Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Mergi Jos

Autor Subiect: machete feroviare  (Citit de 55385 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #60 : 17-04-2012, 07:42:50 »

Este frumos ce faci, dar eu iti propun sa faci o inbatrinire pe cladire culorile par prea tari pentru aceasta cladire adica prea tipatori dar daca dai cu o solutie de vopsea inchisa marou spre negru foarte tare diluata poata sa arata mai real, dar trebuie avut grija sa nu se indoaie cartonul prea tare asadar eu zic sa pui si niste aracet in acea solutie foarte putin in felul acesta dupa uscare se trage la loc indoitura. Dar cu mare grija!!! Spor!
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #61 : 17-04-2012, 08:12:23 »

ok incercam si multumesc pentru sfat! :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #62 : 17-04-2012, 16:53:08 »

 Excelemt lucrat. Felicitari  :16: :16: :16: :16:
Este frumos ce faci, dar eu iti propun sa faci o inbatrinire pe cladire culorile par prea tari pentru aceasta cladire adica prea tipatori dar daca dai cu o solutie de vopsea inchisa marou spre negru foarte tare diluata poata sa arata mai real, dar trebuie avut grija sa nu se indoaie cartonul prea tare asadar eu zic sa pui si niste aracet in acea solutie foarte putin in felul acesta dupa uscare se trage la loc indoitura. Dar cu mare grija!!! Spor!
@ Wittman40 , sunt de acord cu tine, dat...... poate aceste tehnici de inbartanire si de invechire nu sunt suficient de bine stapanite ( sau poate chiar de loc) de @ Cos, asa ca.......
ok incercam si multumesc pentru sfat! :14:
Inainte de a incerca asa ceva, incearca pe o bucata de carton si nu direct pe model sau macheta. Daca-ti place cum iese, poti incerca si pe macheta sau model, dar....... Mai bine verifica-ti abilitatile pe un carton, altfel risti sa deteriorezi macheta iremediabil. De mai bine de un an de zile am promis ca am sa deschid un topik cu diverse tehnici de wash , inbatraniri........ asa ca .... promit solemn sa-mi fac timp pentru asa ceva.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #63 : 17-04-2012, 17:21:00 »

Va multumesc mult la amandoi pentru sfaturi.  :14:  Pentru astfel de lucruri am decis sa sa inscriu pe acest site si iata ca am avut dreptate. Spor la :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #64 : 17-04-2012, 19:36:04 »

Iata stadiul la care am ajuns azi cu depoul la care lucrez.  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #65 : 17-04-2012, 19:36:45 »

Alte poze
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #66 : 19-04-2012, 22:06:54 »

In seara asta am lucrat numai la clantele de la usa mica. Am  reusit sa o termin numai pe cea din interior si iata ce a iesit. La sfarsit sunt imagini cu partea din afara dar nu este gata. Spor  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #67 : 19-04-2012, 22:15:07 »

Super clanta, cat are 2mm sau mai putin??  :28:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #68 : 19-04-2012, 22:32:58 »

Multumesc pentru aprecieri  :14: unele dintre dimensiuni sunt sub 2 mm.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #69 : 25-04-2012, 16:43:29 »

Azi am reusit sa termin fermele de la depou si sper sa-l termin pana la 1 mai ca apoi sa ma ocup de tema pe care mi-am ales-o pentru concurs. Sa va arat ce a iesit. Mai am iluminatul halei si tunelul dintre sine... si mai sunt dar...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #70 : 25-04-2012, 16:50:52 »

Si iata cum arata un corp de lumina, evident inainte de a fi finisat si pus in functiune. in hala vor fi doua.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #71 : 29-04-2012, 22:31:27 »

Zilele astea am lucrat un pic la depou si acum am sa postez ce am facut. Trebuie sa va spun ca piesele nu sunt inca montate definitiv si nici finisate, dar vreau sa va arat cum a iesit pana acum. Am facut trei poze la intrarea in depou, am masurat usa si totul este ok dar in poza apare ca si cand ar fi stramba. Cred ca din cauza unghiului din care fac pozele. Oricum asta a iesit.
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #72 : 29-04-2012, 22:33:44 »

Nu am putut rezista tentatiei de a pune si celebra sirena CFR-ista. Mai pun cateva poze...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #73 : 29-04-2012, 22:34:56 »

Mai pun doua poze si gata. Spor la toti si mult respect !  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #74 : 30-04-2012, 12:06:27 »

Azi am finalizat instalatia electrica asa ca este lumina in depou si se poate lucra si noaptea. Sa va arat ce a iesit... Respect  :14: si spor  :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8   Mergi Sus