Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Jakovlev - Jak 11 - Geli nr. 16  (Citit de 3599 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Jakovlev - Jak 11 - Geli nr. 16
« : 03-05-2012, 22:44:12 »

Biroul de proiectare sovietic Jakovlev a inceput proiectarea acestui avion de antrenament la mijlocul anulului 1944, prin urmare rolul sau in WW2 a fost minor.
Primul prototip a zburat in anul 1945 fiind echipat cu un motor cu sapte cilindri in stea Shvetsov Ash-21.
La acest avion au fost folosite aceleasi aripi ca la JAK3 U iar fuzelajul era realizat mixt cu lemn si metal.
Postul pilotului si copilotului erau asezate in tandem si aveau cupole glisante separate.
Uniunea Sovietica a produs in total 3859 de JAK11 intre anii 1944 - 1955. 
Caracteristici tehnice:
  • rol - avion de scoala si antrenament. 
  • echipaj 2 persoane - instructor si elev
  • lungime 8.2m
  • anvergura 9.4m
  • motor - Shvetsov ASh-21 730 CP
  • viteza maxima 510 km/h
  • raza de actiune 1250 km
  • plafon de zbor 7500 m
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Jakovlev - Jak 11 - Geli nr. 16
« Răspuns #1 : 03-05-2012, 22:55:34 »

Kitul l-am primit cadou si este primul kit Geli pe care l-am vazut. Multumesc  :14:
Nu este un kit-revista asa cum suntem obisnuiti ci este format din mai multe elemente separate.
O coperta intresanta care lasa sa se vada piesele viitoarei machete mi s-a parut foarte originala, pe ea sunt tiparite caracteristicile avionului, instructiunile de asamblare detaliate impreuna cu ceva poze si la final o poveste despre Geli.  :P
Structura avionului si schemele de asamblare sunt tiparite pe carton de 0,5 - un lucru bun.
Invelisul avionului este tiparit pe carton velin iar cerneala este metalizata - alt lucru bun, din pacate acuratetea liniilor tiparite nu este la nivelul tipariturilor de azi, dar asta nu poate fi o problema.
Alte elemente din acest kit sunt coala de celuloid transparent pentru cupola si structura cupolei cu trenul de aterizare si ceva elemente de interconectare, ultima poza.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus