Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Raketa  (Citit de 3896 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Raketa
« : 26-12-2011, 18:35:30 »

    A venit momentul pentru obisnuitul cadou de sarbatori. Anul asta ,,Raketa''.
 
     Nava rapida pe aripi portante, relativ usoara fiind lucrata din aliaje de aluminiu a fost proiectata si produsa de prietenii nostri sovietici dupa un proiect din 1957 la uzinele navale ,,Marea''. intre 1959 - 1976 au fost scoase din santier 389 de bucati din care 32 au fost exportate. Printre beneficiari ne-am numarat si noi iar impreuna cu noi, bulgarii si sarbii care pe langa modelul de fata au mai luat si un alt model mai mare, ,,Kometa''
  Unul din sectoarele in care s-a bucurat de apreciere in exploatare a fost Dunarea intre Orsova si Moldova Veche, traseu cu lungimea de 100 km parcurs cu tot cu opririle din traseu in aproximativ 2 ore. Inconvenientul dat de spatiul relativ limitat fata de traditionalele nave de pasageri dotate cu saloane, bar, spatiu pentru fumatori si cabine era compensat tocmai de timpul scurt de acoperire a distantei. Odata cu dezvoltarea economiei patriei, exploatarea miniera de la Moldova Veche fiind abandonata, transportul in zona a devenit ca in multe alte zone, nerentabil, subventiile care se acordau in sens au fost sistate iar navele de pasageri si-au intrerupt activitatea. Racheta a fost retrasa in parcul de nave de la Dr. Tr. Severin, a mai efectuat periodic excursii in zona la solicitarea unor agentii de turism si isi asteapta linistita desmembrarea sau un eventual cumparator. Eventualii calatori pe traseul respectiv, locuitorii din zona care vor sa circule, n-au decat sa isi cumpere caruta, noi apreciem mult traditionalismul.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Raketa
« Răspuns #1 : 26-12-2011, 19:05:27 »

Ultima pe care am vazut-o functionand era sub pavilion ucrainian acum vreo 5 ani....
Parca avea si o dunga albastra...
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Raketa
« Răspuns #2 : 26-12-2011, 20:08:56 »

     Coloristic au fost mai multe abordari la noi, functie de compania proprietara. Cea apartinand Navrom Tr. Severin a fost alba. Giurgiu avea braul negru. Altele nu le stiu decat din evidente ca existenta nu si ca aspect. Meteorurile bulgarilor si ale sarbilor erau mai colorate, cu rosu si albastru. Dar aspectul din imagini e ultimul pe care l-am vazut.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Raketa
« Răspuns #3 : 26-12-2011, 21:16:27 »

Foarte tare sa faci asemenea nava de la 0, felicitari   :16:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Raketa
« Răspuns #4 : 26-12-2011, 21:53:13 »

   Multumesc Clau, n-as spune ca e chiar de la 0, poate de la 0 si 1/2. Acum ca e gata, sincer si fara suparare imi pare rau ca nu am folosit alte materiale. Sigur insa il reiau si pentru mine si nu mai repet greselile.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Raketa
« Răspuns #5 : 30-12-2011, 09:42:55 »

Daca o chituiesti si asta poate sa iasa mai bine, nu trebuie alt material. Vezi cum a facut nikubn portcontainerul  :14:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Raketa
« Răspuns #6 : 30-12-2011, 18:37:24 »

Tardiv de tarziu, deja e la locul ei. Mai bine de atat nu avea cum sa iasa, stiu eu ce zic cand zic ce zic. Oricum seamana destul de bine cu originalul, si ala are destule onduleuri.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus