Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Jos

Autor Subiect: HMB Endeavour  (Citit de 21266 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claurss

  • Vizitator
HMB Endeavour
« : 27-02-2011, 00:27:18 »

Cu voia domniilor voastre, voi prezenta prima mea macheta din carton, HMB Endeavour.

Asadar His Majesty Bark Endeavour a fost lansata la apa in anul 1764 sub numele de Pearl of Embroke si era un collier (nava care transporta carbune). In 1768 a fost cumparata de amiralitatea britanica, reechipata, rebotezata HMB Endeavour si incredintata ulterior celebrului capitan James Cook. Capitanul Cook a descoperit si anexat Marii Britanii in 1769 si 1770 Noua Zeelanda si Australia. Corabia a fost sabordata in anul 1778 in largul coastelor Americii.
In onoarea capitanului Cook si a corabiei sale, australienii au construit o replica in anul 1994.

Cam aceasta ar fi istoria.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #1 : 27-02-2011, 00:35:12 »

Bine, acum sa vedem realitatea !
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #2 : 27-02-2011, 09:01:44 »

Foarte frumoasa prezentarea, acum...... maistre.... asteptam  :22: :22: . Eu unul deja mi-am pregatit o saltea , asta pentru a evita vre-o lovitura mai...... la cap  :1: :1:  (si asa sunt destul de lovit :)) :)) ).
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #3 : 27-02-2011, 14:18:44 »

Pai sa vedem...
Kitul e de la Shipyard, scara 1:96.



Dupa ce am studiat problema, m-am apucat de structura de rezistenta.

Chila, pe carton de 2 mm.


nervurile transversale (le pot numi coaste ?) pe carton de 1mm






Sunt 14 la numar. De mentionat faptul ca producatorul le-a tiparit pe carton de 0,3 si adaugand grosimea de 1 mm a cartonului pe care le-am lipit rezulta 1,3 mm. Grosimea fantelor din nervurile longitudinale era sub 1,3, deci mai trebuiau latite, lucru pe care l-am constatat ulterior :( .

Inca o poza


memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #4 : 27-02-2011, 14:47:08 »

Am facut si nervurile longitudinale (la care nu le-am facut poza  :9: ), si m-am apucat de asamblat. A iesit ceva de genul:










Pentru connoseuri, da , coasta IV am lipit-o invers  :20: . Asta e.
LA cel moment structura era usor torsionata, lucru care s-a rezolvat intre timp.

memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #5 : 27-02-2011, 15:10:18 »

Dupa ce am finisat structura am inceput lipirea subpuntilor si a cabinei din interior.Aici am avut un dubiu daca sa vopsesc sau nu peretii interiori - albi- dar am contatat la replica autralienior ca toate cabinele au interiorul alb. Si am decis sa le las asa.





Am inceput si placarea. Pasii pe care i-am urmat sunt cam haotici, stiu ca ar fi trebuit sa lipesc intaritura puntilor inainte de placare, dar cabina de la pupa avea niste pereti interiori si multe detalii si chiar aveam nevoie de placare.

memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #6 : 27-02-2011, 16:37:01 »

Pentru prima macheta din carton este bine, stiu eu ca ai retusat cele cateva probleme de la placare, asa ca asteptam pozele   :11:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #7 : 27-02-2011, 16:43:57 »

Dupa cum ti-am promis si la intalnire...... mi-am rezervat un bilet in primele locuri , si sunt numai ochi si iarasi ochi , poate mai invat si eu cate ceva, si ma motivez singur sa incep si eu vre-o nava de epoca, dar ....inainte de toate am alta obligatiune :28: :28: ..... prietenii (PAPY) stiu de ce !!!! :)) :)) :))
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #8 : 27-02-2011, 20:27:43 »

Tavi, biblia corabiilor de carton a scris-o Papy. De la mine nush ce pacatele mele mai poti invata.

Asa,  deci cum spuneam, m-am apucat de prima placare. Aici am facut tampenia pe care ma chinui si-acum sa o-ndrept. Desi Papy a specificat in tutorialul lui ca prima placare ar trebui dublata cu carton, eu, in geniul meu pustiu, am zis ca o sa fie prea groasa si am lasat doar cartonul din revista. Ce a iesit puteti vedea:





Dupa vreo 4 straturi de aracet, smirghel si tot tacamul arata tot cam asa...

