Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Vopsea  (Citit de 25178 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Vopsea
« Răspuns #15 : 20-05-2012, 21:13:41 »

Eu prefer sa imi vopsesc cartoanale cu acrilice si folosesc emailuri doar in cazul in care nu am nuanta potrivita.
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Vopsea
« Răspuns #16 : 21-05-2012, 19:21:17 »

 :12: Multumesc la toti pentru raspunsuri, abia azi am apucat sa citesc tot  :))
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Vopsea
« Răspuns #17 : 28-05-2012, 11:14:23 »

Bravo Tavi pt postul tau despre vopsele .
Sint binevenite si urmatoarele discutii cu tehnici de vopsit, spalari , etc .
Spor
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Vopsea
« Răspuns #18 : 01-08-2012, 10:11:13 »

Fiindca tot am deschis aici discutia despre vopsea mai am si eu o intrebare: cand am vopsit bena la Tatra am observat ca in locurile mai greu accesibile pentru vopsea, cum ar fi colturile, pe marginea nervurilor de pe pereti sau pe cei doi suporti din interior se forma un fel de "panza de paianjen" atunci cand dadeam cu aerograful si nu imi explic de ce, i s-a mai intimplat cuiva ?
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Vopsea
« Răspuns #19 : 01-08-2012, 11:24:02 »

Ce fel de vopsele ai folosit ???? Daca ai folosit acrilice, dilutia nu a fost corespunzatoare. In cazul in care ai folosit emailuri , exista mai multe posibilitati si anume :
1. Vopseaua este destul de veche caz in care se recomanda renuntarea la ea.
2. Vopseaua diluata ramasa de la o utilizare anterioara a fost amestecata cu cea din cutie, caz in care intreaba cantitate de vopsea isi pierde calitatea si in timp se va branzii, practic este compromisa si se recomanda folosirea ei rapida altfel....... 
3. In cazul in care ai folosit un alt tip de diluant decat cel recomandat de producator.... apare asa numitul fenomen de "panza de paianjen" , aici depinde de marca vopselei folosite. In general aproape toate volselele emamel dedicate modelismului sunt compatibile cu diluantii gasiti in comert, totusi exista exceptii la Nitrodiluant(numai unele tipuri , marci si nuante de vopsele suporta acet diluant, nerecomandat pentru vopsitul machetelor din plastic deoarece le distruge) si la cel de tip 500 si 506 care sunt mai "uleioase" ducand astfel la uscarea mult mai lenta a vopselelor.
4. Unele tipuri si marci de vopsea sunt mai pretentioase la presiunea de aer cu care lucrezi.
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Vopsea
« Răspuns #20 : 01-08-2012, 15:11:44 »

Am folosit email de la Revell (cutia e noua, asta a fost prima utilizare), s-ar putea sa fi fost din cauza presiunii, fiindca altfel nu imi explic
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Vopsea
« Răspuns #21 : 01-08-2012, 21:38:34 »

Nu are importanta ca , cutia a fost noua. Nu neg faptul ca acea cutie a fost noua, dar conteaza cati ani a stat prin depozite si rafturi pana ti-a parvenit tie. Cu privire la ceea ce ai spus tu.... asa este si confirm, de vina este presiunea mult prea mare
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Vopsea
« Răspuns #22 : 02-08-2012, 09:24:46 »

Da, am inteles, multumesc pentru raspuns  :14:
 
memorat
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus