Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Vagon de marfa Ggs (1:87)  (Citit de 5762 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristake74

  • Vizitator
Vagon de marfa Ggs (1:87)
« : 16-03-2011, 22:30:52 »

Trebuie sa recunosc, nu e nici creatie proprie, nici vreo mare reusita... M-am jucat nitel in Photoshop cu modelul unui vagon polonez (foarte asemanator), am catat un numar de inmatriculare la CFR pentru acest tip de vagon, i-am tuflit sigla "CFR Marfa" si alte gainarii de gen... si iata ce a iesit.




M-am gandit sa experimentez nitel, asa ca in loc de rotile originale ("trenule, n-ai avea parte, de suruburile toate..."  :54:) de carton am faurit unele din metal - doua saibe lipite cu superglue intre ele, cu osie de scobitoare si intarituri de hartie la prinderea de roata. Nu le-am lipit si definitiv, la momentul pozarii, drept care o osie a iesit stramb. Iar mai nou imi pare rau ca in loc de manere de obloane de carton (acele Y-uri) nu am facut din sarma maro subtire...


Acilea, laolalta cu o mica statie feroviara si un vagon pensionat, plus machete functionale in fundal, scara 1:1, gen: sacosa, matura, perdea etc.


Daca doreste cineva "kitul" modificat de mine pentru CFR, cu mare placere.
PS - stiu, stiu, margini albe.... inca mai invat, ce sa fac?! :D
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Vagon de marfa Ggs (1:87)
« Răspuns #1 : 16-03-2011, 22:41:09 »

Dragu? vagona?ul,
Citat
stiu, stiu, margini albe....
cu o carioca maro poti sa le retu?ezi chiar daca este gata.
Spor !  :14: 
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Vagon de marfa Ggs (1:87)
« Răspuns #2 : 17-03-2011, 09:10:05 »

Asa e, multumesc.
Am bagat de seama cum se fac unele chestii "din mers", fie gresind sau "inovand". Bunaoara, am renuntat la decuparea/lipirea cuplelor din carton la chestiile feroviare - le fac din cablu negru, subtire... mai simplu si mai realist :D
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus