Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Cleste preducea  (Citit de 5089 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Cleste preducea
« : 29-07-2011, 19:53:27 »

O scula foarte utila poate fi si acest cleste preducea, are 6 preducele de 2-2,5-3-3,5-4 si 4,5mm.
Cu el puteti decupa piese foarte mici perfect rotunde sau la interior alte piese, unde aveti nevoie. 
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Cleste preducea
« Răspuns #1 : 29-07-2011, 21:21:36 »

Problema e cand trebuie sa dai o gaura intr-o bucata de carton mai mare care nu incape intre falcile clestelui.Am avut asemenea experienta si cred ca o sa-mi iau si un set de preducele din alea clasice, in care se da cu ciocanul.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Cleste preducea
« Răspuns #2 : 29-07-2011, 21:41:06 »

Problema e cand trebuie sa dai o gaura intr-o bucata de carton mai mare care nu incape intre falcile clestelui.

Exista carton mai gros decat distanata dintre falcile clestelui ( peste 5 mm)?  Cred ca in situatia asta poti folosi bormasina.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Cleste preducea
« Răspuns #3 : 29-07-2011, 21:45:59 »

Cred ca claurss zicea de latimea cartonului nu de grosime, cel mai gros de 5mm se gaureste cu TNT   :))
 
Pentru experienta pe care a avut-o Clau eu am dat la munca sa imi faca jucaria asta - prezentata de IceAge.
Am dat-o in lucru inca din decembrie anul trecut si dupa mai bine de juma de an am constat ca e o pista moarta asa ca mi-am luat un cleste.  :14: 
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Cleste preducea
« Răspuns #4 : 29-07-2011, 22:01:13 »

Da, m-am exprimat oarecum gresit. Ca sa zic asa, matematic, sunt probleme la gaurirea  in intersectia mediatoarelor unei bucati de carton de forma rectangulara, atunci cand jumatatea laturii respectivei bucati este mai mare decat distanta dinte partea activa a clestelui si locul unde se intalnesc falcile acestuia.Na, am scos axioma.  :))

memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus