Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Jos

Autor Subiect: MIG 21 MF  (Citit de 31679 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tudor

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #30 : 07-05-2012, 21:41:10 »

Vopseaua aia face avionul sa arate trasnet chiar daca nu prea e detaliata....si pana la urma problemele fac modelitul interesant ,gandesc eu.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #31 : 07-05-2012, 22:31:03 »

...........in afara de vopseaua metalizata este cam praf kitul ma gandeam ca fiind o reeditare.....
Adevarul este ca sunt kituri si kituri, unele mai bune , altele mai putin bune, unele mai detaliate iar altele.......... dar... asta nu inseamna ca daca un kit nu este exact asa cum ne-am fi dorit , nu putem sa scoatem ceva din el (din kit) de exceptie. Ideea este sa ne dorim din suflet acest lucru, sa vrem cu adevarat sa realizam ceva de exceptie. Sunt modelisti in lume cu nume greu, care canteresc mult in balanta artei modelistice, care din doua bucati de lemn realizeaza adevarate opere de arta, care din doua coli de carton realizeaza un adevarat imperiu al frumusetii modelistice. Ca idee.... ai urmarit cateva din lucrarile magnificei Doris ???????
 Deci...... din prisma mea si din punctul meu de vedere greselile unui kit se pot remedia , lipsa de detalii ale unui kit nu constituie un obstacol in realizarea unei adevarate opere de arta , toate acele lipsuri se pot rezolva, mai ales acum cand Mr. Gugu ne ajuta cu tot ceea ce vrem............. deci...... SORY......... nu ai nici o scuza  :10: :10: . Daca voiai un kit mai......... perfec , trebuia sa alegi altul, care credeai de cuvinta ca este .....perfect  :P :P  , dar, din experienta mea..... nu exista un asemenea kit pe piata , cel putin pana in acest moment .
 Sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar...... am interpretat postarea ta ca pe o scuza la observatiile mele.
 Nu-mi permit sa dau sfaturi si indicatii, dar....... simte cartonul pe care-l modelezi nu cu mainile....... simte-l cu inima , iar atunci ai sa vezi diferenta, ai sa te minunezi ce ceea ce poti realiza cu inima . Mainile sunt numai niste instrumente ajutatoare, in schimb....... adevarata pasiune , adevarata pricepere si daruire vine din suflet. Trateaza modelul ca atare si el te v-a rasplatii exact dupa meritele tale, exact dupa felul cum il simti si il vezi tu.
 Respecte Profunde....... si sper sa nu te fi suparat.
 :14: :14:
 P.S. Tot ceea ce ti-am scris , ti-am scris ca de la om la om, ca de la prieten la prieten, ca de la frate la frate. M-am adresat tie ca la un mebru al familiei, ca un membru al familiei MODELISM , ca doar asta suntem, O FAMILIE. :14: :14: 
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #32 : 08-05-2012, 10:45:30 »

Si eu spun acelasi lucru, mare grija la finisare, in rest sa vedem continuarea!
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #33 : 08-05-2012, 15:29:10 »

Salutare.....niciodata nu o sa ma supar pe voi baieti ce naibilui ca doar nu sunt din plastilina si pe deasupra si asta este scopul forumului.....ma bucur ca ma considerati membru al familiei si ca atare nu este ABSOLUT nici o suparare.....voi face tot ce pot sa  iasa cat mai bine dar nu azi, ma simt obosit si nu am chef deloc


RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #34 : 10-05-2012, 11:13:40 »

Salutare Tavi...ai dreptate am comis o gafa cat mine de mare si culmea e ditamai de mare...abia azi sesizai problema.....apare in poze dar eu nu am avut ochi ptr ea....se vede cine e mai bine informat....
RESPECT MAXIM
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #35 : 10-05-2012, 18:28:04 »

Salutare Tavi...ai dreptate am comis o gafa cat mine de mare si culmea e ditamai de mare...abia azi sesizai problema.....
Ma bucur ca ai inceput sa descoperi problemele.
 Fiind un membru al juriului am sa tratez fiecare lucrare ca atare, asa ca ..... nimanui nu am sa-i exemplific problemele, greselilesau ...hibele. De asemenea fiecare lucrare am sa o "vad" exact asa cum este ea si nici in ruptul capului nu am sa "tin vreun concurent in brate" , fiecare v-a fi punctat exact dupa cum a lucrat.
 Toate bune si frumoase , dar..... ideal ar fi sa prezinti defectele sesizate sau intampinate si sa ne povestesti si noua modul de rezolvare a acestora.
 Stima si respect zburatorule . :14: :14:
 Al vostru , zapacit pentru eternitate...... Tavi
 
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #36 : 11-05-2012, 21:02:31 »

Salutare....momentan nu lucrez la avion dar am doua probleme mari una la carlinga in  spatele scaunului sus si a doua in bot langa tubul pitot este o priza de aer inversa pe care eu am sarito pur si simplu...rezolvare au amandoua dar trebuie sa lucrez cu grije ca stric restul......intradevar graba strica treaba.....adevar este
RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #37 : 13-05-2012, 23:31:33 »

Salutare...continui lucrul la MIG 21 cu trenul de aterizare+ verinele aferente+ trapele trenului de aterizare...deocamdata atata.....
RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #38 : 14-05-2012, 12:42:42 »

Salutare.....azi am gasit niste poze cu o scara la carlinga avionului probabil ptr accesul pilotului...as vrea sa o atasez machetei se poate?
RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #39 : 14-05-2012, 12:45:41 »

Scuze ca am uitat....mentionez ca scara o fac dupa desene facute de mine nu o am de nicaieri.....
RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #40 : 16-05-2012, 11:22:50 »

Salutare.... am mai construit  2 blocuri PRND si rezervorul suplimentar.....

RESPECT MAXIM
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #41 : 16-05-2012, 12:41:16 »

Cu criza asta mare ii mai pui si rezervor suplimentar,  :))  fain asa mai departe!
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #42 : 16-05-2012, 13:07:44 »

Salut prietene....am gasit niste poze pe net in care rezervorul suplimentar era prevazut cu un capac mare si era folosit ptr transport de bagaje personale.....

RESPECT MAXIM
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #43 : 17-05-2012, 16:53:02 »

Salutare....am fixat  trenul de aterizare si am mai lucrat la prizele si alte chestii de pe avion.....continuam lucrul maine.....

RESPECT MAXIM
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: MIG 21 MF
« Răspuns #44 : 17-05-2012, 20:06:09 »

Ma aptin de la comentarii. Acestea le vei primii odata cu punctele (notele) din partea mea, pana atunci...... spor la MIG-uit.
 La PRND-uri faci si proiectilele reactive ????? :)) :)) :)) :))
memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Sus