Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 8   Mergi Jos

Autor Subiect: machete feroviare  (Citit de 55415 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
machete feroviare
« : 16-02-2012, 15:31:53 »

Lucrez acum la macheta castelului de apa din Lipanesti (din carton fireste si cu foarte multe detalii,)scara 1:43 si sper ca in curand sa pot posta posta poze cu el. In fine ideea este ca lucrez si la o gara si as vrea sa stiu de unde pot lua schite pentru o locomotiva pe aburi, cu multe detalii, pentru gara. As prefera ceva in genul T2 - 71. Sper sa pot ontine un astfel de plan. Multumesc anticipat.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #1 : 16-02-2012, 17:05:36 »

am incercat sa trimit imagini cu ceea ce am facut de trei ori si de fiecare data se cerea alte valori ale pozelor sper ca de data asta este bine.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #2 : 16-02-2012, 17:16:13 »

Cum spuneam mai devreme am in lucru si o gara care acum arata ca in imaginile pe care le vedeti dar sper ca intr/o zi sa fie gata si ea. Daca doreste cineva planuri am sa incerc sa le trimit.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #3 : 16-02-2012, 17:43:54 »

Imi cer scuze pentru faptul ca am postat gara si castelul de apa aici dar fiind direct legate de domeniul feroviar am zis ca este ok. Daca nu este pot fi mutate la alta sectiune. Din punctul meu de vedere este ok. Am vazut mai devreme un E60 01 electric am si eu planuri cu el; dar nu le pot trimite din cauza marimii fisierului cine le vrea sa lase o adresa de email si am sa le trimit.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: machete feroviare
« Răspuns #4 : 16-02-2012, 18:43:32 »

In fine ideea este ca lucrez si la o gara si as vrea sa stiu de unde pot lua schite pentru o locomotiva pe aburi, cu multe detalii, pentru gara. As prefera ceva in genul T2 - 71. Sper sa pot ontine un astfel de plan.

In primul rand daca intentionezi sa faci o diorama feroviara, topicul ar putea ramane aici. Daca te opresti la cladiri atunci ar trebui mutat.

O locomotiva cu aburi cat de cat detaliata insa mai mare (1:38, dar se poate micsora) gasesti aici: http://www.kartonbau.de/forum/index.php?page=DownloadDBData&dataID=158  ( s-ar putea sa trebuiasca sa te inscrii) si aici  ( scara 1:45)    http://bastelbogen-online.de/index.html#T12

memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #5 : 16-02-2012, 20:40:34 »

Da exact asta vreau sa fac, dar daca trebuie mutat nu este nicio problema. Asta e. In principiu vreau sa fac o gara cu o garnitura de tren . Am luat chiar acum de pe un site italian (dat de voi si intra in categoria free) mai multe machete de trenuri si vagoane pentru care multumesc. Voi incepe sa lucrez dar trebuie marite pentru ca sunt la scara HO. Oricum multumesc pentru gazduirea in situk vostru sper sa va fiu de folos la un ,moment dat (ma refer la cei care doresc planuri - cele facute de mine, evident, cum este si cazul castelului de apa care era la o scara mult mai mica)
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #6 : 17-02-2012, 18:41:28 »

am inceput sa lucrez la un vagon de "bagaje" care sper sa fie gata curand  la sfarsit ar trebui sa arate cam la fel ca in poza. Pa
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #7 : 18-02-2012, 10:51:51 »

am sa va arat ce am lucrat aseara. Nu a iesit ce as fi vrut dar cred ca ma cam grabesc si nu am nici toate sculele de care am nevoie. Trebuie sa le achizitionez urgent. Sper ca totusi sa va placa...

memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #8 : 18-02-2012, 10:54:44 »

si acum ultimele. In stadiul asta am ajuns cu lucrarea
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #9 : 18-02-2012, 20:32:15 »

Iese din ce in ce mai rau dar macar stiu de unde. Asa arata inainte de a pune pe vagon detaliile... Poate data viitoare iese mai bine.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #10 : 18-02-2012, 20:45:04 »

Iese din ce in ce mai rau dar macar stiu de unde.
Fa rost de o lama de cutter mai buna, sau mergi la tehnica medicala si ia niste lame de bisturiu.
Vezi sa nu apesi prea tare pe ele sa nu se rupa.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #11 : 18-02-2012, 22:09:21 »

Multumesc pentru sugestie Papy, asa am sa fac dar in afara de cutere mai am nevoie de niste potricale pentru taieturile rotunde . In fine ma descurc eu. Multumesc pentru postare.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #12 : 19-02-2012, 15:50:20 »

Gata aproape am terminat. Sa dori sqa aveti in vedere faptul ca este prima macheta strict feroviara dupa multi, multi ani asa ca ... Oricum nu a iesit cum imi diream dar acum stiu ce trebuie facut. Imediat ce termin cu asta ma apuc de locomotiva GR 950 pe care o am deja pe carton si incep de maine sa tai la ea. Sa vad ce o sa iasa. O duminica placuta la toti. Pa
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #13 : 19-02-2012, 18:37:12 »

Cateva cuvinte, daca le consideri critici macar sa fie constructive, adica sa le ai in vedere la urmatoarele machete: acoperisul e stramb, tampoanele sunt puse in unghi (adica strambe) ai urme de lipici care dau un aspect urat si nu ai retusat canturile.
O sugestie, poti face din carton 2 bucati de sina pe care sa asezi macheta, va arata cu totul altfel, asta daca nu o pui intr-o diorama.
Cam atat, asteptam pozele finale. 
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #14 : 19-02-2012, 19:11:12 »

Ai perfecta dreptate Papy. totu e naspa dar crede-am ca este prima macheta feroviara dupa aproape 30 de ani. oricum incerc ca pe urmatoarea sa o fac cu mai mult mimt de raspundere si mai ales intr-un timp mai lung. Acum m-am grabit sa o termin ca sa raman pe feroviare. Sper ca am reusait si ca administratotul nu-mi va muta postarile pe arhitectura. Multumesc pentru precizari. pa
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Pagini: [1] 2 3 ... 8   Mergi Sus