Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: DAC de extrem  (Citit de 6588 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristian1

  • Vizitator
DAC de extrem
« : 14-11-2011, 19:23:28 »

Am inceput sa mesteresc la un DAC, pe care vreau sa il fac camion de off-road extrem. Am ales sa deschid topicul la vehicule civile, fiindca nu mai e chiar camion de armata. Asadar, am consturit ieri cabina, fara nici o schita sau imprimanta, m`am uitat la niste poze si cu rigla impreuna cu un creion, in cateva zeci de minute am avut o cabina de DAC.  Nu sunt meserias si nu cunosc multe despre modelism, nici nu am stiut din ce "paper" sa il fac, si am pus mana pe un caiet si din foi de mate...scrise pe o parte...oricum, nu ma intereseaza cum arata foile ca oricum ii dau o spoiala la sfarsit.
Si acuma vin "problemele" ... cum sa fac sasiul ? Clar din carton....dar cum sa indoi asa muchii lungi ?
Iar a doua problema sunt rotile, care habar nu am din ce sa le fac sa arate cat mai bine.
Am promis ca bag si poze......dupa ce imi gasesc adaptorul de carduri ca bluetoothul si-a dat demisia...

Va rog sa nu sariti pe mine ca am experienta in modelism...aproximativ 30 ore :2: , in schimb daca vreti sa va apucati de off-road, sau de modelism la scara 1:1, puteti sa ma intrebati si va ajut cu ce pot.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: DAC de extrem
« Răspuns #1 : 14-11-2011, 20:53:34 »

Si acuma vin "problemele" ... cum sa fac sasiul ? Clar din carton....dar cum sa indoi asa muchii lungi ?
Iar a doua problema sunt rotile, care habar nu am din ce sa le fac sa arate cat mai bine.
Salut, muchiile lungi se indoaie prin biguire, la Sci-Fi e un topic (Millennium 3) cu ceva poze si cateva explicatii.
Rotile poti sa le faci in mai multe feluri, rezolva cu pozele sa ne dam seama ce faci si mai vorbim.
 
memorat

Cristian1

  • Vizitator
Re: DAC de extrem
« Răspuns #2 : 17-11-2011, 18:35:44 »

Asta este umila mea cabina, urata cu spume  :9: dar mai am pana cand e gata , cand sper eu o sa arate brici.
 Am facut sasiul, dar nu stiu ucm sa imit barile sau teava, trebe sa fac  cumva sa roluiesc hartie in form ade teava. Inca ma documentez de pe  unde apuc. Cu timpul stau mai prost, sper ca in weekend sa "decupez" mai  multe chestii :12:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: DAC de extrem
« Răspuns #3 : 17-11-2011, 20:36:38 »

Nu-i cam subtire hartia?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: DAC de extrem
« Răspuns #4 : 17-11-2011, 22:05:36 »

Asta este umila mea cabina, urata cu spume  :9: dar mai am pana cand e gata , cand sper eu o sa arate brici.
In primul rand te felicit ca ai rezolvat cu pozatul.
Cabina nu este urata, este in lucru. Este interesanta ideea ta de a folosi chiar foaie de caiet de mate, asa poti sa iti socotesti mai repede cotele.
Dragos are dreptate, ca sa ai o cabina dreapta si catusi de cat rigida ar trebui lipita foaia de mate pe ceva carton de 0,5 de exemplu, sigur gasesti prin casa de la vreo cutie.  :2: 
Cred ca era bine daca decupai geamurile inainte de al lipi cabina, daca doar le colorezi atunci e OK
 
Cat priveste timpul pentru modelit cred ca toti stam "bine".  :'( 
 
memorat

Cristian1

  • Vizitator
Re: DAC de extrem
« Răspuns #5 : 06-12-2011, 20:26:26 »

Am lucrat umpic si la sasiu si am mai lipit niste bucatele de colant ramas de la niste stikere, pe toata cabina.
Urmeaza incet, terminarea sasiului, finisarea cabinei si la punti....mai mai documentez, as vrea sa le fac sa si "vireze"..........mai vedem.
Timp....putin rau, incerc sa mai fac cate o poza si sa o postez.
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: DAC de extrem
« Răspuns #6 : 06-12-2011, 21:44:49 »

Felicitari ca vrei sa faci ceva made in Romania.inarmeaza te cu multa rabdare si sigur vei reusi ca faci ceva frumos  :27: .ma bucur ca nu sunt singurul pasionat de dac uri :) spor la modelit! :18:
memorat

Cristian1

  • Vizitator
Re: DAC de extrem
« Răspuns #7 : 23-09-2012, 23:51:18 »

Cabina  o luat apa si s-o intins... :'( daar...ma apuc de alta din carton mai gros. Va tin la curent !
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus