Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Masini de legenda  (Citit de 8278 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Masini de legenda
« : 28-09-2011, 19:28:55 »

De maine 29 Septembrie va aparea la chioscuri seria masini de legenda de la DeAgostini ! Este o revista bilunara la care primesti o macheta 1:43, primul numar are pret promotiona de 12 lei si vine cu o Dacia 1300 din pacate celelalte numere o sa coste 25 de lei ceea ce este cam scump dupa mine, dar cred ca merita sa le cumperi daca esti pasionat de masini romanesti vechi 
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Masini de legenda
« Răspuns #1 : 28-09-2011, 21:37:38 »

pare interesant, sper doar ca revista sa contina informatii doar despre modelul din nr respectiv, nu ca la Lumea Aviatiei.
memorat

tudor

  • Vizitator
Re: Masini de legenda
« Răspuns #2 : 29-09-2011, 04:05:15 »

Draguta revista si, mai ca as vrea sa o iau si pe aceasta ,dar trei reviste(Lumea aviatiei, Mari corabii si cea de fata) ar insemna 140 de lei pe luna  :1: ...asa ca nu pot :'( .
Inteligent din partea lor ar fii sa scoata o noua revista cand se termina alta .
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Masini de legenda
« Răspuns #3 : 29-09-2011, 17:21:47 »

Inteligent din partea lor ar fii sa scoata o noua revista cand se termina alta .

Fii linistit au oameni inteligenti care au facut studiu de piata, ca doar nu-s picati din pom. Vor sa acopere o plaja cat mai larga din piata deoarece sunt multi care sunt interesati doar de o anumita ramura a modelismului si nu dau doi bani pe altceva, de exemplu doar navomodele nu-i intereseaza absolut de loc sa zicem avioanele sau trenurile.

Am luat si eu primul numar. Ce mi-a placut:
- in primul rand faptul ca abordeaza subiecte romanesti ( Dacia, Aro, sper sa vad si un Oltcit)
- macheta e acceptabila
Ce nu mi-a placut:
- revista e prea "subtire", prea putine date, Dacia si in general masinile est-europene au o istorie destul de incarcata.
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Masini de legenda
« Răspuns #4 : 29-09-2011, 19:53:10 »

Ce nu mi-a placut:
- revista e prea "subtire", prea putine date, Dacia si in general masinile est-europene au o istorie destul de incarcata.


Da am observat si eu doar 15 pagini pentru un pret atat de mare , si macheta e acceptabila mai are unele probleme de finisare dar merge
 
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Masini de legenda
« Răspuns #5 : 29-09-2011, 21:09:28 »

Am observat ca pe site-ul DeAgostini din Polonia seria se apropie dr nr. 100, lanoi nu am observat cate numere vor fi,probabil ca va trebui sparta pusculita...  :))
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Masini de legenda
« Răspuns #6 : 02-10-2011, 18:33:43 »

Pentru cata istorie a facut Dacia 1300 in Romania informatiile din brosura ( nu pot sa-i zic revista) sunt de toata jena.
Deasemenea posterul este oribil - daca Dacia 1300 era o masina de teren intelegeam sa ii faca poster in iarba, asa nu inteleg ce a fost in capul lor.

In 1993 dupa 4 ani de munca mi-am cumparat prima masina, era o Dacia 1320 - Liberta la mana a 2-a, pot spune ca a fost o masina buna pentru vremea ei, am trecut si Transfagarasanul cu ea. Trebuia sa ai rabdare cu ea si sa sti cateva trucuri, cand sa ii sufli in jiglere sau ce sa faci cand se blocau franele pe spate datorita lichidului de frana de proasta calitate care oxida si bloca pistonasele. Sa deblochezi franele era de lucru iar la aerisirea instalatiei de franare era nevoie de 2 insi, unul sa stea sub masina cu cheia de 10 in mana si unul sa apese pe pedala de frana sa faca presiune sa iasa aerul    :9:     

Dacia 1300 merita mult mai mult.
Macheta este acceptabila.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Masini de legenda
« Răspuns #7 : 02-10-2011, 21:34:21 »

Personal, n-as da pe macheta banii aia. M-am uitat indeaproape la una si e de toata jena. Plastice nedebavurate, decaluri strambe.... :(
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Masini de legenda
« Răspuns #8 : 02-10-2011, 22:42:38 »

Poate ai prins tu una facuta de un chinez mustit  :))
A mea arata bine dar deja i-au sarit oglinda stanga si un stergator...  :20:
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Masini de legenda
« Răspuns #9 : 02-10-2011, 22:58:24 »

In perfecta concordanta cu modelul real  :))
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Masini de legenda
« Răspuns #10 : 15-02-2012, 19:16:24 »

Oltcit pentru Dragos :
 
Culoarea nu prea au nimerit-o, dar se poate revopsi.
memorat

tudor

  • Vizitator
Re: Masini de legenda
« Răspuns #11 : 15-02-2012, 20:48:26 »

Calin stii cumva ce masini vor mai fii in serie, fiindca sunt foarte interesat de o masina cehoslovaca care probabil va apare in serie ,Skoda S100.

memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Masini de legenda
« Răspuns #12 : 16-02-2012, 18:13:09 »

Pai din cate am inteles, cei de la DeAgostini spun ca deocamdata nu au o lista cu numerele viitoare, dar eu ma uit pe forumul asta: http://miniauto.ro/forum/index.php?topic=13793.0 ca sa vad ce va aparea in numarul urmator, sau poti sa le trimiti un email si sa ii intrebi daca va aparea si Skoda S100
memorat

tudor

  • Vizitator
Re: Masini de legenda
« Răspuns #13 : 16-02-2012, 21:26:50 »

Mersi mult .
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus