Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: HMS Victory  (Citit de 13168 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
HMS Victory
« : 26-11-2009, 23:18:54 »

    Stiu pe cineva care a tresarit cand a vazut ..Victory'' dar inca nu e ceea ce se credea. Nu cred sa fiu singurul care e atras de aceasta nava in mod deosebit. Vina e a constructorilor si a proiectantilor vremii care au realizat una dintre cele mai frumoase nave cu vele care au taiat vreodata valurile. Cu ceva timp in urma, cautand date despre ea, am gasit aceasta abordare a modelului oferita ,,free'' amatorilor de catre realizator. Desi o abordare stilizata, are frumusetea ei si normal ca m-a atras si pe mine. Am in lucru inca doua variante ale navei, una de la Maly Modelarz si una de la ShipYard, dar am gasit de cuviinta sa incep cu aceasta. Cartoanele le-am scos pe imprimanta proprie pe carton de 0,3 mm care se gaseste la toate librariile (nu le am cu g/m2)
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #1 : 26-11-2009, 23:26:44 »

nu am facut poze la toate etapele de constructie asa ca arat doar ceea ce am, aceasta fiind imagini ale corpului, care e la jumatate, adica doar partea de deasupra liniei de plutire. Catargele le-am ,,rulat'' pe o andrea din ghemul bunicii
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #2 : 26-11-2009, 23:32:35 »

 postamentul, care se vrea a fi suprafata apei, a iesit cam in degrade, dar pentru a da o nota personala ansamblului l-am preferat asa. Pentru rigiditate l-am montat pe suport de carton gofrat de la o cutie de ambalaj
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #3 : 26-11-2009, 23:43:19 »

desi culoarea de fond a postamentului nu e uniforma (cartusul color era cam stors) aspectul generat involuntar, aduce cat de cat cu reflexiile culorilor corpului in apa, la nivelul stilizat al modelului. Am pus si catargele pe pozitie iar alaturat sunt gabiile si suportii intinzatorilor de sart
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #4 : 26-11-2009, 23:47:39 »

gabiile inca nefixate dar pe catarge
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #5 : 26-11-2009, 23:53:29 »

si o ultima imagine din stadiul actual. Urmeaza sa fixez gabiile si suportii intinzatoarelor si apoi sa trec la firaraie (manevre). Am ,,croit'' si velele dar finalizarea lor va fi abia dupa montarea manevrelor pentru a vedea care e curbura ce trebuie la fiecare.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #6 : 11-05-2010, 16:30:09 »

Her Majesty's Ship Victory este o nava impresionanta in orice abordare, dupa ce am vazut ce frumos a iesit Meteorul sunt sigur ca ne vei impresiona si cu acesta realizare.
Si sa sti ca am tresarit cand ai inceput postarea  :13: ceva noutati ? 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #7 : 13-05-2010, 13:30:52 »

      Multumesc Papy, esti un dulce ca totdeauna. Nu am nici o noutate, sigur cand vor fi anunt. Dar prioritar e Smok pentru finalizare indiferent de stadiul si momentul in care am inceput celelalte modele.
                                                 Spor!
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #8 : 07-12-2010, 00:43:41 »

Cam mult de cand nu sa miscat ceva pe subiect si daca nu ar fi fost faza cu tancul poate ar mai fi lancezit. Continui subiectul Victory dar nu cu modelul prezentat pana aici ci cu unul ceva mai complex, kitul de la ShipYard, inceput cam in aceeasi perioada.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #9 : 07-12-2010, 00:46:48 »

Unele imagini din perioada de inceput au mai fost vazute in alte ocazii si ma rezum doar la cateva faze pana cand ajung la prezent
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #10 : 07-12-2010, 00:55:21 »

Castelul pupa si puntea de pe ,,taieval'' prova le-am inceput in noaptea premergatoare finalizarii modelelor pentru cartoniada.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #11 : 07-12-2010, 01:05:41 »

 Am oscilat mult intre a placa opera vie cu filele metalizate din kit, care imita placarea cu placi de cupru a navei originale, sau a fila normal cu file facute de mine si vopsite maro metalizat cum am mai vazut la cateva modele. Am ales pana in urma filele kitului si a iesit destul de multumitor. Dat fiind sensibilitatea materialului, deja s-a patinat asa ca o sa fiu scutit de unele operatii la finisare.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMS Victory
« Răspuns #12 : 07-12-2010, 01:15:41 »

Am croit si arborii pe care urmeaza sa ii prelucrez. Bompresul e deja gata, urmeaza sa ii atasez armaturile. Am facut o modificare, bompresul dat de kit are doar arbore si sageata. M-am consultat cu ,,Anatomy of'' si am facut bompresul din 3 elemente ca si la nava mama si anume arborele, arboretul si sageata, scurtand sageata kitului pentru a pastra aceeasi lungime totala. Inca nu sunt fixati, am pus pe pozitie doar ca idee.
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: HMS Victory
« Răspuns #13 : 07-12-2010, 07:16:26 »

Jos cu palaria, asa mai departe esti de admirat!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMS Victory
« Răspuns #14 : 07-12-2010, 09:12:56 »

Frumoasa si complexa lucrarea  :27: . HMS Victory o nava incarcata de istorie.
Spor si  :13: vant din pupa.
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus