Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 3 4 [5]   Mergi Jos

Autor Subiect: HMB Endeavour  (Citit de 21281 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #60 : 12-04-2011, 16:16:41 »

La Leo am facut macaralele dintr-o bagheta de fag de 3mm diametru slefuita pe 2 laturi, in respectiva bagheta am dat o multime de gauri de 1mm, apoi am debitat aproape de fiecare gaurica sa nu trebuiasca sa ?lefiesc prea mult. Iar la final am facut canalul pentru parima de legatura la fiecare macara in parte. Debitarea acestor piese foarte mici am facut-o cu ni?te discuri extrem de fine de la Proxxon.
Pun si 2 poze - aici sunt macaralele cele mai mari pe care le-am facut, cele de la inceput, pana mi-am facut mana.  :2:
 
SPOR !
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #61 : 22-04-2011, 22:23:07 »

Oameni buni, omarati-ma, lapidati-ma, dati-mi foc, da ce vad eu aici nu e oval. :20:




memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #62 : 22-04-2011, 22:54:02 »

In prima imagine, este a 2-a oara cand o pui si abia acum m-am uitat foarte atent la ea   :2: ,  ai 2 scripeti care intradevar au o armatura metalica laterala si un carlig iar parama trece pe exteriorul unei role. Daca astea or fi functionale nu sunt sigur, mai in detaliu nu intru ca nu le am  :20:   
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #63 : 22-04-2011, 23:00:43 »

Pai aia zic si io, aia-s scipeti toata ziua. Si prima poza e din Anatomy of the Ship, nu din kit.... :(
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #64 : 23-04-2011, 02:31:17 »

   Stii povestea aia cu ,,ce vezi cu ochii tai nu e adevarat''. O macara nu e functionala daca raiul (scripetele) nu e inchis in capatana (cutia aia din lemn). Constructiv capatana nu poate fi perfect rotunda pentru ca trebuie sa acopere capetele zbirului ( armatura metalica in care se fixeaza scripetele ). Dar problema esentiala e fiindca am avut impresia ca ai trecut parama de legatura prin axul macaralei. Incearca si tu niste poze pe element cand mai ai multe maruntusuri pe o suprafata mare ca sa se distinga mai bine elementele.
memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5]   Mergi Sus