Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3   Mergi Jos

Autor Subiect: Amerigo Vespucci  (Citit de 13783 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claurss

  • Vizitator
Amerigo Vespucci
« : 29-03-2011, 00:38:58 »

Amerigo Vespucci - Fly Model/Gomix

Nu e chiar inceputul unui nou santier naval, dar sunt in ceata. Deeeci...

Asta-i scheletul navei/ osatura



Acuma: cum tai io piesa asta de rezistenta (A1)? ca daca e sa tai cum stiu ca se taie (unde sunt doua linii continue) ar insemna sa o tai in doua pe lungime

memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #1 : 29-03-2011, 00:44:19 »

Continuarea A2, la fel...



Un exemplu de coasta - practic trebuie facuta din trei bucati :



Pe langa faptul ca nici A1 si nici A2 nu incap pe o coala normala de carton - ma gandesc sa le lipesc pe trei coli - producatorul spune ca osatura trebuie lipita pe carton de 1 mm, dar aceasta macheta va avea 102 cm lungime. :28: Nu stiu daca e suficient...

Siii.... mai am un milion de intrebari..... :20: :8: :6:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #2 : 29-03-2011, 09:45:25 »

Pai la asa ceva raspunsul nu poate fi decat unul destul de lung ( precum nava ta  :P  )
Iti zic cum as proceda eu, tu faci cum iti vine la indemana si crezi ca este cel mai bine.
Osatura as lipi-o pe carton de 1mm - toata, deoarece are multe intersectii cu piese separate si daca o faci mai grosa trebuie sa ti cont de acest lucru in prea multe locuri. Practic as merge pe mana producatorului cu realizarea osaturii din 3 bucati la coaste. Punctual :   
  • piesele A1 si A2 decupare dupa conturul exterior, fara decupare intre ele (sunt doua A1 si doua A2) lipire pe carton de 1mm
  • lipirea se poate face pe 2 coli de carton sau 3, colile de carton le-as lipi intre ele pe spate cu o foita.
  • dupa asta as lipi piesele decupate la primul pas dar le-as lipi oblic ca sa nu am intersectie piese si carton suport in acelasi loc.
  • piesele A1-A1 si A2-A2 se lipesc aliniat undeva in zona cuplului maestru (unde coca navei este cea ma lata)
  • dupa presare urmeaza decuparea pieselor si tot acum a coastelor lipite initial pe carton de 1mm
  • vei avea asa 2 piese lungi in care poti monta coastele fara sa le lipesti   
  • mai sunt niste piese in care vin bagate partile superioare ale coastelor cele de sub punte, le faci la fel fara sa lipesti.
  • dupa ce bagi costele pe chila bagi si elemnentele laterale, de exemplu EP-1 pentru alinierea costelor.
  • procedezi mai departe tot asa pana ajungi la structura de sub punte.
  • dupa ce ai toate elementele montate unele in altele le aliniezi cu ajutorul unor clipsuri de birou ( sunt metalice si au o decupare pe mijloc) perfecte pentru aceasta operatie. Practic le pui la fiecare coasta pe linia de contact intre cele din mijloc si cele de jos de exemplu.
  • dupa ce ai totul aliniat perfect abia atunci poti trage o "sudura" de aracet.
  • filarea pana la linia de plutire se realizeaza cu placi intre coaste, si aici este de explicat destul dar plictisim auditoriul  ::)
  • doar o singura chestiune, eu as copia placile respective le-as lipi pe carton duplex apoi as lipi pe osatura, care are in prealabil niste foite de 5mm pe lipite pe cantul coastelor.
  • apoi as da cu aracet, jmirghelire, aracet, iar jmirghlire si cand totul e frumos, lipirea placilor dintre coaste.
Atat ca ma dor degetele  :))   ajungi tu pana aici si iti mai scriu un foileton  :14: 
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #3 : 29-03-2011, 12:25:02 »

   Eu zic sa ei cartoanele sub brat si sa ii faci o vizita lui Papy, ar fi mai simplu si pentru el sa iti explice si pentru tine sa intelegi. La taiat iti arata desenul, daca intre doua elemente aie aceleiasi structuri ai doua linii paralele care sunt inchise la capat nu decupezi, sunt de ghidaj, daca sunt deschise se decupeaza.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #4 : 29-03-2011, 14:07:11 »

