Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Cutit circular  (Citit de 12736 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #15 : 18-12-2009, 15:35:15 »

Arata cam asa si se gasesc in seturi de 6 si 12 bagate intr-o trusa de plastic albastra cu folie transparenta in fata ca in genul celor in care se tin surubelnitele si poate fi roluita.
Un alt device pt facut gauri mici sint acele de seringa, in special cele pt uz veterinar pt ca sint in totalitate de metal si poti sa dai linistit cu ciocanul in ele . O sa fac poze la al meu si sa va spun cum trebuie construit, deocamdata nu am aparatul foto care face macro.
 
Spor
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #16 : 18-12-2009, 19:01:15 »

o! merci, acum stiu ce trebuie sa caut. si asteptam pozele cu acele de seringa :)
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #17 : 20-12-2009, 23:01:09 »

Arata cam asa si se gasesc in seturi de 6 si 12 
Spor
   
       Si daca eu nu gasesc asa ceva la cei ce au mai ramas din vechiul imperiu prin piata, crezi ca as indrazni prea mult sa apelez la ,,suna un prieten'' ?
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #18 : 23-12-2009, 13:24:03 »

   
       Si daca eu nu gasesc asa ceva la cei ce au mai ramas din vechiul imperiu prin piata, crezi ca as indrazni prea mult sa apelez la ,,suna un prieten'' ?

Poti apela cu incredere
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #19 : 23-12-2009, 15:41:40 »


Poti apela cu incredere

     Iti multumesc pentru disponibilitate, azi am gasit. Oamenii aveau de mult asa ceva dar nu erau expuse si nici nu stiau cum se cheama. Dupa ce le-am explicat cu lux de amanunte au realizat fenomenul si am intrat in posesia unei truse de 6 buc. De 12 buc. nu au si abia prin martie mai merg dupa marfa, dar e suficient ce am gasit.
                                                       Spor!
memorat

Rapa2k9

  • Modelist
  • Mesaje postate: 13
Re: Cutit circular
« Răspuns #20 : 23-12-2009, 17:50:51 »

Traian unde ai gasit setul si la ce diametre sunt?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Cutit circular
« Răspuns #21 : 23-12-2009, 17:56:34 »




Este o intrebare pe care vreau sa o pun de cateva zile bune:
Ce macheta futurista faci cu asemenea piese ?
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #22 : 23-12-2009, 18:01:48 »

In piata noua, pe stanga a 4a ,,vizuina'' si are D= 3 -4 -5 -6 -7 -8 mm
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #23 : 19-10-2010, 19:12:47 »

Si o noua scula pt decupat gaurit.
Cred ca va prindeti din poza care e treaba cu ea . Pui cartonul intre placa de baza si pleziglas , asezi bara de metal in locasul potrivit si lovesti cu ciocanul . Aveti si un plan daca doriti sa o construiti.
 
Spor
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #24 : 20-10-2010, 10:20:27 »

Si o noua scula ........
 
Spor

              Supermeseriasa, mi-ai luat-o inainte, aveam si eu programat sa postez asa ceva.
 
   Resita- diferenta e in primul rand prin faptul ca poti centra mult mai usor pozitia gaurii atunci cand se cere precizie iar in plus diametrul interior va fi exact cel dorit si nu largit de grosimea peretelui preducelei. Dezavantajul e ca daca ai nevoie de ,,capacele'' nu intotdeauna ies perfecte din cauza uzurii muchiilor taietoare dar asta se poate remedia prin frecare pe o bucatica de smilgher foarte fin atunci cand e necesar. Functionarea e foarte simpla, singura grija e sa nu iti dai cu ciocanul peste degete.
  Mai mult iti explica Ice ca nu vreau sa ii fur placerea.
                                                                         Spor!
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Cutit circular
« Răspuns #25 : 20-10-2010, 11:46:13 »

Nu stiu ce ar fi de explicat mai mult la ea , mai exact zi ce nu ai inteles si iti explic.
Dispozitivul e format din doua placi, una de metal si deasupra una de plexiglas cu gauri perpendiculare pe suprafata lor , perfect alineate ca si continuitate de pe o placa in alta datorita celor doua ghidaje de linga surubul de stringere.
Traian daca doresti poti dezvolta si tu .
 
Spor
memorat
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus