Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Cutit circular  (Citit de 12719 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Profiler

  • Vizitator
Cutit circular
« : 16-12-2009, 14:04:07 »

Salutare tuturor!
Vreau sa va relatez cum m-am pricopsit cu un astfel de instrument. Poate se numeste altfel, dar eu asa ii spun, fiindca este destinat taierii unor cercuri.  :14: Evident, pentru un modelist, auto mai ales, acest device simplifica mult lucrul.  Sunt binecunoscute cutitele produse de Olfa si alte companii, cu singura problema ca la Chisinau ele nu sunt de gasit sub nici o culoare. Pe de alta parte, sa comand unul de pe net m-ar fi costat de doua ori cat cutitul, asa ca am renuntat la ideie. Dar asa cum un moldovean rar se opreste in fata greutatilor, an cautat cai ocolite de a-mi satisface necesitatea in acest instrument.
Fiind inginer de formatie, am decis sa-mi fac eu singur unul, asa ca pentru asta am cautat ceva vreme prin magazinele de instrumente si materiale de constructie cam ce ar merge ca semifabricat. In final, atentia mi-a fost atrasa de un dispozitiv de gaurire pentru faianta si lemn care, sincer, nam habar cum se numeste in romana. Rusii ii zic "balerina" si arata ea astfel


M-a interesat in primul rand rigla hexagonala si suporturile cutitelor, care aveau sa devina baza cutitului. Dupa ceva experimente, s-a ajuns la urmatoarea constructie:


Cred ca nu este nevoie de mari explicatii - am taiat cutitele care erau si am facut din ele placi de fixare a acului (de la un compas mai vechi) si cutitului (un cutit simplu de modelit). Neajunsuri desigur sunt - in primul rand - diametrul minim este de 12 mm, intr-al doilea - se uzeaza rapid suruburile de fixare din cauza fortei mari aplicate, dar asta cred ca tine mai mult de faptul ca le strang eu prea tare  :20:

In final, trebuie sa zic ca cutitul meu taie si carton de 2 mm fara stress - uite si dovada :)

A propos, rotile la retrocar anume cu el is taiate  :14:

Deci, cine vrea sa-si faca - spor la treaba, fiindca nu este greu de loc, e nevoie de un polizor (sau un flex, eventual) si niste maini dibace. Daca sunt intrebari - welcome :)
 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #1 : 16-12-2009, 14:42:23 »

Faina idee, si cred ca am s-o pun in aplicare ,ca singura conditie sa nu-mi ceri taxa de autor :10:  . In caz ca o sa intampin greutati am sa strig dupa ajutor  :6:  Pana atunci ..... spor la pigulit
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #2 : 16-12-2009, 15:22:35 »

sa fi vrut taxa. ma apucam sa fac mai multe si le vindeam  :2: dar asa - fiecare e liber sa se foloseasca da inventie  :14: a propos, cum se numeste dragovenia asta in romana?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Cutit circular
« Răspuns #3 : 16-12-2009, 16:52:30 »

Cei de la Olfa ii zic "cu?it pentru taiat cercuri" deci nu te-am lamurit in privin?a denumirii.... putem sa o lasam ca "balerina" ca suna fain  :2:  dar poate totu?i ?tie cineva exact.
Ideea este buna si dupa cate vad nu are nici un stres la cartonul de 2mm, foarfeca sigur l-ar strivi pu?in pe diametru.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #4 : 16-12-2009, 17:23:00 »

Cei de la Olfa ii zic "cu?it pentru taiat cercuri"

nici nu s-au complicat prea tare sa-i dea o denumire :D

Ideea este buna si dupa cate vad nu are nici un stres la cartonul de 2mm, foarfeca sigur l-ar strivi pu?in pe diametru.

asta e cel mai mare plus al sau - uite azi am taiat niste chestii mai putin comune ca forma, pentru un proiect nou, au iesit aproape ideal de identice, ce-i drept, a durat pana am elaborat un algoritm de taiere, ca sa nu schimb diametrul de fiecare data. acush bag si poze
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #5 : 16-12-2009, 17:29:45 »



sunt toate 12 din arcuri de cerc, si sa le fi taiat cu foarfeca, le aruncam  demult cat colo. si evident, aveau sa aiba marginile  destul de proaste. acum insa pot sa economisesc foaaaarte mult timp la slefuit  :11:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #6 : 16-12-2009, 17:33:17 »

      Faina scula. Am si eu ceva asemanator dar pentru decupari in lemn (diferenta de cutit si sistem de prindere). Inca nu ma gandisem la o analogie pentru carton dar ideea e de retinut.
memorat

Rapa2k9

  • Modelist
  • Mesaje postate: 13
Re: Cutit circular
« Răspuns #7 : 16-12-2009, 21:38:59 »

Faina idee, eu m-am grabit si am luat un cutter Olfa daca am fost lipsit de inventivitate.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #8 : 16-12-2009, 23:29:47 »

pai cred ca si eu luam unu, daca gaseam pe aproape, dar asa cum nu sunt.... :)
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #9 : 16-12-2009, 23:44:37 »

Felicitari Profiler pt scula.
Stai linistit ca si Olfa are un neajuns fata de diametrul minim de taiere si oricum sa tai mai mic de 1cm cu scula gen compas e o '' fericire maxima''. Oricum am vazut in piata niste preducele aduse tot de la voi la set de 6 si de 12 pt diametre d-astea mici si care isi fac datoria cu succes.
 
Spor
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #10 : 17-12-2009, 09:14:52 »

preducele aduse tot de la voi la set de 6 si de 12 pt diametre d-astea mici si care isi fac datoria cu succes.

daca se poate - poti sa pui o poza-doua cu aceste ustensile? denumirea nu-mi spune absolut nimic :8:
a propos, diametrele mici - de la 2 la 6 mm eu le tai cu ajutorul unor bucati de antena de radio telescopica, cu capetele prealabil ascutite - e destul de comod, atat ca se tampesc repede si, daca-i dai cu ciocanul mai tare, se mai si indoaie.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Cutit circular
« Răspuns #11 : 17-12-2009, 19:05:26 »

Pentru diametre relativ mici folosesc un cleste-preducea.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #12 : 17-12-2009, 21:48:33 »

am vazut in piata niste preducele 
Spor

   Si eu as fi interesat de amanunte ca de mult timp caut asa ceva
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: Cutit circular
« Răspuns #13 : 18-12-2009, 02:11:55 »

felicitari ! :14: :16: :16: super tare acum vei face niste extra roti  :12: eu inca ma chinui cu  :18: pana voi veni in ro sa imi iau ceva din vechile scule :8:
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #14 : 18-12-2009, 15:03:53 »

Dragos, merci. stiu asa device, dar vai, nu pot gasi de vanzare. si nu e scump - vre-o 4-5 euro, parca, dar nu se prea vad.

memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus