Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Delta MultiCraft 1000 Workboat  (Citit de 9878 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #15 : 30-12-2011, 14:13:44 »

realimentarea vaselor care foloseau carbune.

Eu as merge totusi pe varianta lui Calin pentru ca :
1. diorama va fi moderna
2. Delta 1000, SeaHelper si in general navele moderne  sunt diesel ( eventual turbodiesel, diesel-electric, etc)
3. Si in zilele noastra carbunele e transportat cu barja ( poate e pentru termocentrala de la Chiscani  :13: )
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #16 : 30-12-2011, 18:16:20 »

Da, pai cele doua barje o sa fie folosite pentru transportul materialelor asemanatoare carbunelui, cum ar fi nisipul
 
Si astea-s pozele cu barcuta nu am putut sa le pun mai devreme datorita unor probleme de pe forum  :22:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #17 : 30-12-2011, 18:56:07 »

Acolo de unde a luat Calin barcuta asta scrie ca este "Coaling Barge" adica o barja de transport carbune

       Mai stiu eu pe cineva care citise ceva care de fapt insemna altceva, parca legat de gunporturi  :2:  Si in romana e termenul de ,,roaba'' pe care englezii sigur l-ar interpreta aiurea. Sunt unele chestii la care ,,meseur scriem, meseur cetim'' nu merge.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #18 : 30-12-2011, 20:30:48 »

Sunt unele chestii la care ,,meseur scriem, meseur cetim'' nu merge.
De acord, totusi Calin nu a gresit cu nimic cand i-a zis barja, exact ca la faza de care imi aduci aminte.  :14:
Frumoasa vedeta ( sper ca pe asta am nimerit-o)  :16:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #19 : 31-12-2011, 10:27:22 »

    Nici nu am zis ca a gresit, dealfel la impingator a mentionat ca nu e in tema cu termenii tehnici si ia de bun ce prezinta editorul. Nu l-am corectat, am gandit ca e util sa fac complectarile pentru cine vrea sa stie.
  E frumoasa dar nu e vedeta (desi e o vedeta printre suratele ei) , vedetele sunt nave militare, asta e o salupa civila din categoria celor rapide de lux.
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #20 : 05-11-2012, 19:18:52 »

Nu de mult spuneam ca acesta este doar un proiect de weekend si ca nu va contine decat un mic vaporas cu o mini diorama, dar se pare ca incet incet acest proiect  a inceput sa evolueze si sa ajunga la ideea de port. Nu am mai postat de mult pe aceasta tema deoarece mi-a pierit interesul cand m-am apucat de macheta unei barje cu macara, totul a inceput bine am gasit modelul pe net, dar intamplarea face ca cel care a proiectat, si a construit modelul sa fie un pasionat itr-ale modelismului maritim 1:250 asa ca eu nu mi-am dat seama de nivelul ridicat de detalii si de scara microscopica :28: la care aveam sa lucrez modelul, abia dupa ce am printat modelul am realizat in ce incurcatura am intrat si am hotarat sa pun modelul de-o parte, acest lucru insemnand, de fapt si abandonarea intregului proiect. Dar iata ca dupa aproape un an de la deschiderea topicului m-am hotarat s revin asupra lui si sa va arat barja cu pricina la care m-am apucat de curand sa lucrez.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #21 : 05-11-2012, 19:25:19 »

Barca pneumatica arata foarte bine la scara asta
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Delta MultiCraft 1000 Workboat
« Răspuns #22 : 05-11-2012, 21:24:32 »

Da, pai initial am incercat sa o fac asa cum era ea proiectata, adica din hartie dar :28: :28: :28: am renuntat si am facut-o din izolatie de fir gri
memorat
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus