Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 8   Mergi Jos

Autor Subiect: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard  (Citit de 39262 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator

 Salutare mai mici sau mai mari, mai tinerei sau.........
 In sfarsit, dupa indelungi negocieri cu doamna mea, privind acest concurs, am reusit ca intr-un final sa iduplec "Seful cel mare" sa fie ingaduitor cu un biet si prapadit dependent de modelism. Chiar daca ursitoarele au fost bune cu mine, si mi-au harazit o sansa prielnica, ei bine....... aceasta sansa nu am putut sa o folosesc decat pentru a atrage atentia BOSS-ului :)) :))  macar cu  acest proiect. Initial atentia ii fusese captada de umila lucrare : Castrul Roman. Chiar daca la insistentele mele ....... doamna mea nu a cedar decat la ...... prezentul kit. Nu a dorit nici macar sa poarte discutii cu privire la avioane, blindate sau..... mai stiu eu ce , decizia a fost ....irevocabila :" Castrul Roman  sau nimic !"
 Deci...... dupa o petitie depusa la Curtea de apel de la HAGA, privind drepturile minoritatilor ( in cazul de fata al modelistilor) , s-a reusit induplecarea domniei sale si..... acordul a fost binevenit, urmand acum sa vedem daca indeplinim conditiile impuse de regulament. Daca m-ai primesc acceptul onoratei Administratii Forumistice, nu-mi ramane decat sa ...... Work in Progress.
 Chiar daca din start sansele imi sunt potrivnice spre a reusii finalizarea proiectului aflat in discutie in conformitate cu conditiile participarii impuse in regulament, nu-mi ramane decat sa sper ca nu am sa dezamadesc concurenti, vizitatorii si administratorii, dar....... nu in ultimul rand pe "distinsa doamna mea" ( ca altfel..... sa vezi sapuneala ce-mi iau  :23: :23:  si ma mai aleg si cu un machiaj gratuit oferit de salonul de infrumusetare  La LACRA SRL, si de calitate superioara)
 Deci...... lasand palavragelile sa trecem la lucruri mai serioase, si ....inainte de a prezenta  :22:  cu minunea scoasa de la naftalina , mu-mi ramane decat sa urez tuturor participantilor la aceasta umila confruntare mult noroc si BAFTA in tot ceea ce intreprind si realizeaza.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #1 : 16-05-2011, 15:55:45 »

si....... ultimele 2 poze, urmand sa asteptam validarea de catre administratori. :14:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #2 : 16-05-2011, 16:15:02 »

O macheta pe masura modelistului, bafta!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #3 : 16-05-2011, 16:18:33 »

Sarut mana Lacramioara, ai facut o alegere buna.  :)
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #4 : 16-05-2011, 16:26:34 »

............... bafta!
Toate cele fiind spuse........ nu-mi ramane decat sa multumesc @Dragos si @Papy si sa dau drumu la bibileala, cat priveste BAFTA......... o sa am nevoie de mai mult decat credeti voi toti. :14: :14: :14:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #5 : 17-05-2011, 18:24:54 »

     Asta inseamna ca trebuie sa ma grabesc si eu dar ramane secretul nostru.
                                                                                Spor !
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #6 : 17-05-2011, 22:06:22 »

     Asta inseamna ca trebuie sa ma grabesc si eu dar ramane secretul nostru.
                                                                                Spor !
Grabestete, grabestete ca pierzi trenul !! :)) :)) :))    ........Cat despre secret...... :2:  pregatesc un trascau de toata frumusetea si savoarea :3: :3:  asa ca te astept. :10: :14: :14:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #7 : 17-05-2011, 22:14:14 »

 Eeeeee, si daca timpu'i asa cum este , m-am pus serios pe treaba. Dupa ce am intors kit pe toate directiile si in toape pozitiile posibile ,in speranta ca doar-doar si poate-poate s-o monta singur....... am decis ca nu-i chip de stat si asteptat , asa ca.....  :18: :18:
 Dupa "decuparea" pieselor aferente "scheletului" am trecut la asamblarea acestora la rece cum s-ar zice. Convins ca totul se potriveste perfect sau aproape perfect am trecut la fixarea definitiva a acestora cu "lipici" , asa ca....... iacata ce a iesit :.....
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #8 : 17-05-2011, 22:18:30 »

Incurajat frenetic de pe margine de scumpa si draga mea doamna , care de fapt si de drept  :23: :23:  ma mustruluia de zor ca irosesc timpul de pomana si ca nu se vede nimic in urma mea...... dupa scarpinarea  scheletronului cu putina hartie abraziva am trecut la lipirea primului strat  :20: :20:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #9 : 17-05-2011, 22:23:21 »

.....asa ca...... dupa te miri ce chinuiala am reusit sa acopar  scheletul, devenind dela .......o mumie. Ok ....lipit primul strat, uscat si mangaiat si el cu .....glaspapir , asa ca ...... astea fiind zise si facute , pregateam mumia pentru inbalsamare cu stratul nr 2.  :P :P
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #10 : 18-05-2011, 21:29:05 »

Incet, incet am inaintat si eu cu lucrul. in momentul de fata francezul meu si-a primit a doua placare si celebra deja scarmaneala cu glaspapir.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #11 : 18-05-2011, 21:34:16 »

Dupa bine meritata "scarmaneala" , frantuzoiul a inceput sa primeasca placarea cu numarul 3 , deci..... ultimul strat, asa ca....... fila langa fila :10: :10:  .
 Daca totul merge "OK" cu lucratura , sper ca la finele saptamanii sa primeasca si vopseluta , asta ...... asa ca planificare, dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ....... ramane de vazut.  :14:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #12 : 19-05-2011, 23:33:48 »

 Sa nu zica lumea ca nu am mai facut nimic  :28: :28: ........ am decis sa mai pun si eu ceva poze, nu multe ca strica, dar nici putine ca sa nu fiu rau  :11: :11:
Aflat sub un stres cotidian pe masura, datorat in primul si primul rand porumbelului meu :20: :20:  care devine pe zi ce trece tot mai..... insistent ( nu este barca mea destul de "Alergator [are]")... se cam pare sa vrea sa fiu si eu un alergator pe masura, asa ca .... pana acusica nu-mi ramane decat sa ma conformez.
 .....deci....... am reusit sa imbrac dracovenia
 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #13 : 19-05-2011, 23:44:59 »

Datorita in mare masura vitezei sau poate a naitivismului de care dau dovada :2: :2:  am reusit sa fac cateva greseli , dar........ studiind in amanunt instructiunile am constatat ca totusi freselile mele sunt nesemnificative, acestea fiind mascate in totalitate de piesele viitoare, asa ca...... am rasuflat usurat :12: :12:
 Incercand sa imit te miri ce scandurici...... una dintre ele mi-a scapat, asa ca ....dupa lipire am reprezentat-o ca ....pipilica de bovina...... ce sunt :(  dar...... pe langa aste greseli copilaresti pe care le cataloghez mai rau decat ale unui incepator ( parca ieri m-am apucat de modelit cartoane) am pigulit si te miri ce.........
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Le Coureur 1776 - laser cardboard kit by Shipyard
« Răspuns #14 : 19-05-2011, 23:52:59 »

Mai cu una...... mai cu alta........ Francezul meu Alergator a prins contur......... prin pozele astea se vede greseala copilareasca :2: :2:
memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 8   Mergi Sus