Am zis ca la a doua placare, ale carei file le-am lipit pe carton de 0.5 o sa se indrepte. O sa radeti...nu s-a indreptat. Sunt distante mari intre coaste - mai ales intre VII si VIII - si in acele zone au flambat ambele straturi.


memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #9 : 27-02-2011, 20:39:03 »

Ca sa ma necajesc pana la capat, am muncit o groaza la cabina de la pupa...
Lambriuri, semineu , mobilier, tot tacamul...ca sa constat dupa ce am pus si puntile ca nu se mai vede apoape nimic prin ferestruicile (scuza-ma Traian, dar nu stiu cum se cheama, ca hublouri nu-s) cabinei.
Cabina arata cam asa:





Masa si scaunul au cam 3-4 mm, adica chinezarie. Apropos, minunatul semineu care vine unde se vede conturul punctat era sublim dar lipsea cu deavarsire din revista. L-am construit cumva si l-am pus si pe ala, da din pacate am uitat sa fac poza. :(
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #10 : 27-02-2011, 20:47:28 »

Si cum spuneam, a doua placare...







Poate in pozele astea nu se vad chiar asa neregularitatile, dar pe mine ma zgarie pe retina... :23:
Intre timp am adaugat si etrava si calcaiul navei si incepea sa arate a ce trebuie.
Oricum eram hatarat sa vopsesc coca alb, dar nevasta-mea m-a incurajat spunadu-mi ca o sa se vada chestiile alea neregulate ca dracu sub acrilic  :) . Tind s-o cred.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #11 : 27-02-2011, 21:00:39 »

Si ca sa inchei apoteotic aceasta prima faza, si cu denivelarile mele (de pe nava si de pe creier  :) ), m-am apucat sa fac ceva de nemaivazut in modelajul din carton.
Am grunduit pana la bordajul lateral....
Grundul asta e o chestie cu care se prepara lemnele pentru pictura, facut din clei de oase si praf de creta. La momentul acesta arata cam asa:



O sa fie slefuit si apoi regrunduit pana o sa fie ca hartia. In teorie. Practic, astept cu interes sa vad ce-o sa iasa  :)) .
Acu ma duc sa lucrez ca mi se strica grundul in frigider....
Vom reveni....
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #12 : 27-02-2011, 21:03:02 »

A, si promit solemn ca de acum o sa fac pozele cu cubul forumului...
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #13 : 27-02-2011, 21:22:38 »

................
Acu ma duc sa lucrez ca mi se strica grundul in frigider....
???????? In frigider ?????? :28: :28: :28:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #14 : 27-02-2011, 21:31:52 »

     Nu te necaji ca nu arata chiar atat de rau, cel putin din poze e aproape rezolvata situatia. In plus, fiind primul model arata chiar bine. Si cum o sa tii cont de ce spun ai mai batrani daca nu faci greseli prin neascultare?
  Ar fi o solutie ca sa se vada ce e in cabina: montezi o minicamera spion si dai tot ce se inregistreaza pe net.
  Acum, fara gluma as sugera o solutie de indreptare a situatiei la opera vie. Majoritatea navelor mari si special cele militare din epoca aveau opera vie placata cu foi de cupru. In comert se gaseste folie autocolant (am eu ce am cu autocolantul) metalizata la nuanta. tot in comert se gaseste chitpe baza de talc (preferabil mentolat, creeaza un climat relaxant/racoritor  :))  ). Mai da o mana de aracet pe suprafata corpului apoi aplica un strat de chit. Slefuit atent o sa iti lase o suprafata neteda ca un poponel de bebelus. Peste el poti fila cu autocolantul si iese perfect. Daca te hotarasti la asta iti explic cum sa faci imitatia placilor si a cuielor de fixare. Merge si numai vopsit daca suprafata iese bine. Nu te supara pentru glume, nu am vrut sa te necajesc.
memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Sus