Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Mergi Jos

Autor Subiect: machete feroviare  (Citit de 55388 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #75 : 30-04-2012, 13:42:42 »

Frumos deja este lumina se poate lucra in trei schimburi, eu asi face un mic atelier linga si in interior tot felul de scule ce se necesita la repararea locomotivelor, ce zici?
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #76 : 30-04-2012, 14:24:16 »

Multumesc Wittman, eu la inceputul lucrarii am intrebat daca ar merge un mic atelier si nu mi-a raspuns mineni asa ca am renuntat. Ideea este foarte buna si bineinteles ca voi trece la treaba. Am sa pun un banc de lucru si diferite scule. Multumesc inca o data Wittman. Ai intotdeauna niste idei "beton".  :14: Multa stima
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #77 : 30-04-2012, 21:38:37 »

Azi am finalizat instalatia electrica asa ca este lumina in depou si se poate lucra si noaptea.
Foarte frumos  :27:  , acum trebuie sa lucrezi si noaptea.  :)
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #78 : 30-04-2012, 22:42:09 »

Iti multumesc mult pentru aprecieri  :14: . Da Claudiu mi-a spus si Wittman. "Vai de capul meu"... :))  Asta am vrut asta am... :)  Cu mult respect si spor la  :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #79 : 30-04-2012, 22:52:15 »

Vreau sa-ti arat o macheta a doua macheta de blindate pe care l-am facut a fost un T-34 pe care l-am facut dupa desenele gasite pe www.onwar.com la scara 1/87.S-a intimplat ca am facut intr-o zi doar baza tancului si l-am lasat vreo doua saptamini fara sa-i fac ceva, intr-o seara de vineri nevasta s-a dus la servici (era pe schimbul III) m-am apucat de ea si dimineata la venirea ei de la lucru l-am primit cu macheta facuta gata, pina la vopsire. In simbata acela l-am si vopsit si pe duminica era gata in aceasta forma:

memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #80 : 01-05-2012, 00:25:54 »

Doamne Dumnezeule, ce ai in mainile alea frate de faci chestii din astea. Asta este pentru mine modelism . Din nou palaria in fata ta. felicitari, desi sincer este prea putin pentru ce faci.  :14: :14: :14: :27: :27: :27:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #81 : 01-05-2012, 14:51:13 »

Dupa ce mi-a aratat Wittman ce a facut noaptea am trecut la treaba si iata ce a iesit dupa vreo trei ore.Mai am de lucru un pic la tabloul de comenzi si vopsitul.A ... sa nu uit este vorba de o masina de gaurit MG 14 care isi va gasi locul in depou. Multumesc Wittman  :14: . Respect pentru toti si spor la  :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #82 : 01-05-2012, 15:36:30 »

Excelent.  :27: :27: :27:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #83 : 01-05-2012, 16:06:59 »

MUltumesc frumos Tavi ... :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #84 : 01-05-2012, 19:51:28 »

Frumos, spor in continuare!
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #85 : 01-05-2012, 20:45:39 »

Multumesc Wittman  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #86 : 13-05-2012, 21:58:27 »

Revin cu masina de gaurit MG 13 pe care in seara asta am vopsit-o in stilul "uzat". Am facut asta pentru ca vreau sa vad daca pot face acest lucru asa ca astept sugestii critici si pareri.  Stima si respect  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #87 : 14-05-2012, 19:37:18 »

Arata destul de bine. Daca-i faci un wash cu umbra naturala ( burn sienna) sau umbra arsa o sa iasa si mai bine. Nu exagera cu washul. Cu o pensula Nr 3-5 cu par cat mai dur aplici un "wash" ; inmoi pensula in umbra naturala , iar apoi cu un servetel cureti pensula pana nu mai ramane aproape nimic pe fitele de par, apoi cu pensula (cu parul ) aprape uscat tufuiesti intreg ansamblui masinii de gaurit. La sfarsit cu un creion cu mina destul de dura  (poti incerca si cu un "B") "freci" marginile (colturile) masinii de gaurit , dar nu exagerat, pentru a imita otelul uzat.
 Spor  :14: :14:
 P.S. Incearca fara frica.... daca ai gresit sau nu-ti place cum iese, o revopsesti si incepi de la inceput cu invechitul........ Exista multe tehnici , chiar si cu saramura, sau cu pasta de dinti, dar despre toate astea.... mai tarzior dupa ce te mai deprinzi cu tehnicile de vopsire. Incearca si putin sa te joci cu "lumini si umbre" ..... Pentru asta folosesti washul cu alb , peste Burn sienna.
 
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #88 : 14-05-2012, 19:45:39 »

Multumesc pentru sfaturi Tavi. Din punctul meu de vedere a iesit groaznic dar fara perseverenta n-o sa reusesc asa ca mai incercam. Stima si respect  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #89 : 14-05-2012, 19:50:49 »

Multumesc pentru sfaturi Tavi. Din punctul meu de vedere a iesit groaznic dar fara perseverenta n-o sa reusesc asa ca mai incercam. Stima si respect  :14: :14:
Draga COS, nimeni nu s-a nascut invatat....... fiecare dintre noi a plecat pe acest drum la fel ca si tine...... La inceput rezultatele au fost ...... cumplite, dar ....dupa mai multa insistenta si perseverenta au inceput sa apara si rezultatele.
 Nu-ti fie frica....... incearaca si ai sa ramai uimit cat de bine poate sa iasa, vorba aia.... pofta vine mancand , iar rezultatele numai dupa munca si rabdare.
 SPOR. :14: :14:
 P.S. Pentru ori si ce nelamurire nu ezita sa ceri parerea si garantez ca ti se v-a raspunde. :14:
memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8   Mergi Sus