   Eu zic sa ei cartoanele sub brat si sa ii faci o vizita lui Papy
Cu cea mai mare placere, bem si un cico ( vorba lu Tavi)  :3:  , dar sunt sigur ca claurss a inteles ideea mea.  :13:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #5 : 29-03-2011, 18:56:37 »

Cum o imagine spune mai mult ca 1000 de cuvinte uite la ce m-am gandit
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci - am nevoie de ajutor
« Răspuns #6 : 03-04-2011, 22:26:02 »

Am promis niste  :22: . Mai tarziu, da asta e...

Chila



cam neclara, da la ora asta si cu blitzul, na... Mai am de decupat la ea.

Coastele inca nu le-am decupat

memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #7 : 04-04-2011, 22:08:22 »

Ar fi bine sa folose?ti o cala de montaj pentru a ?ine chila dreapta -asta am inva?at-o de la Traian, dar nu am aplicat-o  :2:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #8 : 04-04-2011, 22:18:44 »

E o multime de lucruri pe care le aplici abia dupa ce iti dai seama ca era bine daca te foloseai de ele la momentul potrivit. In cazuri fericite nu e o nenorocire, in unele cazuri se poate remedia, in majoritatea nu.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #9 : 04-04-2011, 22:40:47 »

M-am gandit si eu sa mesteresc ceva de genul. Trebuie sa-mi cumpar doua sipci de fag si niste suruburi thorban cu fluturas. Suportul nu stiu din ce sa-l fac.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #10 : 05-04-2011, 00:55:59 »

       La modelul tau ti-ar fi mai util o scandura de lugimea chilei la 10 cm latime si 2 cm grosime, dimensiuni aproximative. O sipca cu sectiune patrata sau dreptunghulara cu o latura de 5 mm din care tai fragmente de lungime ceva mai mica decat distanta dintre coaste. Pe o linie perfect dreapta trasata pe lungimea scandurii fixezi cu tinte un prim sir din fragmentele taiate, cu spatiu intre ele corespunzator coastelor. Pui o fasie de carton de grosimea chilei alaturi si fixezi al doilea sir de fragmente in asa fel incat sa tina fasia strans. Dupa ce scoti fasia o sa ramana cala pe care poti fixa chila. Atat la prova cat si la pupa poti bate pe canturile scandurii cate doua tinte de care ,,ancorezi'' chila sau cu o sarmita trecuta peste ea si legata de cuite sau cu benzi de cauciuc pentru ca sa stea fixata in timpul lucrului. Am folosit asa ceva la Victory si nu numai. Daca te intrebi de ce, coastele o sa intre in chila pana la nivel si nu o sa ai cum prinde intre 2 sipci ca la modelele care au chila inafara coastelor. De fapt elementul pe care se fixeaza coastele la kit e impropriu numit chila, chila fiind sub corp inafara bordului dar asa s-a mostenit in modelism.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #11 : 05-04-2011, 13:45:44 »

     Revin cu o mica erata. Azi mi-am schimbat ochelarii si am iarasi vederea agera. Dar si pozele au fost cam sterse. Ai chila la model, asta nu inseamna ca nu poti folosi modelul dat de mine pentru cala. Consider ca e chiar mai eficienta decat cea pe care voiai tu sa o faci.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #12 : 09-04-2011, 21:45:15 »

Am o mica dilema.



Coastele W2,W3 si W6 au decupajul care se imbina cu chila. Coastele W4 si W5 nu. Sa fie o greseala ? Ca altfel nu inteleg cum sa le imbin... :(
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #13 : 09-04-2011, 21:58:04 »

La indicatiile lui Papy si sfaturile lui Traian  :14: am mesterit o cala de montaj. Traiane, am modificat putin proiectul... :20:





Domnilor, daca nu e bine, nu va sfiiti.... :)
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amerigo Vespucci
« Răspuns #14 : 09-04-2011, 22:35:06 »

      Tot ce e functional e bun. Eu am dat doar o idee.
memorat
Pagini: [1] 2 3   Mergi Sus