Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8   Mergi Jos

Autor Subiect: machete feroviare  (Citit de 55589 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #90 : 14-05-2012, 21:05:15 »

Eu zic orice daca vopsesti si vrei sa dai weathering adica inbatrinire incearca prima data pe o bucata de carton ca sa poti exersa in rest bafta la pigulit!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #91 : 15-05-2012, 09:42:08 »

Ideea de a realiza o masina de gaurit pentru atelierul tau este geniala.  :27:
Si pentru ca ai cerut "sugesti critici si pareri" iar in continuare vrei sa iti vopsesti machetele, sugestia mea este de a vopsi fiecare piesa separat inainte de lipire, oricat de mica ar fi  ::) , stiu ca este mai greu dar rezultatul te va surprinde.
Binenteles poti vopsi mai multe piese "in bloc", atunci cand ele au aceiasi culoare.  :14:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #92 : 15-05-2012, 10:11:24 »

Multumesc pentu sfat si am sa trec la treaba, adica am a refac lucrareanu de alta dar chiar imi place ca ceea c fac saiasa cum trebuie. Multumesc inca o data  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #93 : 15-05-2012, 10:40:32 »

Cu placere, daca ti-ai corecta postarile  :8:  in cele 30 de minute pe care le ai la dispozitie... ce bine ar fi.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #94 : 31-05-2012, 20:00:14 »

Dupa cum spuneam si la vioara am lucrat saptamana asta ca un apucat si am reusit sa termin si doi copaci pe care trebuie sa ii vedeti si sa comentati realizarea lor ca sa imi dau seama daca au iesit bine sau nu. Va multumesc anticipat si va doresc spor la modelit ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #95 : 31-05-2012, 20:01:14 »

A ... sa nu uit cei doi copacei isi vor gasi locul langa depoul la care inca mai lucrez..
Stima sincera  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Ice Age

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #96 : 11-06-2012, 15:16:38 »

au iesit bine, scara e cam 1:16 la cum arata.
spor
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #97 : 11-06-2012, 16:53:44 »

Multumesc scara este de 1: 43 Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cristake74

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #98 : 29-07-2012, 19:22:14 »

Excelenta lucratura, pe alocuri chiar foarte misto si din punct de vedere al ingeniozitatii - ceea ce si trebuie la modelismul "de casa".

La copacei, poate as mai incerca lipirea unor mici crengute mai in jos pe tulpina, sub inceputul coroanei - un fel de crengi tinere, ceva de gen. Si daca se prevede a fi copaci "domestici", adica nu de aia de padure, chiar si o vopsire cu var.
 :27:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #99 : 15-08-2012, 23:59:25 »

Acum ca am terminat macheta pentru concurs pot continua cu diorama ferovira. Pentru ca am costatat ca depoul contruit de mine este cam scurt :23:  am cautat o locomotiva mai mica si am gast pe http://www.zioprudenzio.it/fok-train.html un GR 60 din 1907 pa care aproape l-am terminat (in 4 nopti la tara). Prmele imagini promit sa le postez maine.Inainte de asta trebuie primesc acordul moderatorilor caci, fiind un model free l-am facut la scara 1/43 si am facut si unele modificari (docamdata doar rotile ni mai sunt pline ci le-am facut cu spite, dar mai urmeaza si altele) Imediat ce primesc acordul moderatorilor am sa postez imaginile. Respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: machete feroviare
« Răspuns #100 : 16-08-2012, 09:20:49 »

Imediat ce primesc acordul moderatorilor am sa postez imaginile.
De acord  :14: 
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #101 : 17-08-2012, 01:48:22 »

Asacum am promis iata primele imagini cu locomotiva GR 60 la care lucrez...
 
Stima sincera si spor la  :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cristake74

  • Vizitator
Re: machete feroviare
« Răspuns #102 : 17-08-2012, 19:41:16 »

Nu-i rau modelul, totusi daca m-ar lua cineva pe nepregatite, as mormai mult pana sa scot un "hm... automotor"... Dar daca la catastif scrie ca e locomotiva, atunci se vede ca ma pot insela lesne. Executia modelului e, dupa obicei, cam ireprosabila.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: machete feroviare
« Răspuns #103 : 17-08-2012, 21:56:50 »

Am sa prezint numai cateva date (adica pe cele pe care le am) despre locomotiva cu aburi GR 60. Ea a fost contruita intre anii 1907 si 1930 in doua variante, respectiv FS si CUBE (care era mai  scurta, de unde si numele). Din nefericire nu am gasit poze decat in format pdf pe www.finescalemuc.de la fs60 motrice vapor-cubo-ital. O seara buna sa aveti domnilor, stima sincera si spor la  :18:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: machete feroviare
« Răspuns #104 : 17-08-2012, 22:45:06 »

Sincer spus mie personal nu imi place eu vad lucrarea ta de diploma cel pentru concurs o opera de arta fata de acesta, te rog fii mai sever fata de tine si incearca sa faci machete de categoria mai ridicata.
Fara suparare e doar parerea mea, stima!
memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8   Mergi Sus