Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Yaht Meteor III  (Citit de 9597 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Yaht Meteor III
« : 12-12-2009, 14:48:40 »

   In cercul meu de cunostinte e o persoana care apreciaza machetele navale si obisniuesc in unele momente mai deosebite sa il cadorisesc cu cate un model. Pentru luna cadourilor am ales sa il surprind cu yahtul Meteor III. Modelul l-am ,,cules'' de pe net, e din categoria 1/2 corp iar constructia nu ridica probleme deosebite. Sunt prezentate doua variante, Meteor III si Meteor IV, fara mari deosebiri intre ele iar componentele fiecaruia sunt pe cate doua pagini A4, una pentru corp si una pentru velatura si instructiuni.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #1 : 12-12-2009, 15:15:38 »

  Pentru inceput am realizat suportul de baza pentru care, legat de profilul modelului, am folosit o coperta de Certificat de ambarcatiune de agrement, cu inscrisurile de rigoare, pe care am lipit-o pentru rigidizare pe un carton de 3 mm si pe canturi am lipit o bordura pentru mascarea lipiturii. Pe suport am lipit ,,fundul'' modelului si osatura, respectiv piesele 1), 2) si coastele, urmand bordajul lateral si puntea
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #2 : 12-12-2009, 15:29:05 »

    Am decupat ,,timbrul'' cu numele si imaginea modelului de pe pagina de prezentare si l-am lipit in coltul din dreapta iar apoi am inceput sa adaug piesele de pe punte. Am lipit bompresul, copastia, urmand sa finalizez catargele si velatura. Pe parcurs ce ies din productie voi ,,planta'' fiecare componenta pe pozitia ei, si voi reveni cu imagini.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #3 : 12-12-2009, 20:40:03 »

  Intre alte alea, am terminat catargele, am ,,croit'' velele mari si am pus catargele pe pozitie. Urmeaza sa trec la etapa cu manevrele fixe iar intre timp sa fac vergile velelor si restul de vele
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #4 : 24-12-2009, 01:10:40 »

Vreau sa prezint ultimul meu ucenic si ajutor la lucru. Este ,,Mita'' si de fiecare data cand iau de pe birou obiectul in lucru, cu rapiditate ocupa locul, cu gandul, cred eu, sa ma ajute.
 Astfel am inceput ,,plantarea'' si ancorarea catargelor si invergarea velelor
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #5 : 24-12-2009, 01:15:56 »

continuare cu manevre si vele
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #6 : 24-12-2009, 01:22:33 »

catargele, velele si manevrele fixe sunt gata, urmeaza manevrele curente
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #7 : 24-12-2009, 01:50:00 »

Desi nu am dorit si nici prevazut, am fost nevoit sa recurg la un adaos. Calitatea inca netestata a cartonului din coperta folosita ca baza a dus la o curbare a acesteia din cauza aracetului iar pentru a inlatura neajunsul a trebuit sa lipesc totul pe o placa din placaj taiata la dimensiuni. Initial am scapat o injuratura dar e si un castig negandit dat fiind faptul ca placa din placaj asigura o oarecare lestare a ansamblului care dat fiind cantitatea redusa de material continut, e destul de usor.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #8 : 24-12-2009, 09:47:32 »

imi place! e un model simplu dar de efect! poate candva ma apuc si eu de corabii :)
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #9 : 24-12-2009, 14:16:49 »

Intr-adevar impresionant tinand cont ca e vorba de un model simplu.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #10 : 24-12-2009, 18:08:20 »

  tinand cont ca e vorba de un model simplu.

    Tocmai in asta e si ideia.
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #11 : 25-12-2009, 13:08:29 »

Cred ca ucenicul a facut cea mai mare parte din treaba,buna echipa si frumos lucrat ca de obicei :16:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #12 : 25-12-2009, 15:39:50 »

Sunt de acord cu Morden, se vede clar ca Mita are o pozitie productiva. Foarte fain yaht si de efect, sunt curios care a fost parerea beneficiarului. Imi plac velele, te rog sa dai cateva detalii despre cum le-ai realizat.   :13:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #13 : 25-12-2009, 21:00:31 »

....ucenicul a facut cea mai mare parte din treaba....
   Stii tu ce stii si intr-o oarecare masura e adevarat, ca la prisma, depinde de unde privesti. Multumesc si cred ca esti in pozitia care iti da posibilitatea la una dintre cele mai obiective pareri.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Yaht Meteor III
« Răspuns #14 : 25-12-2009, 21:14:46 »

.. se vede clar ca Mita are o pozitie productiva.
Imi plac velele.... cum le-ai realizat. 
   E foarte greu sa o conving sa renunte la productie si sa ma lase sa mai muncesc si eu; de multe ori impartim suprafata de lucru si nu ma deranjeaza fiind singura cu care impartasesc nebuniile mele. Sunt convins ca mi le apreciaza fiindca foarte rar isi zburleste mustatile  :11:
 Inca nu am lucrat pozele finale, sper ca maine si acolo detaliez si problema velelor desi nu cred ca e un secret pentru tine.
                                                                   :3:
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus