si celelalte legate de fiecare parte a navei.
                                                                         Spor!
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus